REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niemiecki rząd chce chronić rynek usług przed konkurencją z zagranicy

REKLAMA

Rząd Niemiec chce ograniczyć, w znacznie większym stopniu niż dotychczas zapowiadał, dostęp do niemieckiego rynku usług, aby chronić miejsca pracy przed napływem taniej siły roboczej z krajów Europy Środkowej i Wschodniej - poinformował w niedzielę niemiecki dziennik "Tagesspiegel".
Za lepszą ochroną niemieckich firm usługowych przed zagraniczną konkurencją opowiada się 83 proc. Niemców - podał tygodnik "Der Spiegel".

"Tagesspiegel" przypomniał, że kanclerz Gerhard Schroeder przedstawił w miniony wtorek przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jose Barroso swoje sugestie dotyczące ochrony sektora budowlanego i służby zdrowia. Jak twierdzi gazeta, powołując się na opinie kilku ministerstw, nowe propozycje ograniczeń wychodzą zdecydowanie poza dotychczasowy zakres. Restrykcje miałyby dotyczyć m.in. infrastruktury i oświaty oraz dziedzin ważnych dla bezpieczeństwa, w tym wszystkich "etycznie wrażliwych" obszarów badań naukowych i mediów.

Komisja Europejska planuje liberalizację europejskiego rynku usług. Projekt dyrektywy w tej sprawie, opracowany przez ówczesnego komisarza Fritsa Bolkesteina, przedstawiony został w styczniu 2004 roku. Dyrektywa umożliwia narodowym firmom świadczenie usług na terenie wszystkich 25 krajów Unii bez administracyjnych ograniczeń. Firmy miałyby działać za granicą według prawa, zasad socjalnych i płacowych obowiązujących w kraju swego pochodzenia.

Francja, Niemcy, Szwecja i kilka innych krajów domagają się zmiany dyrektywy. Ich rządy uważają, że wprowadzenie takich zasad doprowadzi do obniżenie standardów socjalnych. Wejście w życie kontrowersyjnej dyrektywy planowane jest na rok 2007.

Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego SPD Ludwig Stiegler powiedział dziennikowi "Tagesspiegel", że aby zapobiec grożącemu dumpingowi płacowemu i jakościowemu dyrektywę należy zmienić.

"Der Spiegel" opisał sytuację panującą w niemieckim przemyśle mięsnym. W tej branży doszło do zwolnienia 26 tysięcy niemieckich pracowników, którzy zostali zastąpieni tanią siłą roboczą z Europy Wschodniej. Jako przykład podano sytuację w ubojni drobiu w Lohne (Dolna Saksonia), gdzie jedną piątą zatrudnionych stanowią Polacy. Ich zarobki - 5 euro za godzinę, są kilkakrotnie mniejsze od wynagrodzeń niemieckich pracowników.

Jak podał "Tagesspiegel", niemiecki rząd obawia się, że zagraniczne placówki badawcze będą mogły prowadzić w Niemczech badania komórek macierzystych, czego zabrania niemieckie prawo. Ministerstwo gospodarki obawia się, że zagraniczne firmy mogłyby za pomocą sieci kablowej rozpowszechniać z terenów nadgranicznych programy zabronione w Niemczech. Minister zdrowia Ulla Schmidt domaga się ochrony przed konkurencją dla organizacji charytatywnych opiekujących się osobami niedołężnymi. Natomiast Niemiecka Poczta (Deutsche Post) uważa, że firmy zagraniczne doprowadzą do bankructwa niemieckie firmy kurierskie.

Unijny komisarz do spraw przedsiębiorstw i przemysłu Guenter Verheugen opowiedział się za utrzymaniem unijnej dyrektywy bez zasadniczych zmian. "Dyrektywa dotycząca usług jest w zasadzie słuszna" - powiedział Verheugen w niedzielę w wywiadzie dla rozgłośni radiowej Deutschlandfunk. Jego zdaniem, w Niemczech uprawiana jest od lat "antyeuropejska propaganda". "Prawda wygląda w rzeczywistości całkiem inaczej. Nie ma drugiego kraju w Europie, który tak bardzo zyskał na integracji europejskiej jak właśnie Niemcy" - powiedział komisarz UE.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA