| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wchodzi w życie dyrektywa o dostępie do informacji o środowisku naturalnym

Wchodzi w życie dyrektywa o dostępie do informacji o środowisku naturalnym

Dyrektywa zapewniająca obywatelom Unii Europejskiej większy dostęp do informacji o ochronie środowiska naturalnego wchodzi w życie. Przepisy dyrektywy zapewniają każdej osobie fizycznej lub prawnej, niezależnie od obywatelstwa, narodowości czy kraju zamieszkania, prawo do uzyskania informacji dotyczących środowiska naturalnego a posiadanych lub opracowywanych przez instytucje publiczne. Mogą to być np. dane dotyczące wielkości emisji zanieczyszczeń do atmosfery i ich wpływu na zdrowie.

Mieszkańcy Unii mają teraz prawo do otrzymania informacji o stopniu zanieczyszczenia środowiska - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.Do poniedziałku Komisja otrzymała oficjalne potwierdzenia z dziewięciu krajów UE, w tym z Polski, o wejściu stosownych przepisów w życie. Komisja zamierza wkrótce uruchomić procedurę związaną z naruszeniem ustaleń wobec krajów, które nie poinformowały dotychczas o wprowadzeniu przepisów."Teraz obywatele UE mają nie tylko swobodę ale i prawo dostępu do informacji posiadanych i opracowywanych przez instytucje publiczne. Informacja może być ważnym narzędziem przyspieszającym zmiany na rzecz większej ochrony środowiska i mam nadzieję, że obywatele będą korzystać z niego w najlepszy sposób" - oświadczył unijny komisarz ds. środowiska Stawros Dimas.Zdaniem Komisji, dyrektywa jest ważnym krokiem w kierunku zwiększania przejrzystości polityki ochrony środowiska. Ponadto dyrektywa skraca z dwóch do jednego miesiąca okres, którym instytucje publiczne muszą dostarczyć żądanej informacji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »