reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wchodzi w życie dyrektywa o dostępie do informacji o środowisku naturalnym

Wchodzi w życie dyrektywa o dostępie do informacji o środowisku naturalnym

Dyrektywa zapewniająca obywatelom Unii Europejskiej większy dostęp do informacji o ochronie środowiska naturalnego wchodzi w życie. Przepisy dyrektywy zapewniają każdej osobie fizycznej lub prawnej, niezależnie od obywatelstwa, narodowości czy kraju zamieszkania, prawo do uzyskania informacji dotyczących środowiska naturalnego a posiadanych lub opracowywanych przez instytucje publiczne. Mogą to być np. dane dotyczące wielkości emisji zanieczyszczeń do atmosfery i ich wpływu na zdrowie.

Mieszkańcy Unii mają teraz prawo do otrzymania informacji o stopniu zanieczyszczenia środowiska - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.Do poniedziałku Komisja otrzymała oficjalne potwierdzenia z dziewięciu krajów UE, w tym z Polski, o wejściu stosownych przepisów w życie. Komisja zamierza wkrótce uruchomić procedurę związaną z naruszeniem ustaleń wobec krajów, które nie poinformowały dotychczas o wprowadzeniu przepisów."Teraz obywatele UE mają nie tylko swobodę ale i prawo dostępu do informacji posiadanych i opracowywanych przez instytucje publiczne. Informacja może być ważnym narzędziem przyspieszającym zmiany na rzecz większej ochrony środowiska i mam nadzieję, że obywatele będą korzystać z niego w najlepszy sposób" - oświadczył unijny komisarz ds. środowiska Stawros Dimas.Zdaniem Komisji, dyrektywa jest ważnym krokiem w kierunku zwiększania przejrzystości polityki ochrony środowiska. Ponadto dyrektywa skraca z dwóch do jednego miesiąca okres, którym instytucje publiczne muszą dostarczyć żądanej informacji.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama