reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mobbing. 395 skarg do Państwowej Inspekcji Pracy

Mobbing. 395 skarg do Państwowej Inspekcji Pracy

Pracownicy zazwyczaj skarżą się do inspektorów pracy na nieprzestrzeganie przez pracodawcę przepisów dotyczących wynagrodzeń za pracę, czasu pracy oraz nawiązania i rozwiązania stosunku pracy. Zjawisko mobbingu sygnalizują przy okazji - mówiono o tym podczas wczorajszego posiedzenia Rady Ochrony Pracy.

W ub.r. do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło 395 skarg na mobbing w miejscu pracy. Ponad połowa z nich została uznana za bezzasadne. Tylko 31 skarg inspektorzy uznali za w pełni uzasadnione. Z kolei w sprawie 76 skarg zebrany przez inspektorów materiał dowodowy nie pozwalał na jednoznaczne wykazanie mobbingu, co spowodowało konieczność rozpoznania tych spraw na drodze postępowania sądowego.
Pracownicy – jak podkreśla inspekcja – sygnalizując zjawisko mobbingu, często posługują się terminem „dyskryminacja”, i na odwrót. Zdarza się też, że osoby skarżące rozciągają zjawisko mobbingu na inne nieprawidłowości występujące w miejscu pracy, np. łamanie przepisów o czasie pracy przez zatrudnianie ponad normy czasu pracy.
Pracownicy skarżą się także na dyskryminowanie w stosunkach pracy. W ub.r. do PIP wpłynęły 94 skargi w tej sprawie, 20 z nich inspektorzy uznali za zasadne. Zawarte w skargach zarzuty dotyczące nierównego traktowania pracowników najczęściej dotyczyły dyskryminacji ze względu na wiek, stan zdrowia i niepełnosprawność, wymiar czasu pracy, przynależność związkową, a w mniejszym stopniu – ze względu na płeć. Do najczęstszych przejawów dyskryminacji w ocenie skarżących należą: wysokość wynagrodzenia, pomijanie przy awansowaniu czy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe.
Inspektorzy pracy, jak podkreślano podczas posiedzenia ROP, mają ograniczone kompetencje dotyczące zwalczania dyskryminacji i mobbingu. Ocena tego, czy wystąpiła w danej sytuacji dyskryminacja, czy też mobbing, należy do sądu. Inspektorzy nie mogą więc stosować sankcji przewidzianych w przepisach o wykroczeniach przeciwko prawom pracowników ani wydawać decyzji administracyjnych.
Mogą jedynie stosować wystąpienia pokontrolne, w których m.in. pouczają pracodawców o obowiązku udostępnienia pracownikom tekstu przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu.
 


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama