REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżet 2005. Największe dochody z podatków pośrednich

REKLAMA

W styczniu br. z podatków pośrednich trafiło do budżetu 13 325,3 mln zł. To aż 11,4 proc. dochodów z tego tytułu przewidzianych w ustawie budżetowej na ten rok. Dla porównania: z podatku dochodowego od osób prawnych uzyskano 139,2 mln zł, czyli 0,9 proc., a z podatku dochodowego od osób fizycznych - 1 865,2 mln zł (7,9 proc.).
Ministerstwo Finansów opublikowało szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa za styczeń 2005 r. Wynika z nich, że największe dochody uzyskano z podatków pośrednich. Nie jest to niespodzianką.

W opublikowanych niedawno przez europejski urząd statystyczny Eurostat informacjach podkreślono, że Polska należy do krajów o najwyższym udziale podatków pośrednich, a więc VAT i akcyzy. Obliczono, że w ogólnym obciążeniu podatkowym udział ten wynosił w ostatnim czasie 41,8 proc.
Jednocześnie opublikowane dane Eurostatu świadczą o tym, że w Polsce udział podatków bezpośrednich w ogólnym ciężarze podatkowym jest najniższy wśród krajów Unii Europejskiej. Z cytowanych przez PAP informacji Eurostatu wynika, że podatki bezpośrednie w Polsce stanowiły 19,7 proc. ogólnego obciążenia podatkowego. Podobny poziom opodatkowania bezpośredniego był w Słowenii (20,8 proc.). Najwyższy udział w obciążeniu podatkowym ogółem podatki bezpośrednie miały w Danii (59,6 proc.) i Wielkiej Brytanii (42 proc.).

Udostępnione natomiast przez Ministerstwo Finansów szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa za styczeń 2005 r. świadczą o tym, że z przewidzianych w ustawie budżetowej na br. dochodów w wysokości 174 703,7 mln zł wykonano 16 723 mln zł, czyli 9,6 proc. Z tego z podatków pośrednich trafiło w styczniu do budżetu 13 325,3 mln zł. To aż 11,4 proc. dochodów z tego tytułu przewidzianych w ustawie budżetowej na ten rok (zapisano tam bowiem 116 980,7 mln zł).

Z podatku dochodowego od osób prawnych uzyskano 139,2 mln zł, czyli 0,9 proc. Ustawa budżetowa na ten rok przewiduje 14 690,6 mln zł. Z kolei podatek dochodowy od osób fizycznych przyniósł 1 865,2 mln zł, co stanowi 7,9 proc. z przewidzianych w ustawie budżetowej 23 614,6 mln zł. W informacji MF jednocześnie zaznaczono, że dochody z tego tytułu pomniejszone są o udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych za styczeń, a przekazane w lutym br. – zgodnie z ustawą z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – i wynoszą 1530 mln zł. Natomiast część oświatowa subwencji ogólnej za styczeń i luty wynosi – 3 963,3 mln zł.

Jeżeli chodzi o dochody państwowych jednostek budżetowych, to ustawa budżetowa przewiduje, że wyniosą 13 247 mln zł. Z danych MF wynika, że w styczniu uzyskano 1 042,4 mln zł (7,9 proc.). W tym wpływy z cła wyniosły 81,1 mln zł, czyli 5,2 proc. (ustawa budżetowa przewiduje bowiem 1557,8 mln zł).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA