REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Telepraca. Negocjacje związkowców i pracodawców

Związkowcy i pracodawcy przystąpili do negocjacji porozumienia w sprawie telepracy.

Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju sfinansuje reformę

Rząd na ostatnim posiedzeniu podjął uchwałę w sprawie umowy z Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju o przyznanie grantu na reformę w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej.

Rząd. Nowelizacja ustawy o ochronie osób i mienia

Po sześciu latach stosowania ustawy o ochronie osób i mienia, rząd zaproponował nowelizację tej ustawy.

Wstrzymano wypłaty z PHARE

Przedsiębiorcy, których wnioski o dofinansowanie z programu PHARE 2002 zostały zaakceptowane przez PARP, na razie nie otrzymają pieniędzy.

REKLAMA

Eurostat. Podatki bezpośrednie w Polsce

Udział podatków bezpośrednich w Polsce w ogólnym ciężarze podatkowym jest najniższy wśród krajów Unii Europejskiej - wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat.

Kontrole w firmach. Omijanie przepisów

Mimo że ustawa o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje ograniczenie czasu trwania i liczby kontroli prowadzonych w firmie oraz zakazuje kontroli równoczesnych, to w praktyce przepisy te najczęściej są omijane.

Trybunał Konstytucyjny. 50 proc. stawka PIT - rozprawa odroczona

2 lutego Trybunał Konstytucyjny miał rozstrzygnąć, czy wprowadzenie 50-proc. stawki podatku dochodowego nie narusza zasad konstytucyjnych. Trybunał  Konstytucyjny odroczył rozprawę.

WSA. Kancelaria patentowa zarejestruje swój znak towarowy?

Czy kancelaria patentowa może rejestrować na swoją rzecz znaki towarowe? Na to pytanie odpowie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku, który wyda za dziesięć dni.

REKLAMA

KE zaleca Polsce dalszą poprawę planów finansowych

Komisja Europejska ogłosiła w środę, że zamierza za pośrednictwem Rady UE zalecić Polsce wprowadzenie dodatkowych środków dyscyplinujących finanse publiczne.

Polska raczej nie wejdzie do strefy euro w 2009 roku

Komisja Europejska twierdzi, że Polska do 2007 roku raczej nie spełni kryteriów UE, aby w 2009 wstąpić do strefy euro.

Rynek pracy w Polsce. Sondaż CBOS

Tylko co setna osoba jest przekonana, że w Polsce można bez większych problemów znaleźć pracę, natomiast blisko trzy czwarte Polaków negatywnie ocenia sytuację na rynku pracy.

Odpowiadają na pytania przedsiębiorców

30 680 informacji bezpośrednich i 9416 informacji telefonicznych udzielono w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy w Krakowie w ciągu czterech miesięcy jego funkcjonowania, czyli od października 2004 roku do końca stycznia 2005 roku.

RPO: nie wszyscy mogą zmniejszyć podatek o przekazaną darowiznę

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra finansów, aby ten zbadał zgodność przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z konstytucją, gdyż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie według 19-proc. stawki liniowej, nie mogą zmniejszyć swojego podatku, przekazując darowiznę na organizacje pożytku publicznego.

Autostrady: od kwietnia TIR-y za darmo

Od 1 kwietnia 2005 roku kierowcy tir-ów będą mogli na podstawie winiet korzystać z płatnych autostrad

Trybunał Konstytucyjny. Wprowadzenie 50-proc. stawki podatku

Dziś Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć, czy wprowadzenie 50-proc. stawki podatku dochodowego nie narusza zasad konstytucyjnych.

Nowe rozporządzenie: kiedy stawka VAT 7 proc.

Ukazało sie rozporządzenie uzupełniające listę towarów i usług, do których obniża się stawkę do 7 proc..

Zajęcie konta firmy przez komornika

Od 5 lutego z zajętego przez komornika konta firmy przedsiębiorstwa nie będzie można bez ograniczeń wypłacać pieniędzy przeznaczonych na wynagrodzenia pracowników.

PARP. Wnioski o unijne dotacje na szkolenia z błędami

Jedynie 21 firm otrzymało unijne dotacje na organizacje szkoleń z Sektorowego Programu Operacyjnego - Rozwój Zasobów Ludzkich - poinformowała PARP.

NBP: 31 mln euro nadwyżki na rachunku obrotów bieżących

W listopadzie ubiegłego roku Polska zanotowała nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących w wysokości 31 mln euro - poinformował Narodowy Bank Polski.

GUS. PKB w 2004 r. zwiększył się o 5,4 proc.

W ubiegłym roku produkt krajowy brutto zwiększył się realnie o 5,4 proc. Było to znacznie szybsze tempo wzrostu gospodarczego od notowanego w sześciu poprzednich latach. Poprawiły się też inwestycje, ale nadal nie były o­ne imponujące.

Już obowiązuje: nowy formularz wpłaty na rachunek organu podatkowego

Każdy, kto zdecyduje się na dokonanie wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego musi pamiętać, że obowiązują nowe wzory formularzy.

Wchodzi w życie: księgowy wypełni PIT

Od dziś, 1 lutego, podatnicy mogą udać się do księgowego, posiadającego certyfikat Ministerstwa Finansów na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, aby wypełnił ich roczne zeznanie podatkowe.

Ustawa o VAT: obowiązuja zmiany w dostawach gazu i energii

Od dziś, 1 lutego,  obowiązują zmiany dostosowujące przepisy ustawy o VAT do ustawodawstwa europejskiego w zakresie dostaw energii elektrycznej oraz gazu.

Od 1 lutego 2005 r. nowa wersja programu Płatnik

Od 1 lutego 2005 r. wszyscy użytkownicy programu Płatnik mają obowiązek stosowania jego nowej wersji, oznaczonej numerem 6.03.001.

GUS: 2 tys. 438,57 zł przeciętne wynagrodzenie brutto

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w 2004 r. 2 tys. 438,57 zł i było o 4,1 proc. wyższe niż w 2003 r. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Hausner popiera szybszy wzrost płac

Wicepremier Jerzy Hausner popiera pomysł szybszego, niż założono to w budżecie, wzrostu wynagrodzeń w 2005 roku.

Projekt ustawy o radach pracowniczych już w Sejmie

Związkowy projekt ustawy o informacji i konsultacji z pracownikami wpłynął do Sejmu. Oznacza to, że niebawem posłowie rozpoczną prace nad dwoma projektami: organizacji związkowych i rządowym, wprowadzającymi do polskich firm rady pracowników.

Komisja Trójstronna. Pożyczki dla młodych przedsiębiorców

Rząd chce, aby Bank Gospodarstwa Krajowego udzielał pożyczek osobom do 25 lat i absolwentom szkół wyższych do 27 lat, które założą działalność gospodarczą. Na pomoc taką mogliby też liczyć pracodawcy zatrudniający takie osoby.

Dane Eurostatu. Obciążenia podatkowe w Polsce na tle inncyh krajów UE

W Polsce udział podatków bezpośrednich w ogólnym ciężarze podatkowym jest najniższy wśród krajów Unii Europejskiej

PIT-28 i PIT-16A. Mija termin

Dziś, 31 stycznia, mija termin składania formularzy PIT-28 oraz PIT-16A przez podatników rozliczających się na zasadach zryczałtowanych.

Spółka europejska. Senackie poprawki do ustawy

Uchwalając ustawę o spółkach europejskich, posłowie nie zauważyli, że przyjęli nieaktualny już sposób uregulowania odpowiedzialności majątkowej za zobowiązania podejmowane przez małżonków będących wspólnikami. To uchybienie legislacyjne usiłuje poprawić senacka Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych, zgłaszając poprawki do ustawy.

Coraz więcej Polaków niezadowolonych ze swojej pensji

Trybunał Konstytucyjny:  2 lutego wyrok w sprawie 50-proc. PIT

Już w najbliższą środę Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie o losach 50-proc. stawki PIT.

UE. Zmiany w pomocy państwowej dla firm

Daleko idące zmiany w dziedzinie przyznawania pomocy państwowej dla firm, ale także regionów w krajach Unii Europejskiej, przewiduje nowy unijny komisarz ds. konkurencji, pani Neelie Kroes.

Rozliczenia za 2004 r. Z doradcą bezpieczniej

Od 1 lutego br. księgowi usługowo prowadzący księgi rachunkowe będą mogli także rozliczać z podatków osoby fizyczne. Przepisy o obowiązkowym ubezpieczeniu księgowych z tytułu odpowiedzialności cywilnej wejdą jednak w życie dopiero za 3 miesiące. Zabierając się więc do rozliczenia rocznego, podatnik będzie mógł skorzystać również z ich usług, pamiętając, że ponosi także ryzyko, iż wyegzekwowanie odszkodowania za błąd księgowych będzie utrudnione.

Wzrost PKB w 2004 r.

W 2004 r. wzrost PKB w Polsce wyniósł 5,5 proc., a główną siłą napędową był eksport.

TK. Przywileje egzekucyjne banków zgodne z konstytucją

Przepisy, które dają bankom przywileje egzekucyjne w stosunku do ich klientów, są zgodne z konstytucją - orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Kasy fiskalne. Posłowie chcą zmiany rozporządzenia

Posłowie z Komisji Finansów Publicznych domagają się od ministra finansów zmiany grudniowego rozporządzenia dotyczącego kas fiskalnych.

RPP. Bez zmiany stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, utrzymała również restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków. Złoty nie zareagował.

Wchodzi w życie: tłumacze przysięgli - warunki dostępu do zawodu

Warunkiem dostępu do zawodu tłumacza przysięgłego będzie ukończenie odpowiednich studiów wyższych, zdanie egzaminu przed państwową komisją, uzyskanie świadectwa i wpisu na krajową listę.

SOKiK. Biura podróży

Dwa dni to za mało na zgłoszenie, czy klient akceptuje wyższą cenę wycieczki - orzekł sąd. Biuro podróży nie może potrącać 100 proc. ceny w razie rezygnacji z wyjazdu bez wykazania poniesionych kosztów ani wyłączać swojej odpowiedzialności za błędy w katalogach.

Dotacje na realizację programów ochrony środowiska

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się już o dotacje na realizację programów środowiskowych. Finansowana może być m.in. budowa oczyszczalni ścieków, zdobycie pozwolenia zintegrowanego, a także gospodarka odpadami. Wnioski są przyjmowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 18 marca.

Skuteczność Służby Celnej w 2004 roku

Rok 2004 można nazwać rokiem sukcesu Służby Celnej. Dzięki tej pracy znacznie wzrosła m.in. skuteczność ujawniania przemytu.

Inauguracyjne posiedzenie Rady Podatkowej

Odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Podatkowej Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Nowelizacja VAT w Dzienniku Ustaw

Wysokośc składek dla przedsiębiorców. Wkrótce pierwsze czytanie

Znany jest już termin rozpoczęcia kolejnej batalii o wysokość składek na ZUS dla małych firm. Projekt ustawy przewidujący ich podwyżkę trafił wreszcie - po blisko dwóch miesiącach od przyjęcia przez rząd - do Sejmu. Jego pierwsze czytanie przewidziane jest za niespełna trzy tygodnie, na jego najbliższym posiedzeniu.

Sejm. Drukowane materiały reklamowe wyłączone z VAT

Zgodnie z oczekiwaniami przedsiębiorców, posłowie z połączonych sejmowych Komisji Finansów Publicznych i Infrastruktury rozszerzyli kategorię towarów wyłączonych z VAT o drukowane materiały reklamowe.

Sejm. Prace nad projektem ustawy o spółkach europejskich

W krajach Unii Europejskiej spółki ponadnarodowe istnieją w dwóch formach: jako spółki europejskie i europejskie zgrupowania interesów gospodarczych (EZIG). W Polsce dopiero trwają w Sejmie prace nad projektem ustawy regulującej sposób ich działalności.

Wspieranie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Projekt ustawy

W nowym systemie zatrudniania osób niepełnosprawnych zachętą do przyjmowania ich do pracy mają być nie tylko dopłaty do wynagrodzeń, ale również ulgi i zwolnienia podatkowe.

Przeszkody w zatrudnieniu w UE

Specjaliści z nowych krajów Unii Europejskiej (w tym Polski), mimo otwarcia dla nich niektórych rynków pracy, m.in. w Wielkiej Brytanii, nadal borykają się z różnymi praktycznymi przeszkodami dotyczącymi możliwości zatrudnienia w UE.

REKLAMA