REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzybankowy system rozliczeń w euro EuroELIXIR już działa

REKLAMA

Wczoraj został uruchomiony system do rozliczeń międzybankowych w euro, tzw. EuroELIXIR.
Jednak, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, na razie będą realizowane tylko rozliczenia krajowe. Dzięki nowej platformie banki będą mogły szybciej i taniej realizować detaliczne przelewy w euro.
Według wcześniejszych planów rozliczenia krajowe w euro poprzez system EuroELIXIR miały ruszyć 7 lutego br., a miesiąc później przelewy transgraniczne. Powodem opóźnień są prawne wymogi ze strony międzynarodowego operatora systemu STEP2, do którego będzie podłączony system EuroELIXIR. Krajowa Izba Rozliczeniowa i większość banków jest gotowa – zapewnia Michał Szymański z KIR. Konieczne są jednak zmiany w przepisach o „ostateczności rozrachunku”, którymi obecnie zajmuje się Senat. Po wejściu nowelizacji w życie wystarczy tydzień do przyłączenia EuroELIXIR-u do międzynarodowego systemu rozliczeń STEP2.
Obecnie 33 banki uczestniczą w systemie EuroELIXIR, choć część z nich jest przygotowana jedynie do odbierania zleceń, natomiast nie jest gotowa do wysyłania. Jak udało nam się dowiedzieć, 8 z 10 największych banków w Polsce przystąpiło do nowego systemu.
Dzięki platformie przelewy dokonywane we wspólnej walucie będą szybsze i tańsze. Koszty banków spadną znacząco, ale trudno obecnie oszacować, w jakim stopniu przełoży się to na obniżki opłat. Realizacja płatności w euro będzie dla banków dużo prostsza i tańsza, bo spadną koszty operacyjne. Do tej pory detaliczne przelewy w euro, podobnie jak w innych walutach obcych, były realizowane przez drogi i nieefektywny system bankowości korespondencyjnej.
Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 2560/2001 cena przelewów transgranicznych w euro nie może być wyższa niż krajowych. Na razie nie sposób wyrokować, o ile banki obniżą opłaty za przelewy w euro. Zmiany polityki cenowej można się spodziewać dopiero po uruchomieniu rozliczeń międzynarodowych. Obecnie do międzynarodowego systemu rozliczeń w euro przyłączyły się wszystkie kraje Unii Europejskiej i Norwegia. Nie wszystkie państwa nowej Unii (tak jak Polska) korzystają w pełni z systemu. Niektóre z naszych rodzimych banków zostały bezpośrednio przyłączone do międzynarodowej platformy rozliczeniowej STEP2 przez swoje zagraniczne spółki matki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Monika Krześniak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA