REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm. Znów propozycja wprowadzenia czwartej stawki PIT

REKLAMA

W Sejmie pojawił się projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, reaktywujący czwartą stawkę PIT. Tym razem miałaby o­na objąć dochody powyżej 144 tys. zł rocznie, czyli 12 tys. zł miesięcznie.
Niespełna trzy tygodnie po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia stwierdzającego niekonstytucyjność przepisów wprowadzających czwartą, 50-proc. stawkę PIT, wpłynął do Sejmu projekt z ponowną propozycją wprowadzenia czwartej stawki dla najbogatszych Polaków.
Przypomnijmy, że 15 lutego br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy art. 9 ustawy nowelizującej ustawę o PIT, w zakresie, w jakim wprowadzają 50-proc. stawkę podatku dla dochodów rocznych powyżej 600 tys. zł, są niezgodne z konstytucją. Zdaniem Trybunału zmiana do ustawy o PIT, wprowadzająca nową stawkę podatku, została opublikowana zbyt późno.

Samoobrona proponuje objęcie 50-proc. stawką podatku dochodów powyżej 144 tys. zł rocznie. Projekt przewiduje zmianę do art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) i proponuje nową skalę podatkową. Dla dochodów powyżej 144 tys. zł podatek wynosiłby: 45 592 zł 48 gr + 50 proc. nadwyżki ponad 144 000 zł. Ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2006 r.

– Przez 15 lat tak zwanej transformacji gospodarczej i ustrojowej w Polsce, kolejne ekipy rządowe zrobiły bardzo wiele, aby pomniejszyć udział ludzi najbogatszych (tych, dla których okres ten był rajem dla budowania ekonomicznych fortun) w świadczeniach na rzecz utrzymania państwa – napisał Andrzej Lepper w uzasadnieniu projektu. Wskazał ponadto na fakt, że stosując fortel prawny Aleksander Kwaśniewski podpisał uchwaloną przez Sejm ustawę w takim czasie, aby dać podstawę Trybunałowi Konstytucyjnemu do zakwestionowania 50-proc. stawki podatkowej dla najbogatszych. Dodatkowo Samoobrona argumentuje, że w większości krajów Unii Europejskiej najbogatsi płacą podatki według 50-proc. stawki.

Wiesława Moczydłowska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA