REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rząd. Poprawa sytuacji na rynku pracy

Rząd zapoznał się ze szczegółowym harmonogramem realizacji zadań Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na 2005 r., mającym na celu poprawę sytuacji na rynku pracy.

Dopłaty ze środków PFRON. Ważne terminy

Dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne początek roku oznacza dopilnowanie kilku ważnych terminów związanych z dofinansowaniem zwiększonych kosztów zatrudniania takich osób w 2004 r. i z podejmowaniem decyzji dotyczących tych kwestii w tym roku.

GUS: 10,7 mld euro deficytu w handlu zagranicznym

Ubiegłoroczne umacnianie się złotego nie zaszkodziło sprzedaży naszych towarów na rynkach zagranicznych. Z danych GUS wynika, że eksport nawet przyspiesza.

Ścisła współpraca skarbówki z policją: nowe porozumienie

Główny inspektor kontroli skarbowej i komendant główny policji podpisali wczoraj porozumienie, które ma doprowadzić do jeszcze ściślejszej współpracy pomiędzy tymi służbami poprzez wzajemne wsparcie logistyczne i wymianę informacji, co w efekcie przyczyni się do ograniczenia szarej strefy.

REKLAMA

MF: interpretacje podatkowe tylko dla sytuacji już zaistniałych

Organy podatkowe nie będą udzielały podatnikom wiążących interpretacji prawa podatkowego, gdy opisany we wniosku stan faktyczny będzie dotyczył sytuacji hipotetycznej, która się jeszcze nie wydarzyła.

Rząd przyjął projekt Narodowego Planu Rozwoju

Na Narodowy Plan Rozwoju realizowany w latach 2007-2013 zostanie przeznaczonych 142 mld euro (ponad 560 mld zł). Kwota ta zostanie rozdysponowana pomiędzy programy sektorowe oraz 16 programów regionalnych. Rząd przyjął we wtorek wstępny projekt Narodowego Planu Rozwoju (NPR) na lata 2007-2013.

Rząd. Przywileje w firmach energetycznych

Umowy społeczne podpisane w firmach energetycznych, zdaniem ministra skarbu Jacka Sochy, nie dotyczą członków zarządów tych spółek.

Faktury elektroniczne. MF pracuje nad projektem

Ministerstwo Finansów przewiduje, że wstępny projekt rozporządzenia regulujący tzw. fakturowanie elektroniczne na podstawie delegacji zawartej w ustawie o podatku od towarów i usług zostanie przygotowany w pierwszym kwartale 2005 r.

REKLAMA

Kredyt konsumencki. Udzielaj pełnej informacji

Sprzedawca, który w umowie kredytu konsumenckiego nie poinformował klienta o prawie odstąpienia od umowy, musi liczyć się z tym, że termin na odstąpienie może wydłużyć się z 10 dni nawet do 3 miesięcy.

Wchodzi w życie: bezpieczeństwo imprez masowych

W kartotece policyjnej znajdą się dane o kibicach, przeciwko którym skierowano wniosek o ukaranie, oraz ukaranych, a także o klubach sportowych organizujących imprezy o podwyższonym stopniu ryzyka nadsyłane m.in. przez prokuraturę, sądy, a także straże gminne (miejskie) oraz straż kolejową i graniczną.

Telekomunikacja. Telefon pre-paid też do blokowania

Od operatora można się domagać blokowania nie tylko telefonu komórkowego, za który płacony jest abonament. Takie prawo dotyczy także zarejestrowanego telefonu pre-paid.

Trybunał Konstytucyjny o różnicowaniu wynagrodzeń

Przepisy pozwalające na obniżanie wynagrodzeń do 80 i 90 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę osobom, które nie osiągnęły łącznego okresu zatrudnienia wynoszącego 2 lata, są zgodne z Konstytucją RP - orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Llegalne zatrudnienie pomocy domowej

Resort gospodarki liczy, że dzięki m.in. uldze podatkowej obejmującej składki na ubezpieczenie społeczne, legalne zatrudnienie pomocy domowej wzrośnie w ciągu pięciu lat do 150 tys. osób.

Upadłość polskich firm. Raport na temat niewypłacalności

W 2004 roku zanotowano 1116 przypadków upadłości polskich firm. Jest to aż o 38 proc. mniej niż rok wcześniej, ale liczba bankructw nie będzie już tak gwałtownie malała, bo gospodarka coraz bardziej normalnieje.

NSA. Podobieństwo znaków towarowych

UE. Niskie podatki czyli dumping podatkowy

Kraje pobierające podatki na poziomie niższym niż przeciętny nie mogą korzystać z unijnych funduszy strukturalnych. Europa powinna być sprawiedliwa i solidarna i nie może pozwolić sobie na podatkowy dumping - wynika z wypowiedzi przewodniczącego CSU Edmunda Stoibera.

Bezrobocie w Unii Europejskiej

Stopa bezrobocia zarówno w Eurolandzie, jak i we wszystkich państwach członkowskich UE nie uległa zmianie w listopadzie 2004 r., utrzymując się na poziomie 8,9 proc. Polska już tradycyjnie wypada najgorzej we wszystkich kategoriach.

Sejm uchwalił zmiany do ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym

Sejm. Drugie czytanie ustawy o spółce europejskiej

Jednym ze sposobów utworzenia spółki europejskiej będzie transgraniczna fuzja spółek akcyjnych - pod warunkiem że przynajmniej dwie podlegają prawu różnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Przewiduje to projekt ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej, którego drugie czytanie odbyło się w piątek w Sejmie.

Zmiany w unijnym wykazie ceł

Nomenklatura celna: nowa klasyfikacja

Pracodawcy zaskarżyli 50-proc. PIT

Sejm. Usługi medyczne z kasą fiskalną

Propozycję wprowadzenia kas fiskalnych dla usług medycznych, prawniczych oraz usług pośrednictwa finansowego zawiera projekt dezyderatu do ministra finansów, który przygotowywany jest w sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Od dziś wyższe odsetki ustawowe

Już obowiązuje: napoje niskoalkoholowe mogą zawierać substancje aromatyczne

Nowe napoje niskoalkoholowe o stężeniu alkoholu od 0,5 proc. do 8,5 proc. mogą zawierać dodatek dwutlenku węgla i inne dozwolone substancje aromatyczne.

SN. Termin do złożenia rękojmi

Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku, licząc od dnia, gdy rzecz została wydana kupującemu. Jeśli kupujący nie zrobił tego w terminie, musi za urządzenie zapłacić ustaloną cenę i nie może się skutecznie bronić odstąpieniem od umowy.

Wyjaśnienia US. Indywidualne stawki amortyzacyjne po 5 latach

Podatnik może indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika. W przypadku lokali i budynków podatnik musi wykazać, że przed ich nabyciem były wykorzystane co najmniej przez okres 60 miesięcy.

Wchodzi w życie: pomiary wielkości emisji

7 stycznia br. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra środowiska z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji (Dz.U. z 2004 r. nr 283, poz. 2842).

Znaki towarowe. Znak podobny do Adidasa unieważniony

Polski producent nie będzie mógł się posługiwać znakiem towarowym słownym, który przypomina znak znanego producenta - firmy Adidas..

Sejm. Komisja chce nowelizacji ustawy o PIP

Inspektor pracy przeprowadzający kontrolę w oddziale firmy nie może obecnie przekazać decyzji pokontrolnych osobie kierującej tą placówką, a jedynie pracodawcy, którego siedziba mieści się zazwyczaj w innej miejscowości. To znacznie wydłuża procedurę.

W urzędzie gminy nie tylko po polsku

Językiem niemieckim, rosyjskim, białoruskim, ukraińskim lub czeskim będzie można posługiwać się w urzędach gmin, w których liczba mieszkańców należących do danej mniejszości narodowej lub etnicznej jest nie mniejsza niż 20 proc. ogólnej liczby mieszkańców, a nie 50 proc. - jak wcześniej uchwalono.

Przypominamy: księgi rachunkowe od 3 506 560 zł

Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne oraz spółki partnerskie mają obowiązek prowadzić księgi rachunkowe, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej 3 506 560 zł.

Drugie czytanie. Abonament z ulgami

Dostawcy internetu prześlą faktury

Orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Już można wnieść sprzeciw

Od nowego roku osoby, które nie zgadzają się z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS, mogą w 24 oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w całej Polsce wnieść sprzeciw - wynika z komunikatu Zakładu w sprawie komisji lekarskich.

MF. Wykaz w urzędów celnych dla towarów strategicznych

Minister finansów zmienił wykaz urzędów celnych, w których może być dokonywany eksport, import lub tranzyt towarów o znaczeniu strategicznym, co związane było m.in. z utworzeniem nowym rozporządzeniem siedzib izb i urzędów celnych.

Walka z szarą strefą. Projekt nowelizacji ustawy.

Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w nowym rozdziale "Wspieranie zatrudnienia w gospodarstwie domowym" mają się znaleźć regulacje dotyczące legalizacji pracy zarobkowej podejmowanej przez osoby bezrobotne w gospodarstwach domowych.

PIT. Certyfikat rezydencji dopiero od 1 lipca 2005 r.

Rozporządzenie w sprawie wzorów zaświadczeń o miejscu zamieszkania lub siedzibie dla celów podatkowych wydawanych przez organy podatkowe wejdzie w życie o pół roku później niż miało to pierwotnie nastąpić.

Krajowy Fundusz Kapitałowy. Rządowy projekt ustawy

Czy Krajowy Fundusz Kapitałowy wypełni lukę w dostępie do finansowania małych i średnich firm, czy też będzie kolejną zbiurokratyzowną instytucją rozdającą budżetowe pieniądze według uznania - to zasadnicze wątpliwości posłów zgłoszone w II czytaniu rządowego projektu ustawy o KFK.

Podatek od nieruchomości. Deklaracja do 17 stycznia

Zbliża się 17 stycznia i jak co roku płacący podatek od nieruchomości mają obowiązek złożyć deklarację podatkową.

Sejm. Drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym

Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Uzyskała o­n poparcie wszystkich klubów poselskich.

Mniejszy dług publiczny

Akcyza na samochody zgodna z prawem

Wypłacalność. Polskie firmy lepiej oceniane

Polska polepszyła swoją pozycję w opracowywanym systematycznie ratingu Coface określającym stopień wypłacalności poszczególnych krajów.

Zeznania za 2004 r. Formularze PIT-28 trzeba złożyć do końca stycznia

Osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jako pierwsze złożą zeznania podatkowe za 2004 r. Na złożenie formularzy PIT-28 podatnicy ci mają czas do końca stycznia br.

Samochody. Nowy podatek zamiast akcyzy

Podatek akcyzowy od samochodów osobowych należny z tytułu ich nabycia wewnątrzwspólnotowego, importu oraz nabycia w kraju przed ich pierwszą rejestracją zostanie zastąpiony nowym podatkiem.

Powstanie system zbiórki i odzysku komputerów i sprzętu AGD i RTV

Rząd zdecydował, że w Polsce powstanie system zbiórki i odzysku starych komputerów, sprzętu AGD i RTV oraz innych zużytych urządzeń. Obowiązki producentów, importerów, handlujących tym sprzętem oraz jego użytkowników określi ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Telefonia komórkowa. URTiP kontroluje operatorów

Wczoraj rozpoczęła się kontrola operatorów telefonii komórkowej. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty chce sprawdzić, czy i jak blokują o­ni skradzione telefony. Taki obowiązek mają o­ni od 1 stycznia br.

1 proc. na organizacje pożytku publicznego

Do końca 2007 r. niektóre towary jeszcze bez ceny

Do końca 2007 r. przedłużono okres, w którym na niektórych towarach nie musi widnieć cena

REKLAMA