REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2006 roku możliwe otwarcie rynku pracy w Luksemburgu

REKLAMA

Możliwe, że w 2006 roku Luksemburg zniesie ograniczenia w dostępie do swego rynku pracy dla obywateli nowych krajów UE - uważa sekretarz generalny w MSZ tego państwa Georges Santer, który spotkał się w piątek w Warszawie z komisjami ds. UE Sejmu i Senatu.
Santer zapewnił też, że podczas swego półrocznego przewodnictwa w UE (które trwa od stycznia do końca czerwca br.) Luksemburg będzie walczyć o budżet Unii większy niż 1 proc. DNB całej wspólnoty.

"Mam nadzieję, że po upływie dwóch lat (od rozszerzenia UE-PAP) będziemy mieli odwagę powiedzieć, że Luksemburg nie potrzebuje tego okresu przejściowego (na swobodny przepływ pracowników - PAP)" - powiedział Santer, pytany przez posłów o możliwość zniesienia restrykcji w dostępie do rynku pracy tego kraju dla obywateli nowych państw UE.

Tłumaczył on, że początkowo Luksemburg nie chciał wprowadzać okresu przejściowego na swobodny przepływ pracowników, jednak zdecydowały o tym uwarunkowania wewnętrzne związane z kampanią wyborczą, a także fakt, iż większość pozostałych krajów UE wprowadziła ograniczenia. "Nigdy nie wierzyliśmy, że czeka nas inwazja Polaków, Czechów czy Słowaków" - zapewnił Santer.

Ostrożniej wypowiadał się już na temat możliwości liberalizacji rynku usług, proponowanej w projekcie tzw. dyrektywy Bolkensteina, którą popiera Polska. Luksemburg, który ma wysokie standardy zabezpieczeń społecznych, obawia się "dumpingu socjalnego", podobnie jak Francja czy Belgia. "Dobrze nam zrobi, jeśli jeszcze raz przemyślimy pewne elementy tej dyrektywy" - powiedział Santer.

Dyrektywa w sprawie otwarcia rynku usług dotyczy w zasadzie wszystkich usług o ogólnym znaczeniu gospodarczym (m.in. usługi pocztowe, dystrybucja gazu i elektryczności, służba zdrowia, agencje zatrudnienia, usługi prawne), z wyjątkiem usług finansowych, telekomunikacyjnych czy transportowych, objętych odrębnym ustawodawstwem. Jej przyjęcie umożliwiłoby dystrybutorom sprzedaż usług w każdym z 25 krajów Unii.

Santer podkreślił, że podczas swego półrocznego przewodnictwa w UE Luksemburg będzie musiał rozwiązać wiele trudnych problemów, a plan prac jest bardzo napięty. Jedną z najtrudniejszych spraw będzie kompromis w sprawie wielkości budżetu UE na lata 2007-2013. Unijni płatnicy netto domagają się ograniczenia budżetu do poziomu 1 proc. DNB całej Unii. Zdaniem Santera, taki poziom budżetu nie jest realistyczny, ale nie wiadomo też, czy realne jest przyjęcie poziomu proponowanego przez Komisję Europejską - 1,24 proc. DNB.

"Między tymi ekstremami znajdzie się kompromis. Będziemy walczyli o to, by wskaźnik ten przewyższał 1 proc. DNB" - powiedział Santer.

Na szczycie UE w marcu Luksemburg chce zakończyć dyskusję o reformie unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu, który wymusza dyscyplinę budżetową w krajach Unii. "Prezydencja luksemburska nie chce zrezygnować z zasad zapisanych w Pakcie, ale dokonać paru poprawek (...). Musimy czuwać nad konkurencyjnością UE, ale bez poświęcania stabilności" - powiedział Santer.

Kolejny problem to Chorwacja. UE zapowiedziała, że rozpocznie negocjacje akcesyjne z tym krajem, jeżeli do 17 marca Chorwacja przekaże Trybunałowi Haskiemu ds. dawnej Jugosławii, oskarżonego o zbrodnie wojenne, gen. Ante Gotovinę. "Mamy nadzieję, że 17 marca negocjacje z Chorwacją się rozpoczną, ale to stoi wciąż pod znakiem zapytania. Uczynimy wszystko, by tak się stało" - powiedział Santer.

Jak dodał, Unia musi też wspierać demokrację na Ukrainie, ale nie może składać jej "nierealistycznych obietnic", np. że w 2007 roku mogłyby się rozpocząć jakieś rozmowy z Ukrainą.

Luksemburg chce też w trakcie swego przewodnictwa rozwijać dialog z Rosją i przywracać dobre stosunki z USA. Zdaniem Santera, w czerwcu powinien odbyć się kolejny szczyt UE-USA, ale poświęcony już konkretnym sprawom, a nie tylko poprawianiu atmosfery.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA