REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2006 roku możliwe otwarcie rynku pracy w Luksemburgu

REKLAMA

Możliwe, że w 2006 roku Luksemburg zniesie ograniczenia w dostępie do swego rynku pracy dla obywateli nowych krajów UE - uważa sekretarz generalny w MSZ tego państwa Georges Santer, który spotkał się w piątek w Warszawie z komisjami ds. UE Sejmu i Senatu.
Santer zapewnił też, że podczas swego półrocznego przewodnictwa w UE (które trwa od stycznia do końca czerwca br.) Luksemburg będzie walczyć o budżet Unii większy niż 1 proc. DNB całej wspólnoty.

"Mam nadzieję, że po upływie dwóch lat (od rozszerzenia UE-PAP) będziemy mieli odwagę powiedzieć, że Luksemburg nie potrzebuje tego okresu przejściowego (na swobodny przepływ pracowników - PAP)" - powiedział Santer, pytany przez posłów o możliwość zniesienia restrykcji w dostępie do rynku pracy tego kraju dla obywateli nowych państw UE.

Tłumaczył on, że początkowo Luksemburg nie chciał wprowadzać okresu przejściowego na swobodny przepływ pracowników, jednak zdecydowały o tym uwarunkowania wewnętrzne związane z kampanią wyborczą, a także fakt, iż większość pozostałych krajów UE wprowadziła ograniczenia. "Nigdy nie wierzyliśmy, że czeka nas inwazja Polaków, Czechów czy Słowaków" - zapewnił Santer.

Ostrożniej wypowiadał się już na temat możliwości liberalizacji rynku usług, proponowanej w projekcie tzw. dyrektywy Bolkensteina, którą popiera Polska. Luksemburg, który ma wysokie standardy zabezpieczeń społecznych, obawia się "dumpingu socjalnego", podobnie jak Francja czy Belgia. "Dobrze nam zrobi, jeśli jeszcze raz przemyślimy pewne elementy tej dyrektywy" - powiedział Santer.

Dyrektywa w sprawie otwarcia rynku usług dotyczy w zasadzie wszystkich usług o ogólnym znaczeniu gospodarczym (m.in. usługi pocztowe, dystrybucja gazu i elektryczności, służba zdrowia, agencje zatrudnienia, usługi prawne), z wyjątkiem usług finansowych, telekomunikacyjnych czy transportowych, objętych odrębnym ustawodawstwem. Jej przyjęcie umożliwiłoby dystrybutorom sprzedaż usług w każdym z 25 krajów Unii.

Santer podkreślił, że podczas swego półrocznego przewodnictwa w UE Luksemburg będzie musiał rozwiązać wiele trudnych problemów, a plan prac jest bardzo napięty. Jedną z najtrudniejszych spraw będzie kompromis w sprawie wielkości budżetu UE na lata 2007-2013. Unijni płatnicy netto domagają się ograniczenia budżetu do poziomu 1 proc. DNB całej Unii. Zdaniem Santera, taki poziom budżetu nie jest realistyczny, ale nie wiadomo też, czy realne jest przyjęcie poziomu proponowanego przez Komisję Europejską - 1,24 proc. DNB.

"Między tymi ekstremami znajdzie się kompromis. Będziemy walczyli o to, by wskaźnik ten przewyższał 1 proc. DNB" - powiedział Santer.

Na szczycie UE w marcu Luksemburg chce zakończyć dyskusję o reformie unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu, który wymusza dyscyplinę budżetową w krajach Unii. "Prezydencja luksemburska nie chce zrezygnować z zasad zapisanych w Pakcie, ale dokonać paru poprawek (...). Musimy czuwać nad konkurencyjnością UE, ale bez poświęcania stabilności" - powiedział Santer.

Kolejny problem to Chorwacja. UE zapowiedziała, że rozpocznie negocjacje akcesyjne z tym krajem, jeżeli do 17 marca Chorwacja przekaże Trybunałowi Haskiemu ds. dawnej Jugosławii, oskarżonego o zbrodnie wojenne, gen. Ante Gotovinę. "Mamy nadzieję, że 17 marca negocjacje z Chorwacją się rozpoczną, ale to stoi wciąż pod znakiem zapytania. Uczynimy wszystko, by tak się stało" - powiedział Santer.

Jak dodał, Unia musi też wspierać demokrację na Ukrainie, ale nie może składać jej "nierealistycznych obietnic", np. że w 2007 roku mogłyby się rozpocząć jakieś rozmowy z Ukrainą.

Luksemburg chce też w trakcie swego przewodnictwa rozwijać dialog z Rosją i przywracać dobre stosunki z USA. Zdaniem Santera, w czerwcu powinien odbyć się kolejny szczyt UE-USA, ale poświęcony już konkretnym sprawom, a nie tylko poprawianiu atmosfery.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA