REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bankructwa polskich firm w 2004 r.

REKLAMA

W ubiegłym roku splajtowało w Polsce 1025 firm, przede wszystkim spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, głównie z Mazowsza i województwa śląskiego. Najbardziej narażonymi na bankructwo branżami były handel hurtowy, produkcja i budownictwo.
Z danych zebranych przez Euler Hermes Zarządzanie Ryzykiem wynika, że w 2004 r. w Polsce znacznie zmniejszyła się liczba upadłości. – Zjawisko to jest efektem ożywienia gospodarczego obserwowanego po trzech latach dekoniunktury oraz przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, co umożliwiło naszym przedsiębiorstwom rozszerzenie działalności na nowych rynkach – ocenia Michał Winiarski, wiceprezes Euler Hermes Zarządzanie Ryzykiem.
W sumie zbankrutowało w Polsce 1025 przedsiębiorstw, co oznacza spadek o 43 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Rozkład liczby upadłości na obszarze całego kraju nie był równomierny. Wśród województw najbardziej zagrożonych upadłościami znalazło się mazowieckie (181), śląskie (159), dolnośląskie (118) i zachodniopomorskie (107). Natomiast najmniej bankructw miało miejsce w województwie podlaskim i lubuskim (po 18) oraz świętokrzyskim i podkarpackim (po 29). Na tak znaczące rozbieżności pomiędzy poszczególnymi regionami Polski miał wpływ przede wszystkim zróżnicowany poziom rozwoju ekonomicznego poszczególnych regionów, którego odzwierciedleniem jest liczba przedsiębiorstw działających na ich terenie.

Tylko w jednym województwie – opolskim – odnotowano wzrost liczby upadłości (o prawie 22 proc.). Jednocześnie najbardziej znacząca poprawa sytuacji przedsiębiorstw miała miejsce w woj. lubuskim (spadek o 70 proc.), podlaskim (o 65 proc.) oraz świętokrzyskim (o 63 proc.). Za sektor polskiej gospodarki najbardziej dotknięty zjawiskiem upadłości uznano sprzedaż hurtową. W branży tej odnotowano 216 bankructw przedsiębiorstw, co stanowi ponad 21 proc. łącznej liczby upadłości. Przede wszystkim dotyczy to firm zajmujących się hurtową sprzedażą materiałów budowlanych oraz wyrobów spożywczych. Najmniej ryzykowny był natomiast handel alkoholami i farmaceutykami.

214 upadłości dotyczyło firm produkcyjnych (21 proc. bankructw), przede wszystkim wytwarzających materiały budowlane i produkty żywnościowe, 207 – przedsiębiorstw budowlanych i 196 firm usługowych. Natomiast w sektorze sprzedaży detalicznej przestały działać 163 przedsiębiorstwa. W ramach tego segmentu najwięcej upadłości miało miejsce wśród aptek oraz sklepów oferujących materiały budowlane.

Analiza form prawnych bankrutujących przedsiębiorstw wskazuje, iż przeważają wśród nich spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które stanowią aż 61 proc. wszystkich upadłości. Udział przedsiębiorców prywatnych w tej klasyfikacji wynosi 18 proc., zaś spółek akcyjnych i jawnych – 13 proc.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marek Matusiak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA