reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Egzekucje komornicze z wynagrodzeń. Zmiany w procedurze cywilnej

Egzekucje komornicze z wynagrodzeń. Zmiany w procedurze cywilnej

Rząd poparł wczoraj prezydencki projekt zmian w k.p.c. odnoszący się do skutków zajęcia przez komornika rachunku bankowego dłużnika. Z szerokiej ochrony materialnej skorzystaliby pracobiorcy, straciliby wierzyciele.

Prezydencka wersja robocza art. 890 par. 2 k.p.c. brzmi: „Wynikający z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego (w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy) zakaz wypłat z tego rachunku nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału określonego na podstawie przepisów odrębnych wraz z podatkami i innymi ciężarami ustawowymi oraz na alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzone tytułem odszkodowania”. Wypłata wynagrodzeń następowałaby po złożeniu bankowi odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dowodu, a wypłata na alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym – tytułu wykonawczego stwierdzającego obowiązek dłużnika do płacenia alimentów lub rent. Bank dokonywałby wypłat na alimenty lub renty do rąk osób uprawnionych do tych świadczeń. Proponowane rozwiązanie będzie miało daleko idące skutki ochronne wobec pracobiorców zatrudnionych w zadłużonych zakładach, ale poważnie ograniczy wierzycieli w skutecznym dochodzeniu swoich roszczeń.

Równolegle do prezydenckiego projektu Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało własną wersję nowelizacji art. 890 k.p.c. Zgodnie z nią ochronie podlegałyby wynagrodzenia pracowników dłużnika, ale tylko tych, którzy pracują u niego co najmniej 3 miesiące przed zajęciem rachunków i tylko do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wypłaty dokonywane byłyby tylko za zezwoleniem sądu wydawanym na okres 6 miesięcy. Ta propozycja, obok ochrony pracowników, dostrzega racje wierzycieli. Jak zapewnił minister sprawiedliwości Andrzej Kalwas, biorący udział w brifingu po posiedzeniu rządu, w ciągu najbliższych dni zostaną zweryfikowane pod względem legislacyjnym wszystkie propozycje dotyczące nowelizacji art. 890 par. 2 k.p.c. i najpóźniej 1 marca br. do Sejmu trafi ostateczna wersja rozwiązania problemów zadłużonych pracodawców.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama