| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS. Dobra koniunktura w przemyśle, gorsza w handlu

GUS. Dobra koniunktura w przemyśle, gorsza w handlu

Koniunktura w przemyśle przetwórczym jest w lutym dobra, podobna do zanotowanej w styczniu, choć nieco gorsza niż przed rokiem. Poprawiły się warunki funkcjonowania większości firm usługowych. Zła jest natomiast koniunktura w budownictwie i handlu detalicznym, jest o­na jednak korzystniejsza niż w analogicznym okresie ostatnich kilku lat - wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego.

W ankietowanych w tym miesiącu przedsiębiorstwach przemysłu przetwórczego przeważał optymizm. Wśród badanych firm 27 proc. wskazywało na poprawę warunków funkcjonowania firm, a 17 proc. na ich pogorszenie. W rezultacie ogólny wskaźnik koniunktury wyniósł plus 10. Szefowie przedsiębiorstw z przemysłu przetwórczego sygnalizują zmniejszanie się bieżących zamówień na towary wytwarzane w firmach, ale oczekują, że w przyszłości będzie ich więcej, niż przewidywali przed miesiącem. Przedsiębiorcy informowali też o zmniejszaniu bieżącej produkcji, przy stanie zapasów wyrobów gotowych określanych jako nadmierne. Mimo braku opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów przedsiębiorstwa odczuwają większe trudności w bieżącym regulowaniu swoich zobowiązań finansowych. Firmy przewidują, że w najbliższych miesiącach ich sytuacja finansowa może się nieznacznie poprawić.
Koniunktura w budownictwie jest w tym miesiącu zła. Ogólny jej wskaźnik wyniósł minus 1, podczas gdy w poprzednim miesiącu plus 6. Jednak prognozy na najbliższe trzy miesiące związane z zamówieniami i produkcją są w tej branży optymistyczne, lepsze niż w styczniu. Natomiast w handlu detalicznym ogólny wskaźnik koniunktury wyniósł w lutym minus 9 (w styczniu minus 10). Nastroje w handlu rozmijają się jednak na ogół z wynikami sprzedaży całej branży. O ocenie warunków funkcjonowania handlu detalicznego decydują właściciele małych i średnich firm, którzy uważają, że duże przedsiębiorstwa handlowe zabierają im klientów.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


W usługach obecna koniunktura oceniana jest znacznie lepiej niż w styczniu. Najkorzystniejsza jest ona w pośrednictwie finansowym i edukacji. Tylko firmy prowadzące działalność w ochronie zdrowia i opiece społecznej negatywnie oceniają warunki, w jakich funkcjonują.

Janusz K. Kowalski


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK