REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki na ubezpieczenia społeczne. Od dzisiaj wzrasta koszt prowadzenia firmy

REKLAMA

O blisko 40 zł wzrasta od dzisiaj koszt prowadzenia firmy dla osób prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą. To konsekwencja podwyżki opłacanych przez nich składek.
W styczniu i lutym br. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (opłacane w lutym i marcu) dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących, twórców i artystów, wybranych osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu, a także wspólników jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 1361,96 zł (tj. 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w III kwartale 2004 r., czyli 2269,93 zł).
Wzrost tego wynagrodzenia w IV kwartale 2004 r. (wyniosło ono 2405,46 zł, w związku z czym podstawa wymiaru wyniesie nie mniej niż 1443,28 zł) spowoduje podwyżkę opłacanych przez te osoby składek. Za marzec, kwiecień i maj (opłacane są one odpowiednio w kwietniu, maju i czerwcu) nie będą one mogły być niższe od kwot:
• na ubezpieczenie emerytalne 281,73 zł (19,52 proc. podstawy wymiaru), czyli wzrost o 15,88 zł,
• na ubezpieczenia rentowe 187,63 zł (13 proc. podstawy wymiaru), czyli wzrost o 10,58 zł,
• na ubezpieczenie chorobowe 35,36 zł (2,45 proc. podstawy wymiaru), czyli wzrost o 1,99 zł,
• na Fundusz Pracy 35,36 zł (2,45 proc. podstawy wymiaru), czyli wzrost o 1,99 zł.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne tych osób stanowić będzie natomiast zadeklarowana kwota, nie niższa niż 1910,99 zł (tj. 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2004 r. włącznie z wypłatami z zysku). Składka na ubezpieczenie zdrowotne za wymieniony okres nie może być niższa niż 8,50 proc. wymienionego wynagrodzenia. Wyniesie więc ona 162,43 zł, co stanowi wzrost o 7,55 zł.
Ponadto wymienione osoby muszą (po samodzielnym ustaleniu stopy procentowej) opłacić składki na ubezpieczenie wypadkowe. Przy założeniu, że wyniesie ono 1,93 proc. podstawy wymiaru, składka z tego tytułu wyniesie 27,86 zł miesięcznie, co oznacza jej wzrost o 1,57 zł.

Łącznie składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (przy założeniu, że prowadzący opłaca składkę wypadkową w wysokości 1,93 proc. i dobrowolnie składkę chorobową) wzrosną od kwietnia o 39,56 zł.
 


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA