reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bezrobotni. Podatek od dotacji na założenie własnej firmy

Bezrobotni. Podatek od dotacji na założenie własnej firmy

Bezrobotni, którzy dostali z urzędu pracy dotacje na założenie własnej firmy, muszą teraz od otrzymanych pieniędzy zapłacić podatek.

Dowiedzieli się o tym dopiero teraz, a nie w momencie otrzymania dotacji. Według organów podatkowych taka dotacja jest przychodem podatnika i musi on zapłacić od niego podatek.
O problemach bezrobotnych, którzy właśnie stanęli przed problemem zapłaty podatku od dotacji na założenie działalności gospodarczej, od pewnego czasu jest głośno. Renata Borkowska, rzecznik prasowy IS w Łodzi, wyjaśniła, że na mocy art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, starosta ze środków Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej. Świadczenie to będzie stanowiło dla podatnika przychód z tzw. innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), podlegający opodatkowaniu. Od tych wypłat nie pobiera się zaliczki na podatek dochodowy.

Z wyjaśnień IS wynika również, że po zakończeniu roku podatkowego wypłacający – w naszym przypadku urząd pracy – wystawia roczną informację PIT-8C, w której wykazuje wysokość wypłaconych przychodów. Po jednym egzemplarzu należy przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Termin do przekazania to ostatni dzień lutego roku następującego po roku podatkowym.

Przychody otrzymane z tego tytułu podatnik wykazuje w rocznym zeznaniu podatkowym i od łącznej sumy dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym oblicza podatek, stosownie do obowiązującej w danym roku skali podatkowej.
Renata Borkowska zwróciła również uwagę na fakt, że w przypadku wystąpienia dopłaty podatku za dany rok podatkowy, podatnik może skorzystać z dobrodziejstwa art. 67 par. 1 Ordynacji podatkowej, tj. zwrócić się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowej. Zaznaczyć jednak trzeba, że jest to ulga „uznaniowa” i do oceny organu podatkowego należy ocena, czy za pozytywnym rozpatrzeniem przemawia ważny interes podatnika czy interes publiczny.

Ewa Matyszewska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama