Rada Ochrony Pracy: egzekucje wynagrodzeń niezgodne z konstytucją
REKLAMA
– Prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, a samo wynagrodzenie podlega szczególnej ochronie prawnej – podkreśla ROP w swoim stanowisku. Nowelizacja k.p.c. natomiast zniosła priorytet wypłaty należności z tytułu wynagrodzenia za pracę wobec innych zobowiązań przedsiębiorcy, a wypłatę pensji (w minimalnej wysokości) uzależniła od decyzji sądu.
Według Rady, przyjęte w k.p.c. rozwiązanie znacznie ogranicza prawo pracownika do należnego mu wynagrodzenia oraz nakłada na niego obowiązek ponoszenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzeniem przedsiębiorstwa, które z założenia ponosi pracodawca. W opinii wiceprzewodniczącej ROP, Barbary Borys-Szopy, znowelizowane przepisy k.p.c. osłabiają system ochrony pracy.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało już projekt nowelizacji art. 890 k.p.c. Zgodnie z nim, ochronie podlegałyby wynagrodzenia pracowników dłużnika, którzy pracują co najmniej 3 miesiące przed zajęciem rachunków i tylko do wysokości minimalnej pensji. Oprócz rządowego, jest również prezydencki projekt zmian k.p.c, zgodnie z którym zakaz wypłat z zajętego rachunku bankowego nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę do wysokości przeciętnej pensji z poprzedniego kwartału.
REKLAMA
REKLAMA