reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ponad 74 tys. Polaków zarejestrowało się do pracy w W.Brytanii

Ponad 74 tys. Polaków zarejestrowało się do pracy w W.Brytanii

Ponad 74 tys. Polaków zarejestrowało się do pracy w W.Brytanii w okresie od 1 maja do końca grudnia 2004 r. To 56 proc. wszystkich obcokrajowców, którzy w tym czasie zarejestrowali się do pracy w Anglii - podał we wtorek brytyjski resort spraw wewnętrznych (Home Office).

Z danych Home Office wynika, że do pracy w W. Brytanii w ciągu ośmiu ostatnich miesięcy 2004 r. zarejestrowało się 133 tys. obywateli z ośmiu krajów nowo przyjętych do UE. Tylko w ostatnich trzech miesiącach ub.r. było to ok. 40 tys. osób.Rząd brytyjski (obok irlandzkiego i szwedzkiego) otworzył rynek pracy dla obywateli krajów nowo przyjętych do UE, ale wprowadził wymóg rejestracji, za którą pobierana jest drobna opłata i ograniczył dostęp do świadczeń socjalnych.Największą falę rejestracji zaobserwowano w okresie od maja do lipca 2004 r., w grudniu odnotowano zaś wyraźny spadek - liczba rejestrujących się wyniosła 8 tys.Obok Polaków, najliczniejszą grupą narodowościową rejestrującą się do pracy w Anglii byli Litwini (15 proc.) i Słowacy (10 proc.). Co piąty imigrant zarobkowy rejestrował się w Londynie.40 proc. ogółu zarejestrowanych to osoby, które były w W. Brytanii przed 1 maja 2004 r., zwykle pracując na czarno; po otwarciu rynku pracy skorzystały z możliwości zalegalizowania pobytu.W ocenie sekretarza stanu ds. imigracji Desa Brown'a, pracownicy z nowych krajów UE w okresie ośmiu miesięcy ub.r. wnieśli do brytyjskiej gospodarki 240 mln funtów w formie podatków.Z danych Home Office wynika też, że zasiłki dla bezrobotnych przyznano mniej niż 800 osobom, a 97 proc. wniosków o ten rodzaj zasiłku załatwiono "od ręki" odmownie.Na ogólną liczbę 778 wniosków o inne rodzaje zasiłków, uwzględniono tylko 21. Imigrantom zarobkowym przyznano 5 tys. 89 zasiłków na dzieci.Imigrantom z nowych krajów UE podnajęto też 33 nieruchomości będące własnością komunalną, a 178 osób uznanych za bezdomne zakwaterowano w mieszkaniach socjalnych.Przed otwarciem rynku pracy, Home Office szacował, że liczba osób rejestrujących się do pracy z ośmiu krajów postkomunistycznych (wobec obywateli Cypru i Malty rynek pracy był otwarty już wcześniej) wyniesie od 5 tys. do 13 tys. rocznie.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama