REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo upadłościowe i naprawcze. Trwają prace nad ustawą

REKLAMA

W Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka odbyło się pierwsze czytanie ustawy o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze i rozpoczęły się nad nią prace.
Został wyznaczony poseł sprawozdawca Adam Markiewicz (SLD).
Sejm musi przyspieszyć prace nad nowelizacją prawa upadłościowego i naprawczego, aby w ten sposób uchronić Skarb Państwa przed płaceniem odszkodowań i uprzedzić wniesienie do Trybunału Konstytucyjnego ewentualnych skarg w sprawie niezaskarżalnych postanowień o usuwaniu nadzorców sądowych. Projektowana nowelizacja usunie błąd legislacyjny, który wkradł się do uchwalonej przed dwoma laty ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze.

Dotyczy on wprawdzie przypadków, w których postanowienie o otwarciu układu zostało wydane jeszcze przed wejściem w życie tej ustawy, ale takich spraw toczy się jeszcze sporo. Do tych postanowień stosuje się niektóre przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934 r. – Prawo o postępowaniu układowym. Stanowią one między innymi, że sąd na wniosek lub z urzędu może usunąć nadzorcę sądowego, a wydane przez niego postanowienie nie jest zaskarżalne.

Zanim Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 18 października 2004 r. stwierdził niekonstytucyjność przepisu dotyczącego syndyków, dopuszczalna była niezaskarżalność postanowień sądu o wyznaczeniu innego syndyka w miejsce tego, który nienależycie pełnił swoje obowiązki. W dodatku sąd nie musiał ich uzasadniać. Możliwe było też usunięcie przez sędziego komisarza z tych samych powodów zarządcy odrębnego majątku. Wydanego przez niego postanowienia nie można było zaskarżyć i dlatego nie wymagało ono uzasadnienia.

Trybunał uznał, że przyczyną niekonstytucyjności przepisu dotyczącego syndyków jest naruszenie zasady dwuinstancyjności postępowania sądowego i utracił on moc z dniem ogłoszenia wyroku. Trybunał nie orzekał jednak w sprawie niezaskarżalnych postanowień o usunięciu nadzorcy sądowego, co przecież także narusza zasadę dwuinstancyjności postępowania sądowego. Przepis dotyczący nadzorców sądowych brzmi analogicznie, więc z powodu swojej niekonstytucyjności powinien zostać zmieniony.

Dlatego zaistniała potrzeba znowelizowania tej części prawa upadłościowego i naprawczego, która nakazuje stosować przepisy z 1934 r. wymienione w art. 545 pkt 3. Zaproponowano, aby można było te przepisy stosować, ale z wyjątkiem art. 31, który przewidywał niezaskarżalność postanowień o odwołaniu nadzorcy sądowego w postępowaniu układowym.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberzagrożenia w 2024: pięć prognoz na następny rok

  Czy sztuczna inteligencja to większe zagrożenie cyberatakami? Czego powinny obawiać się firmy w nadchodzącym roku? Oto pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 z firmy Nestkope.

  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  REKLAMA

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  REKLAMA

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  REKLAMA