REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo upadłościowe i naprawcze. Trwają prace nad ustawą

REKLAMA

W Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka odbyło się pierwsze czytanie ustawy o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze i rozpoczęły się nad nią prace.
Został wyznaczony poseł sprawozdawca Adam Markiewicz (SLD).
Sejm musi przyspieszyć prace nad nowelizacją prawa upadłościowego i naprawczego, aby w ten sposób uchronić Skarb Państwa przed płaceniem odszkodowań i uprzedzić wniesienie do Trybunału Konstytucyjnego ewentualnych skarg w sprawie niezaskarżalnych postanowień o usuwaniu nadzorców sądowych. Projektowana nowelizacja usunie błąd legislacyjny, który wkradł się do uchwalonej przed dwoma laty ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze.

Dotyczy on wprawdzie przypadków, w których postanowienie o otwarciu układu zostało wydane jeszcze przed wejściem w życie tej ustawy, ale takich spraw toczy się jeszcze sporo. Do tych postanowień stosuje się niektóre przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934 r. – Prawo o postępowaniu układowym. Stanowią one między innymi, że sąd na wniosek lub z urzędu może usunąć nadzorcę sądowego, a wydane przez niego postanowienie nie jest zaskarżalne.

Zanim Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 18 października 2004 r. stwierdził niekonstytucyjność przepisu dotyczącego syndyków, dopuszczalna była niezaskarżalność postanowień sądu o wyznaczeniu innego syndyka w miejsce tego, który nienależycie pełnił swoje obowiązki. W dodatku sąd nie musiał ich uzasadniać. Możliwe było też usunięcie przez sędziego komisarza z tych samych powodów zarządcy odrębnego majątku. Wydanego przez niego postanowienia nie można było zaskarżyć i dlatego nie wymagało ono uzasadnienia.

Trybunał uznał, że przyczyną niekonstytucyjności przepisu dotyczącego syndyków jest naruszenie zasady dwuinstancyjności postępowania sądowego i utracił on moc z dniem ogłoszenia wyroku. Trybunał nie orzekał jednak w sprawie niezaskarżalnych postanowień o usunięciu nadzorcy sądowego, co przecież także narusza zasadę dwuinstancyjności postępowania sądowego. Przepis dotyczący nadzorców sądowych brzmi analogicznie, więc z powodu swojej niekonstytucyjności powinien zostać zmieniony.

Dlatego zaistniała potrzeba znowelizowania tej części prawa upadłościowego i naprawczego, która nakazuje stosować przepisy z 1934 r. wymienione w art. 545 pkt 3. Zaproponowano, aby można było te przepisy stosować, ale z wyjątkiem art. 31, który przewidywał niezaskarżalność postanowień o odwołaniu nadzorcy sądowego w postępowaniu układowym.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA