REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o licencji syndyka

REKLAMA

Toczy się ostry spór o to, kto będzie mógł w przyszłości sprawować funkcję syndyka oraz w jaki sposób powinna być o­na wykonywana.
Syndycy są zgodni co do tego, że należy rozszerzyć zakres ich działalności, tym bardziej że nowe prawo upadłościowe i naprawcze wprowadziło zasadę, że jedynie wówczas, gdy nie można zawrzeć układu, ogłasza się upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika.

Wprawdzie w sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka toczą się prace nad rządowym projektem ustawy o licencji syndyka, to jednak sami syndycy ze Stowarzyszenia Syndyków, Likwidatorów i Sanatorów w Warszawie opracowali już konkurencyjny projekt ustawy i przesłali go do Sejmu. Chcieliby, aby został zgłoszony jako projekt poselski.
Zaproponowali w nim, w jaki sposób można uzyskać licencję syndyka oraz zasady odpowiedzialności syndyków za podejmowane działania. W razie wyrządzenia szkody przy pełnieniu funkcji syndyka, nadzorcy i zarządcy oraz ich zastępcy ponosiliby odpowiedzialność na zasadach określonych w kodeksie cywilnym. Podlegaliby też obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej w razie wykonywania zawodu we własnym imieniu lub w formie spółek niemających osobowości prawnej. W pozostałych przypadkach obowiązek ten ciążyłby na podmiocie, który zatrudnia syndyka.

Uregulowania zasad odpowiedzialności syndyków – zdaniem stowarzyszenia – brakuje w aktualnej wersji projektu rządowego. Wprawdzie poprzednia wersja regulowała tę sprawę, ale robiła to w sposób bardziej właściwy dla funkcjonariuszy państwowych niż dla syndyków. Nie było to dobre rozwiązanie, ponieważ sam projekt nie traktował syndyka jako funkcjonariusza, a w dodatku precyzyjnie nie określał jego statusu.

Projekt stowarzyszenia zawiera też uregulowanie praw nabytych syndyków, którzy prowadzą swoją działalność od 1990 r. Zaproponowano w nim, aby prawo do wykonywania zawodu syndyka powstawało dopiero z chwilą wpisu na listę syndyków i złożenia przewidzianej ustawą roty ślubowania. Aby jednak kogoś można było wpisać na tę listę, powinien – oprócz spełnienia innych wymogów – odbyć trzyletnią aplikację oraz mieć licencję do pełnienia funkcji syndyka, zarządcy lub nadzorcy. Zaproponowano, aby aplikacji nie musiały odbywać osoby, które co najmniej przez trzy lata pełniły funkcję syndyka, zarządcy lub nadzorcy bądź zajmowały stanowisko sędziego.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
 


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA