REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CIT. Chętnie korzystamy z uproszczonej metody regulowania zaliczek

REKLAMA

W tym roku widoczny jest wzrost zainteresowania podatników wyborem uproszczonej metody regulowania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w porównaniu z latami ubiegłymi.
Nie można mówić o dużym zainteresowaniu, jednak warto podkreślić, że jest to forma korzystna, gdyż pozwala na odbiurokratyzowanie zarówno pracy urzędów, jak i rozliczeń dokonywanych przez podatników – wynika z sondy przeprowadzonej przez „Gazetę Prawną” w izbach skarbowych.
Uproszczona forma regulowania zaliczek polega na tym, że podatnik może bez obowiązku składania miesięcznych deklaracji wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeśli w tym zeznaniu podatnik nie wykazał podatku należnego, to może wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o 2 lata.
Ostatnim dniem, w którym można było dokonać wyboru tej formy opłacania zaliczek, był 21 lutego. My postanowiliśmy sprawdzić, jak duże jest w tym roku zainteresowanie wśród podatników wyborem takiej formy rozliczania się z fiskusem. Z sondy przeprowadzonej w wybranych izbach skarbowych wynika, że w porównaniu z latami ubiegłymi widoczny jest wzrost liczby podatników, którzy korzystają z takiej możliwości rozliczania zaliczek.
Jak wyjaśnił nam Maciej Cichański, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy w 2004 r. z uproszczonej formy rozliczania podatku korzystało 66 firm. W 2005 r. z takiej formy rozliczania zamierzają korzystać 104 firmy. – Oznacza to 55-proc. wzrost. Można wywieść z tego wniosek, iż podatnicy pozytywnie oceniają takie rozwiązanie – dodał Maciej Cichański. Mniejszy lub większy, ale wzrost zanotowano również w urzędach województwa podlaskiego, lubuskiego, podkarpackiego.
Witold Piotrowski, zastępca naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie, podkreślił, iż wybranie uproszczonej formy wpłacania zaliczek przez podatników, przy jednoczesnym zwolnieniu takich podatników ze składania deklaracji, zmniejszą liczbę: obsługiwanych przez urząd deklaracji podatkowych, deklaracji wprowadzanych do systemu POLTAX, czynności sprawdzających, składanych korekt. – Forma ta pozwala na odbiurokratyzowanie pracy urzędu, jak również podatników – stwierdził Witold Piotrowski.
Również Danuta Litwiniuk, naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej, uważa, że urzędy skarbowe zadowolone są ze wzrostu liczby podatników dokonujących takiego wyboru, ponieważ zmniejsza to nakład pracy związany z poborem i ewidencją CIT, a także zapewnia systematyczne wpłaty do budżetu. Podobne zdanie ma Maria Bojczuk, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Kielcach.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA