REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawyżanie opłat za wieczyste użytkowania nieruchomości

REKLAMA

Jak informuje Business Centre Club, wielu przedsiębiorców zgłasza w ostatnim czasie, że gminy, prezydenci miast i starostowie obciążają przedsiębiorstwa nowymi, znacznie wyższymi niż do tej pory, opłatami z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości.

REKLAMA

Główne zastrzeżenia przedsiębiorców wiążą się z:
- bezczynnością władz samorządowych; wiele firm podnosi, że do ubiegłego roku płaciło stawki z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości, które zostały ustalone jeszcze w roku 1991 i nie ulegały zmianie przez 13 lat!. Podwyżki z tytułu tych opłat sięgają wówczas nawet 770% (Bydgoszcz, Kielce, Siedle – w opinii przedsiębiorców z tego miasta wyceny nieruchomości i opłaty są wyższe niż w stolicy),

- błędami popełnianymi przez rzeczoznawców majątkowych, którzy pracują dla organów samorządu terytorialnego; wyceny dokonywane przez rzeczoznawców majątkowych wynajmowanych przez przedsiębiorców potrafią się różnić ponad dwukrotnie.

W przypadku nieruchomości przemysłowych rzeczoznawcy nie stosują najczęściej metody cenowo-porównawczej z innymi, podobnymi obiektami. W ten sposób dochodzi do rażącego zawyżania wycen. Przedsiębiorcy mogą takie wyceny kwestionować (rzadko skutecznie) lub współpracować z rzeczoznawcą, pokazując mu mankamenty użytkowanych nieruchomości.

REKLAMA

Wśród przedsiębiorców panuje duże zamieszanie w sparwie podatku VAT – doliczać do opłat za wieczyste użytkowanie nieruchomości, czy nie? Również samorządy nie mają jasności w tej sprawie. Tymczasem od 15 lutego na stronach internetowych Mnisterstwa Infrastruktury znajduje się informacja, że Vat nie może mieć wpływu na wysokość opłaty za użytkowanie wieczyste. Tym samym doliczanie tego podatku do opłat wnoszonych na podstawie umów zawartych przed 1 maja 2004 r.

Wedłub BCC wysokość ciężarów nakładanych przez samorządy powinna być znana już w sierpniu roku poprzedzającego, ponieważ we wrześniu są tworzone budżety tych jednostek. BCC będzie postulować zmianę w treści ustawy o gospodarce nieruchomościami i wpisanie do niej terminu zmian opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości (np. koniec trzeciego kwartału),

Konieczna jest również współpraca środowisk gospodarczych i samorządu w sprawie poprawnego wykonywania opertatów, czyli wycen nieruchomości. Jak twierdzi BCC w wielu urzędach gmin bezkrytycznie przyjmuje się wyniki prac rzeczoznawców majątkowych, którzy niekiedy nie oglądają nawet wycenianych obiektów.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA