REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest regulacja: urządzenia innych opeartorów w centralach  TP S.A.

REKLAMA

Nareszcie opracowano ofertę ramową regulującą dostęp do lokalnej pętli abonenckiej, która powinna powstać do 1 maja 2004 r. Jej dotychczasowy brak spowodował, że Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie opóźnienia, które może zakończyć się nałożeniem na Polskę kary.
Dostęp do lokalnej pętli abonenckiej oznacza, że operator, który ma znaczącą pozycję na rynku usług świadczonych w sieciach stacjonarnych (w Polsce jest to TP S.A.), zapewni innym operatorom dostęp do swojej lokalnej centrali, a dokładnie do przewodu, który łączy ją z mieszkaniem abonenta. Krótko mówiąc, TP S.A. będzie musiała zapewnić innemu operatorowi możliwość zainstalowania własnych urządzeń w swoich centralach, aby abonenci TP S.A. mieli możliwość wyboru innego operatora, który świadczyłby im usługi telefoniczne i internetowe. Zasady dostępu do lokalnej pętli abonenckiej powinny zostać uregulowane w tzw. ofercie ramowej.
Taką ofertę wprowadził właśnie prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, nadając swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Oferta została wprowadzona z urzędu, gdyż wszystkie projekty składane wcześniej przez TP S.A. zostały przez URTiP odrzucone. Obejmuje ona wszystkich abonentów TP S.A., bez względu na rodzaj planu taryfowego. Tak więc z usług alternatywnego operatora będą mogły korzystać również osoby, które wybrały plan socjalny.

Udostępniony zostanie tzw. pełny dostęp do pętli (wówczas operator może świadczyć zarówno usługi telefoniczne, jak i szerokopasmowego internetu) lub tzw. dostęp współdzielony (wówczas operator świadczy usługi szerokopasmowe, a TP S.A. usługi telefoniczne). Na razie nie zostanie uregulowany tzw. bitstream access – czyli dostęp do szerokopasmowego internetu, świadczony na dalszym poziomie niż lokalne centrale, który – zdaniem operatorów – jest niezbędny. Prezes URTiP zapowiada, że bitstream access zostanie uregulowany w decyzji uzupełniającej.

W związku z opóźnieniem w opracowaniu oferty, postępowanie wyjaśniające wszczęła Komisja Europejska, która ma prawo nałożenia kary za każdy dzień zwłoki (minimalna kara w tej sprawie może wynieść 4,53 tys. euro, a maksymalna 271,78 tys. euro za każdy dzień zwłoki). Licząc nasze opóźnienie w tej sprawie tylko do końca lutego br., kara mogłaby wynieść ponad 80 mln euro płatne z budżetu państwa.

Ewa Usowicz


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA