REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne: tylko 10 proc. wniosków nie zawiera błędów

REKLAMA

Fundusze unijne cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony polskich małych i średnich przedsiębiorstw i samorządów. Według Ministerstwa Gospodarki i Pracy konkurencja jest bardzo duża. Jendnak większość wniosków o dofinansowanie projektów z funduszy strukturalnych, zgłaszanych przez przedsiębiorców i samorządy, jest słaba i zawiera dużo błędów
– Ze wszystkich napływających do nas wniosków wybieramy 10 proc., które są naprawdę dobre. Jest bardzo dużo słabych projektów, które są źle przygotowane i wewnętrznie niespójne. Brakuje w nich odpowiednich dokumentów i analiz wykorzystania środków unijnych. Chcemy wspierać małe i średnie firmy oraz firmy innowacyjne, ale nie takie, którym grozi upadek – powiedziała Danuta Jabłońska, dyrektor departamentu Zarządzania Programem Sektorowego Programu Operacyjnego „Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw” w Ministerstwie Gospodarki i Pracy. Według niej wiele firm zgłasza wnioski o dofinansowanie, w których nie potrafi udowodnić, że środki unijne przyczynią się do poprawy konkurencyjności firmy i zwiększą jej innowacyjność.

Przyznała jednak, że przygotowanie dobrych wniosków utrudnia często nadmierna biurokracja, jak np. konieczność dostarczenia wielu załączników i spełnienia wymogów formalnych. Dlatego z powodów formalnych zdarza się też odrzucanie dobrych projektów. Największą popularnością (ocenianą na podstawie liczby nadsyłanych wniosków) cieszą się działania z Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, w których przedsiębiorcy mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji.

Rekordową liczbą nadesłanych wniosków było 6500 w konkursie dla przedsiębiorstw. – Warunkiem pełnego, skutecznego i efektywnego wykorzystania przez Polskę funduszy Unii Europejskiej będą nie tylko dobre projekty beneficjentów pomocy, ale także kompetencje przedstawicieli administracji państwowej i lokalnej, którzy będą monitorować i zarządzać unijnymi programami wsparcia. To urzędnicy będą szacować opłacalność projektów, pomiędzy które będę rozdzielać fundusze. Administracja musi przy podziale środków działać w sposób przejrzysty – uważają eksperci z Instytutu Biznesu, który prowadzi program Konsultantów Funduszy Europejskich.

W ramach SPO WKP polscy projektodawcy będą mogli otrzymać w latach 2004-2006 środki finansowe w wysokości 1,7 mld euro m.in. na dofinansowanie inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw oraz na tzw. duże inwestycje. Z tej kwoty 1,25 mld euro pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Pozostałe środki to współfinansowanie krajowe.

Anita Skiba


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

REKLAMA

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

REKLAMA