REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne: tylko 10 proc. wniosków nie zawiera błędów

REKLAMA

Fundusze unijne cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony polskich małych i średnich przedsiębiorstw i samorządów. Według Ministerstwa Gospodarki i Pracy konkurencja jest bardzo duża. Jendnak większość wniosków o dofinansowanie projektów z funduszy strukturalnych, zgłaszanych przez przedsiębiorców i samorządy, jest słaba i zawiera dużo błędów
– Ze wszystkich napływających do nas wniosków wybieramy 10 proc., które są naprawdę dobre. Jest bardzo dużo słabych projektów, które są źle przygotowane i wewnętrznie niespójne. Brakuje w nich odpowiednich dokumentów i analiz wykorzystania środków unijnych. Chcemy wspierać małe i średnie firmy oraz firmy innowacyjne, ale nie takie, którym grozi upadek – powiedziała Danuta Jabłońska, dyrektor departamentu Zarządzania Programem Sektorowego Programu Operacyjnego „Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw” w Ministerstwie Gospodarki i Pracy. Według niej wiele firm zgłasza wnioski o dofinansowanie, w których nie potrafi udowodnić, że środki unijne przyczynią się do poprawy konkurencyjności firmy i zwiększą jej innowacyjność.

Przyznała jednak, że przygotowanie dobrych wniosków utrudnia często nadmierna biurokracja, jak np. konieczność dostarczenia wielu załączników i spełnienia wymogów formalnych. Dlatego z powodów formalnych zdarza się też odrzucanie dobrych projektów. Największą popularnością (ocenianą na podstawie liczby nadsyłanych wniosków) cieszą się działania z Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, w których przedsiębiorcy mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji.

Rekordową liczbą nadesłanych wniosków było 6500 w konkursie dla przedsiębiorstw. – Warunkiem pełnego, skutecznego i efektywnego wykorzystania przez Polskę funduszy Unii Europejskiej będą nie tylko dobre projekty beneficjentów pomocy, ale także kompetencje przedstawicieli administracji państwowej i lokalnej, którzy będą monitorować i zarządzać unijnymi programami wsparcia. To urzędnicy będą szacować opłacalność projektów, pomiędzy które będę rozdzielać fundusze. Administracja musi przy podziale środków działać w sposób przejrzysty – uważają eksperci z Instytutu Biznesu, który prowadzi program Konsultantów Funduszy Europejskich.

W ramach SPO WKP polscy projektodawcy będą mogli otrzymać w latach 2004-2006 środki finansowe w wysokości 1,7 mld euro m.in. na dofinansowanie inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw oraz na tzw. duże inwestycje. Z tej kwoty 1,25 mld euro pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Pozostałe środki to współfinansowanie krajowe.

Anita Skiba


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA