REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm. Zaostrzenie kar dla pracodawców łamiących prawa pracownicze

REKLAMA

W Sejmie odbyły się pierwsze czytania projektów zmian w kodeksie pracy oraz kodeksie wykroczeń. Projekty zgłosiły kluby Unii Pracy i SdPl. Proponowane zmiany dotyczą zaostrzenia sankcji w stosunku do pracodawców łamiących prawa pracownicze ze szczególnym uwzględnieniem naruszeń dotyczących wynagrodzenia za pracę.
Zdaniem wnioskodawców i posłów biorących udział w debacie obowiązujące przepisy nie gwarantują przestrzegania przez pracodawców podstawowych praw pracowniczych. Zbyt niskie kary za łamanie kodeksu pracy są ich zdaniem główną przyczyną naruszeń. W opinii parlamentarzystów mandat dla wyzyskującego pracodawcy nie może być niższy i mniej dolegliwy niż mandat za wykroczenie drogowe.
Posłowie UP proponują m.in. zmiany w przepisach kodeksu pracy. Zgodnie z ich projektem, kto wbrew obowiązkowi:
• nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń,
• nie udziela przysługującego urlopu lub bezpodstawnie obniża jego wymiar,
• nie wydaje świadectwa pracy – podlega karze grzywny nie niższej niż 3000 zł.
Inną sankcją, jaka może spotkać pracodawcę niepłacącego wynagrodzeń pracownikom, ma być możliwość wpisania do rejestru dłużników niewypłacalnych. Wpis będzie mógł wnioskować pracownik posiadający tytuł wykonawczy przeciwko pracodawcy, jeżeli ten w terminie 30 dni od daty wezwania do spełnienia świadczenia nie zapłacił należności. Posłowie uważają, iż perspektywa wpisania na swoistą czarną listę, jaką jest rejestr dłużników niewypłacalnych, będzie bardzo skutecznie mobilizować pracodawców. Nie mogą oni kredytować się niewypłaconymi wynagrodzeniami pracowników, argumentują autorzy projektu.
Twórcami kolejnego projektu są połowie SdPl. Jest on bardziej rygorystyczny i rozbudowany w stosunku do projektu opracowanego przez UP. Projekt przewiduje, aby maksymalna wysokość grzywny nakładanej przez sądy grodzkie na pracodawców łamiących kodeks pracy wzrosła z 5 do 20 tys. zł. Zdaniem inicjatorów zmian, pracownicy nie mają dostatecznej ochrony przed nadużyciami pracodawców ze strony związków zawodowych, a organy państwa mają zbyt ograniczone instrumentarium prawne, aby temu przeciwdziałać. SdPl chce podnieść z 1 tys. do 5 tys. zł wysokość mandatów nakładanych przez inspektorów pracy w przypadku pracodawców wielokrotnie naruszających prawa pracowników.
Posłowie SdPl proponują, aby niewykonanie przez pracodawcę wyroku sądowego, nakazującego wypłatę należnego wynagrodzenia, uznane było za przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. Dodatkowym atutem w walce z łamaniem praw pracowniczych ma być także prawo do ujawniania nazw nieuczciwych pracodawców podczas omawiania wyników kontroli prowadzonych przez głównego inspektora pracy i okręgowych inspektorów pracy.
Projektami zajmą się teraz odpowiednie komisje sejmowe. Posłowie Platformy Obywatelskiej zgłoszonych propozycji nie poprą. Ich zdaniem trzeba stworzyć pracodawcom takie warunki działania, aby nie musieli wstrzymywać wypłaty wynagrodzeń.

Tomasz Zalewski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA