REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm. Zaostrzenie kar dla pracodawców łamiących prawa pracownicze

REKLAMA

W Sejmie odbyły się pierwsze czytania projektów zmian w kodeksie pracy oraz kodeksie wykroczeń. Projekty zgłosiły kluby Unii Pracy i SdPl. Proponowane zmiany dotyczą zaostrzenia sankcji w stosunku do pracodawców łamiących prawa pracownicze ze szczególnym uwzględnieniem naruszeń dotyczących wynagrodzenia za pracę.
Zdaniem wnioskodawców i posłów biorących udział w debacie obowiązujące przepisy nie gwarantują przestrzegania przez pracodawców podstawowych praw pracowniczych. Zbyt niskie kary za łamanie kodeksu pracy są ich zdaniem główną przyczyną naruszeń. W opinii parlamentarzystów mandat dla wyzyskującego pracodawcy nie może być niższy i mniej dolegliwy niż mandat za wykroczenie drogowe.
Posłowie UP proponują m.in. zmiany w przepisach kodeksu pracy. Zgodnie z ich projektem, kto wbrew obowiązkowi:
• nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń,
• nie udziela przysługującego urlopu lub bezpodstawnie obniża jego wymiar,
• nie wydaje świadectwa pracy – podlega karze grzywny nie niższej niż 3000 zł.
Inną sankcją, jaka może spotkać pracodawcę niepłacącego wynagrodzeń pracownikom, ma być możliwość wpisania do rejestru dłużników niewypłacalnych. Wpis będzie mógł wnioskować pracownik posiadający tytuł wykonawczy przeciwko pracodawcy, jeżeli ten w terminie 30 dni od daty wezwania do spełnienia świadczenia nie zapłacił należności. Posłowie uważają, iż perspektywa wpisania na swoistą czarną listę, jaką jest rejestr dłużników niewypłacalnych, będzie bardzo skutecznie mobilizować pracodawców. Nie mogą oni kredytować się niewypłaconymi wynagrodzeniami pracowników, argumentują autorzy projektu.
Twórcami kolejnego projektu są połowie SdPl. Jest on bardziej rygorystyczny i rozbudowany w stosunku do projektu opracowanego przez UP. Projekt przewiduje, aby maksymalna wysokość grzywny nakładanej przez sądy grodzkie na pracodawców łamiących kodeks pracy wzrosła z 5 do 20 tys. zł. Zdaniem inicjatorów zmian, pracownicy nie mają dostatecznej ochrony przed nadużyciami pracodawców ze strony związków zawodowych, a organy państwa mają zbyt ograniczone instrumentarium prawne, aby temu przeciwdziałać. SdPl chce podnieść z 1 tys. do 5 tys. zł wysokość mandatów nakładanych przez inspektorów pracy w przypadku pracodawców wielokrotnie naruszających prawa pracowników.
Posłowie SdPl proponują, aby niewykonanie przez pracodawcę wyroku sądowego, nakazującego wypłatę należnego wynagrodzenia, uznane było za przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. Dodatkowym atutem w walce z łamaniem praw pracowniczych ma być także prawo do ujawniania nazw nieuczciwych pracodawców podczas omawiania wyników kontroli prowadzonych przez głównego inspektora pracy i okręgowych inspektorów pracy.
Projektami zajmą się teraz odpowiednie komisje sejmowe. Posłowie Platformy Obywatelskiej zgłoszonych propozycji nie poprą. Ich zdaniem trzeba stworzyć pracodawcom takie warunki działania, aby nie musieli wstrzymywać wypłaty wynagrodzeń.

Tomasz Zalewski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  REKLAMA

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  REKLAMA