REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusz Poręczeń Unijnych BGK: poręczenia już w marcu

REKLAMA

Fundusz Poręczeń Unijnych (FPU) utworzony przy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) planuje, że pierwsze wysokie poręczenia zostaną udzielone w marcu 2005 r.
Do tej pory fundusz udzielił tylko jednego poręczenia (w końcu ub.r.) na 0,5 mln zł.
Fundusz zebrał kapitał umożliwiający udzielenie poręczeń do 900 mln zł. Obejmą one kredyty udzielane przez 32 banki komercyjne przeznaczone na projekty współfinansowane ze środków unijnych. – Na ten moment procesu rozpatrywania i kwalifikowania wniosków o dofinansowanie z UE nie spodziewamy się, że nastąpi to szybciej niż w marcu – mówi Robert Koziński, dyrektor Departamentu Funduszy Poręczeń i Gwarancji BGK.
FPU będzie poręczał lub gwarantował do 80 proc. kosztów kredytu lub emisji obligacji, jeśli środki te będą następnie zwracane z funduszy pomocowych. FPU będzie również poręczał do 60 proc. kredytu lub emisji obligacji przeznaczonych na wkład własny na przedsięwzięcie. Z pomocy funduszu mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, fundacje, stowarzyszenia czy firmy państwowe. Maksymalna kwota gwarancji nie może przekroczyć równowartości w złotych 5 mln EUR, przeliczonej według kursu średniego NBP. Dzięki poręczeniom, pożyczka trafi do tych przedsiębiorców, którzy mimo ciekawego projektu nie mieliby szans na otrzymanie kredytu ze względu na brak wystarczających zabezpieczeń. – Poręczenie funduszu to wymierna korzyść dla obu stron: bank zyskuje dobre i pewne zabezpieczenie kredytu – lepsze nawet od hipoteki, a klient możliwość otrzymania pożyczki w ogóle – wyjaśnia R. Koziński.
W kwietniu 2004 r. Sejm uchwalił ustawę o Funduszu Poręczeń Unijnych. Od 1 lipca na konto funduszu odprowadzana jest część wpływów z bankowej rezerwy obowiązkowej, które banki przekazują do NBP od przyjętych depozytów. Aktualnie oprocentowanie rezerwy wynosi 3,5 proc. FPU ma działać do 2010 r. Po tym czasie środki zostaną przekazane do Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych, który będzie realizował wszystkie zawarte wcześniej umowy.

Ilona Domańska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA