REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyrok TK. 50-proc. stawka PIT - martwy przepis

REKLAMA

Jak już informowaliśmy, przepisy dotyczące 50-proc. stawki podatku dla najbogatszych nie będą obowiązywać, jednak jako martwe regulacje pozostaną w ustawie o PIT. Trybunał nie uznał ich bowiem za niekonstytucyjne.

REKLAMA

Zarzut niekonstytucyjności postawił tylko przepisowi proceduralnemu wprowadzającemu w życie te przepisy. Trybunał uznał, że tryb wprowadzenia 50-proc. stawki PIT naruszył 30-dniowy okres vacatio legis i był niezgodny z konstytucją.
Najwyższa stawka, obejmująca osoby zarabiające ponad 600 tys. zł rocznie, nie zniknie z porządku prawnego, jednak przestanie obowiązywać. Takie salomonowe rozwiązanie znalazł po długich rozważaniach Trybunał Konstytucyjny. Trybunał nie uznał bowiem za niekonstytucyjne materialnych przepisów, wprowadzających 50-proc. stawkę, a jedynie przepis art. 9 ustawy nowelizującej ustawę o PIT wprowadzający te przepisy w życie.

REKLAMA

Rozpoznając wniosek prokuratora generalnego w sprawie konstytucyjności przepisów ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, TK podtrzymał dotychczasową linię orzecznictwa, że dla przepisów podatkowych musi być zachowany dłuższy, 30-dniowy okres vacatio legis. W tym przypadku wynosił on 18 dni. Przypomnijmy, że w tej kwestii zgodne były wszystkie strony postępowania: prokurator, Sejm i rząd. Wszyscy wnosili o uznanie przepisów za niekonstytucyjne. Szukając rozwiązania, trybunał wezwał Jolantę Szymanek-Deresz celem wyjaśnienia, dlaczego prezydent podpisał ustawę tak późno. Broniła się ona jednak twardo, podkreślając, że prezydent nie złamał prawa, zmieścił się w konstytucyjnym terminie, a wyjaśnienia przed Trybunałem powinien składać tylko wówczas, gdyby to on zaskarżył ustawę do Trybunału.

REKLAMA

Trybunał podkreślił, że nie ma znaczenia, że przepisy dotyczące waloryzacji przez ministra finansów skali podatkowej już nie obowiązują. Zdaniem TK, 30-dniowego okresu vacatio legis nie normowały żadne przepisy, a ukształtowało go orzecznictwo w obronie zasad konstytucyjnych. Okres ten dla regulacji daninowych, wprowadzających dla podatników obciążenia podatkowe, powinien nadal obowiązywać. Podatnicy zostali zaskoczeni nową stawką, co złamało konstytucyjne zasady zaufania do państwa prawa i przyzwoitej legislacji – podkreślił TK.

Trybunał nie był jednak jednomyślny. Zdanie odrębne zgłosił sędzia Marek Mazurkiewicz. Według niego trybunał powinien uznać za niekonstytucyjne wszystkie zaskarżone przepisy dotyczące 50-proc. stawki. TK pozostawia w treści ustawy zaskarżone przepisy, choć w wyniku pozbawienia ich przymiotu wejścia w życie stają się one niewykonalne i ich byt prawny jest wątpliwy. Decyzja o ich wejściu w życie jest uzależniona od niepewnych, przyszłych działań ustawodawcy. Stan ten nie sprzyja przejrzystości prawa – podkreślił sędzia Marek Mazurkiewicz. Wyrok ma fundamentalne znaczenie, ponieważ w nieco nowym porządku prawnym, podtrzymuje dotychczasową zasadę 30-dniowej vacatio legis dla przepisów podatkowych (TK 48/04).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA