REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sejm. Nowelizacja ustawy o VAT

Firmy chętniej ubezpieczają eksport

W ubiegłym roku polskie firmy ubezpieczyły przed ryzykiem i ewentualnymi szkodami eksport o wartości 2,55 mld USD. Było to o 50 proc. więcej niż w roku poprzednim - poinformowała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

PIT-38. Problemy z rozliczeniem sprzedaży papierów wartościowych

Indywidualni inwestorzy, którzy w 2004 r. osiągnęli podlegające opodatkowaniu dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, obecnie mogą mieć problemy z właściwym wypełnieniem rocznego zeznania PIT-38 - przyznają eksperci z firmy PricewaterhouseCoopers.

Badania. Polskie przedsiębiorstwa muszą być bardziej innowacyjne

Każda firma może osiągnąć wzrost w każdej dziedzinie i regionie działalności, niezależnie od fazy cyklu ekonomicznego - wynika z badań przeprowadzonych przez A.T. Kearney w ciągu ostatnich 14 lat w ponad 29 tys. firm obejmujących 98 proc. światowego rynku kapitałowego

REKLAMA

UE. Klauzule bezpieczeństwa żywności

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia. Przepisy mają dostosować nasze prawo do wymogów UE.

Wchodzi w życie: archiwa dokumentacji pracowniczej

Dzisiaj, 9 marca,  wchodzi w życie rozporządzenie: dokumentacja osobowa i płacowa pracowników może być przechowywana wyłącznie w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach.

MF. Prognoza inflacyjna

Minister finansów Mirosław Gronicki szacuje inflację w lutym na 3,9-4,1 proc., wobec 4,0 proc. w styczniu.

Miesięczne deklaracje podatkowe - rządowy projekt zmian

REKLAMA

Nowy podatek na auta zamiast akcyzy - rząd przyjął projekt

Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy o podatku od samochodów osobowych, który zastąpi płaconą dotychczas akcyzę.

Terminy wniosków do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych

Terminy składania miesięcznych informacji i wniosków przez pracodawców ubiegających się o dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych nie mogą być przywracane, wynika z wyjaśnień Ministerstwa Polityki Społecznej.

VAT. Sejm zajmie się poselskimi propozycjami zmian w ustawie

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejm ma się zająć poselskimi propozycjami zmian w ustawie o podatku od towarów i usług.

CIT. Chętnie korzystamy z uproszczonej metody regulowania zaliczek

W tym roku widoczny jest wzrost zainteresowania podatników wyborem uproszczonej metody regulowania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w porównaniu z latami ubiegłymi.

Zawyżanie opłat za wieczyste użytkowania nieruchomości

Jak informuje Business Centre Club, wielu przedsiębiorców zgłasza w ostatnim czasie, że gminy, prezydenci miast i starostowie obciążają przedsiębiorstwa nowymi, znacznie wyższymi niż do tej pory, opłatami z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości.

ZUS. Bierzemy coraz mniej zwolnień lekarskich

Z najnowszych danych ZUS wynika, że w ubiegłym roku spadła liczba dni, podczas których Polacy przebywali na zwolnieniach lekarskich.

Podatki. Nie zapominajmy o korektach

Podatnicy, którzy dokonali korekty VAT w lutym, składając deklarację VAT-7 za styczeń, powinni pamiętać, że czeka ich jeszcze jedna korekta, tym razem korekta CIT. Przychody i koszty podatkowe wynikające z korekty VAT podatnicy powinni wykazać w deklaracji CIT-2 za luty składanej do 21 marca - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Branża utylizacyjna. Wnioski o dotacje tylko do 11 marca

Tylko do 11 marca br. zakłady branży utylizacyjnej mogą składać wnioski o pomoc finansową w centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej: kosztowne, ale korzystne

Wdrożenie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej w polskich przedsiębiorstwach będzie procesem kosztownym, ale przyniesie wymierne korzyści w dłuższym okresie - uważają eksperci z HLB Frąckowiak i Wspólnicy Sp. z o.o.

UE. Dyrektywa o opatentowaniu oprogramowania komputerowego

Rada Ministrów Unii Europejskiej oficjalnie zatwierdziła wczoraj w Brukseli projekt unijnej dyrektywy o opatentowaniu oprogramowania komputerowego.

Międzybankowy system rozliczeń w euro EuroELIXIR już działa

Wczoraj został uruchomiony system do rozliczeń międzybankowych w euro, tzw. EuroELIXIR.

PIP o dzikim kapitalizmie w przedsiębiorstwach

W ubiegłym roku przedsiębiorstwa zarobiły rekordowo dużo, a liczba bankructw spadła o 43 proc., to aż 58 proc. skontrolowanych pracodawców nie wypłacało wynagrodzeń lub innych świadczeń.

Komornicy nie zajmą pensji w szpitalach

Sejm zadecydował, że ochroną zostaną objęte wynagrodzenia pracowników tylko tych zakładów opieki zdrowotnej, w których toczą się postępowania egzekucyjne.

Niepełnosprawni. Projekt nowej ustawy

Prace nad autopoprawką rządowego projektu nowej ustawy rehabilitacyjnej zmierzają w niewłaściwym kierunku - twierdzą pracodawcy osób niepełnosprawnych, którzy zażądali wycofania projektu z Sejmu i nowelizacji obecnej ustawy.

VAT na internet - informacja o cenach

Firmy dostarczające internet powinny poinformować klientów o wzroście cen usług dostępu do internetu spowodowanych wprowadzeniem od 1 marca br. 22-proc. stawki VAT na te usługi - wynika z odpowiedzi, jakiej udzielił prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.

Czas na I ratę podatku od nieruchomości

UE. Ułatwienia przy podziale i łaczeniu firm

Przedstawiciele Komisji Europejskiej wyrazili zadowolenie z oceny proponowanych zmian podatkowych związanych z połączeniami i podziałem firm działających w kilku państwach unijnych.

Podpisano nową polsko-ukraińską umowę o współpracy gospodarczej

Nową umowę o współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Ukrainą podpisali w piątek w Kijowie premierzy Marek Belka i Julia Tymoszenko.

Dyrektywa patentowa. Będą dalsze prace w PE?

Przewodniczący UE Luksemburczycy liczą, że w poniedziałek Rada ministrów krajów UE ds. konkurencji skieruje kontrowersyjną dyrektywę o patentach na oprogramowanie do komputerów do drugiego czytania w Parlamencie Europejskim - podały źródła zbliżone do Luksemburga.

Prawo upadłościowe i naprawcze. Trwają prace nad ustawą

W Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka odbyło się pierwsze czytanie ustawy o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze i rozpoczęły się nad nią prace.

Więcej ułatwień podatkowych dla firm działających w kilku państwach UE

URTiP: firmy muszą informować o zmianie cen dostępu do internetu

Firmy dostarczające internet powinny poinformować klientów o wzroście cen usług dostępu do internetu spowodowanych wprowadzeniem od 1 marca br. 22-proc. stawki VAT na te usługi

Pracownicy często naciągają pracodawców

Wykorzystywanie sprzętu pracodawcy do prywatnych zleceń, wychodzenie z pracy na pocztę i na zakupy, telefonowanie na koszt firmy to najbardziej popularne sposoby naciągania pracodawców przez pracowników.

Fundusze unijne: tylko 10 proc. wniosków nie zawiera błędów

Fundusze unijne cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony polskich małych i średnich przedsiębiorstw i samorządów. Według Ministerstwa Gospodarki i Pracy konkurencja jest bardzo duża. Jendnak większość wniosków o dofinansowanie projektów z funduszy strukturalnych, zgłaszanych przez przedsiębiorców i samorządy, jest słaba i zawiera dużo błędów

Wchodzi w życie: legalizacja urządzeń rejestrujących czas pracy kierowców

Urządzenia rejestrujące czas pracy kierowców, tzw. tachografy, będące w użytkowaniu przed 4 marca br., powinny być zgłoszone do sprawdzenia przed upływem ważności ostatniej okresowej legalizacji.

Sejm przyjął ustawę o abonamencie

Sejm przyjął w czwartek ustawę o opłatach abonamentowych.

Sejm. Znów propozycja wprowadzenia czwartej stawki PIT

W Sejmie pojawił się projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, reaktywujący czwartą stawkę PIT. Tym razem miałaby o­na objąć dochody powyżej 144 tys. zł rocznie, czyli 12 tys. zł miesięcznie.

Umiejętność planowania ważna dla pracodawców

Z badania Instytutu MillwardBrown SMG/KRC wynika, że około 60 proc. studentów ma przeciętną lub niską motywację do podejmowania działań istotnych z punktu widzenia pracodawców. Myślenie perspektywiczne i planowanie to najistotniejsze cechy przyszłego pracownika.

Jest regulacja: urządzenia innych opeartorów w centralach  TP S.A.

Nareszcie opracowano ofertę ramową regulującą dostęp do lokalnej pętli abonenckiej, która powinna powstać do 1 maja 2004 r. Jej dotychczasowy brak spowodował, że Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie opóźnienia, które może zakończyć się nałożeniem na Polskę kary.

Rejestracja w Krajowym Systemie Usług dla MSP

Weszły w życie przepisy określające szczegółowe wymagania wobec podmiotów ubiegających się o rejestrację albo zarejestrowanych w Krajowym Systemie Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (KSU).

Wchodzi w zycie. Maksymalne stawki opłat za odpisy z archiwum

Archiwa mające prawo do przechowywania dokumentacji płacowej i osobowej na podstawie wpisu do rejestru mogą pobierać opłaty za wystawianie zaświadczeń tylko do określonej wysokości.

Sejm. Ochrona wynagrodzeń po pierwszym czytanie projektów ustaw

Posłowie wszystkich klubów i kół chcą chronić przed egzekucją sądową pensje pracowników zadłużonych zakładów. Różni ich jednak problem, czy takie koło ratunkowe należy się wyłącznie zatrudnionym w służbie zdrowia, czy także innym pracownikom.

Ordynacja podatkowa: 14 dni na złożenie sprzeciwu wobec korekty deklaracji

Podatnik powinien mieć 14, a nie 7 dni na złożenie sprzeciwu wobec sporządzonej przez urząd skarbowy korekty jego deklaracji - uważa specjalna podkomisja zajmująca się nowelizacją Ordynacji podatkowej.

Projekt MF: krótszy termin na złożenie informacji podatkowych

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian dotyczących informacji podatkowych składanych przez krajowe podmioty, na rzecz których świadczą usługi lub wykonują pracę osoby fizyczne niemieszkające w Polsce.

Prace legislacyjne nad Narodowym Planem Rozwoju

Kolejny etap prac nad Narodowym Planem Rozwoju będzie koncentrował się na założeniach legislacyjnych, programach operacyjnych, ocenie oddziaływania na środowisko oraz organizacji i konsolidacji procesu konsultacji społecznych - zdecydował rząd.

NIK. Brak przepisów przyczyną zapaści gospodarki morskiej

Ustawa o licencji syndyka

Toczy się ostry spór o to, kto będzie mógł w przyszłości sprawować funkcję syndyka oraz w jaki sposób powinna być o­na wykonywana.

Powstał Komitet Doradczy ds. Prawa Europejskiego

Rząd o poselskich propozycjach zmian w ustawie o VAT

Rząd zajął wczoraj stanowisko wobec poselskich propozycji zmian w ustawie o VAT.

Wsparcie dla projektów sektora MSP

Sejm zajmie się uchwałą ws. ugody rządu z Eureko

Sejm zajmie się projektem uchwały w sprawie ugody rządu z Eureko - zdecydowali w środę posłowie.

Bezrobotni jednak nie zapłacą podatku od dotacji na rozpoczęcie działalności

Bezrobotni, którzy dostali dotacje z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie zapłacą od niej podatku dochodowego. W ciągu dwóch-trzech tygodni zostanie wydane rozporządzenie zwalniające te osoby z podatku - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister gospodarki i pracy Piotr Kulpa.

REKLAMA