REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniunktura w budownictwie poprawia się

REKLAMA

Ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie w I kwartale 2005 roku przyjął wartość minus 5,6, zbliżając się w ten sposób do poziomu z I kwartału 1998 r., gdy wynosił minus 2,5 - podał w poniedziałek Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).
"Wyniki badania koniunktury w budownictwie w I kwartale 2005 r. potwierdzają trwałość tendencji obserwowanych od prawie 4 lat. Stopniowa poprawa koniunktury następuje w całym budownictwie, jej pozytywne skutki coraz częściej są odczuwane również w sektorze firm prywatnych, chociaż nadal w znacznie lepszej sytuacji znajdują się zakłady duże w porównaniu z małymi i średnimi" - piszą autorzy badania.

Instytut wskazuje, że w obu sektorach własnościowych także obecne wartości wskaźnika koniunktury są wyższe niż w dowolnym I kwartale po 1998 r. Dla sektora prywatnego wskaźnik koniunktury przyjmuje wartość minus 4,7, dla sektora publicznego minus 6,5.

"Stopniowe zmniejszanie się dystansu pomiędzy koniunkturą sektora prywatnego i publicznego, obserwowane w minionym roku, doprowadziło w bieżącym kwartale do niewielkiej przewagi firm prywatnych" - piszą autorzy badania.

W znacznie trudniejszej sytuacji niż zakłady duże znajdują się zakłady małe i średnie. Dla zakładów zatrudniających do 20 pracowników wskaźnik koniunktury wynosi minus 8,4, przy zatrudnieniu od 21 do 100 osób minus 9,5. W wypadku przedsiębiorstw o zatrudnieniu powyżej 100 osób wskaźnik ten ma znacznie wyższą, dodatnią wartość 5,3.
Zróżnicowanie wśród pozostałych analizowanych grup klasyfikacyjnych firm budowlanych także jest znaczne.

Dla firm istniejących przed 1990 r. wskaźnik koniunktury wynosi 1,1, a dla założonych później minus 9,9. Dla zakładów krajowych będących własnością osób fizycznych ma wartość minus 3,3, dla pozostałych prywatnych zakładów krajowych minus 0,4. Dla przedsiębiorstw państwowych wskaźnik wynosi minus 6,2, dla zakładów komunalnych minus 13,7.

Badanie IRG SGH pokazuje zwiększanie się zatrudnienia w budownictwie. Saldo zatrudnienia w ujęciu ogółem jest wyższe o ponad 5 punktów niż rok temu. W sektorze prywatnym obecne saldo zatrudnienia jest zbliżone do I kwartału 1999 r., lecz w sektorze publicznym jest niższe o ponad 9 punktów niż wtedy. Pod względem portfela zamówień w znacznie lepszej sytuacji znajdują się firmy sektora prywatnego.

W sektorze publicznym saldo zamówień ogółem jest niższe o ponad 16 punktów niż w prywatnym. Ogólne saldo portfela zamówień firm budowlanych ma wartość minus 35,2, saldo portfela zamówień krajowych minus 41,1. Salda zamówień większe niż obecnie po raz ostatni wystąpiły w I kwartale 1998 r. Instytut informuje, że odsetek przedsiębiorstw budowlanych eksportujących swe usługi wynosi obecnie 12,4 proc..

Ogólne saldo portfela zamówień eksportowych ma wartość 3,0 i jest to pierwsza dodatnia wartość tego salda zanotowana w I kwartale od początku niniejszego badania koniunktury w budownictwie. Sytuacja finansowa firm budowlanych nadal się poprawia.

Salda sytuacji finansowej większe niż obecnie po raz ostatni wystąpiły w I kwartale 1997 r. Ponadto trwa obserwowany od połowy 2004 r. spadkowy trend cen usług budowlanych. Największy spadek cen występuje w grupie najmniejszych zakładów prywatnych, zatrudniających do 10 osób.

Nakłady inwestycyjne w budownictwie nadal rosną, kontynuowana jest więc tendencja obserwowana w ciągu minionego roku. Obecne saldo inwestycji w ujęciu ogółem jest większe o 5,5 punktu niż w I kwartale 2004 r. i zbliżone do I kwartału 1999 r.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA