REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniunktura w budownictwie poprawia się

REKLAMA

Ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie w I kwartale 2005 roku przyjął wartość minus 5,6, zbliżając się w ten sposób do poziomu z I kwartału 1998 r., gdy wynosił minus 2,5 - podał w poniedziałek Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).
"Wyniki badania koniunktury w budownictwie w I kwartale 2005 r. potwierdzają trwałość tendencji obserwowanych od prawie 4 lat. Stopniowa poprawa koniunktury następuje w całym budownictwie, jej pozytywne skutki coraz częściej są odczuwane również w sektorze firm prywatnych, chociaż nadal w znacznie lepszej sytuacji znajdują się zakłady duże w porównaniu z małymi i średnimi" - piszą autorzy badania.

Instytut wskazuje, że w obu sektorach własnościowych także obecne wartości wskaźnika koniunktury są wyższe niż w dowolnym I kwartale po 1998 r. Dla sektora prywatnego wskaźnik koniunktury przyjmuje wartość minus 4,7, dla sektora publicznego minus 6,5.

"Stopniowe zmniejszanie się dystansu pomiędzy koniunkturą sektora prywatnego i publicznego, obserwowane w minionym roku, doprowadziło w bieżącym kwartale do niewielkiej przewagi firm prywatnych" - piszą autorzy badania.

W znacznie trudniejszej sytuacji niż zakłady duże znajdują się zakłady małe i średnie. Dla zakładów zatrudniających do 20 pracowników wskaźnik koniunktury wynosi minus 8,4, przy zatrudnieniu od 21 do 100 osób minus 9,5. W wypadku przedsiębiorstw o zatrudnieniu powyżej 100 osób wskaźnik ten ma znacznie wyższą, dodatnią wartość 5,3.
Zróżnicowanie wśród pozostałych analizowanych grup klasyfikacyjnych firm budowlanych także jest znaczne.

Dla firm istniejących przed 1990 r. wskaźnik koniunktury wynosi 1,1, a dla założonych później minus 9,9. Dla zakładów krajowych będących własnością osób fizycznych ma wartość minus 3,3, dla pozostałych prywatnych zakładów krajowych minus 0,4. Dla przedsiębiorstw państwowych wskaźnik wynosi minus 6,2, dla zakładów komunalnych minus 13,7.

Badanie IRG SGH pokazuje zwiększanie się zatrudnienia w budownictwie. Saldo zatrudnienia w ujęciu ogółem jest wyższe o ponad 5 punktów niż rok temu. W sektorze prywatnym obecne saldo zatrudnienia jest zbliżone do I kwartału 1999 r., lecz w sektorze publicznym jest niższe o ponad 9 punktów niż wtedy. Pod względem portfela zamówień w znacznie lepszej sytuacji znajdują się firmy sektora prywatnego.

W sektorze publicznym saldo zamówień ogółem jest niższe o ponad 16 punktów niż w prywatnym. Ogólne saldo portfela zamówień firm budowlanych ma wartość minus 35,2, saldo portfela zamówień krajowych minus 41,1. Salda zamówień większe niż obecnie po raz ostatni wystąpiły w I kwartale 1998 r. Instytut informuje, że odsetek przedsiębiorstw budowlanych eksportujących swe usługi wynosi obecnie 12,4 proc..

Ogólne saldo portfela zamówień eksportowych ma wartość 3,0 i jest to pierwsza dodatnia wartość tego salda zanotowana w I kwartale od początku niniejszego badania koniunktury w budownictwie. Sytuacja finansowa firm budowlanych nadal się poprawia.

Salda sytuacji finansowej większe niż obecnie po raz ostatni wystąpiły w I kwartale 1997 r. Ponadto trwa obserwowany od połowy 2004 r. spadkowy trend cen usług budowlanych. Największy spadek cen występuje w grupie najmniejszych zakładów prywatnych, zatrudniających do 10 osób.

Nakłady inwestycyjne w budownictwie nadal rosną, kontynuowana jest więc tendencja obserwowana w ciągu minionego roku. Obecne saldo inwestycji w ujęciu ogółem jest większe o 5,5 punktu niż w I kwartale 2004 r. i zbliżone do I kwartału 1999 r.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA