REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W maju wzrósł Wskaźnik Przyszłej Inflacji

REKLAMA

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się cen konsumpcyjnych w perspektywie najbliższych miesięcy, wzrósł w maju o dwa punkty - poinformowało Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).
 "Jest to drugi miesiąc jego nieco wyższych wskazań i tym samym należy traktować to jako sygnał wyczerpywania się czynników działających w kierunku redukcji inflacji. Przewidywane wyhamowanie spadku cen nie nastąpi szybko" - napisała w komentarzu do badania Maria Drozdowicz z BIEC.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji prognozuje zmiany cen - CPI z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Według BIEC, w najbliższej przyszłości należy spodziewać się dalszego spadku CPI, zwłaszcza, że przed nami okres lata, charakteryzujący się zwykle sezonową redukcją cen konsumpcyjnych.

"Warto zaznaczyć, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych CPI, po wyeliminowaniu czynników sezonowych, spadały już od początku roku, w przypadku cen producentów - PPI spadek ten trwa od listopada 2004 r." - pisze Drozdowicz.

Jej zdaniem wzrost Wskaźnika Przyszłej Inflacji w dużej mierze wynika z osłabienia złotego w ostatnim czasie.

"Przede wszystkim słabszy złoty oznacza wzrost cen dla importerów, co znajduje odzwierciedlenie w kształtowaniu się wskaźnika cen importu. (...) Dalsze osłabienie się złotego, jeśli nastąpi, poprawi co prawda konkurencyjność polskiego eksportu, jednak może negatywnie odbić się na imporcie, co byłoby niekorzystne dla części inwestycji opartych o import" - napisała Drozdowicz.

BIEC zaznacza, że umacniają się przewidywania producentów co do wzrostu cen produkowanych przez nich wyrobów. Przed miesiącem po raz pierwszy BIEC odnotował nasilenie się tego zjawiska. Poprzednio, od maja do grudnia ubiegłego roku producenci wyrażali przekonanie o konieczności obniżania cen na swe wyroby. Dość stabilny odsetek przedsiębiorstw deklarujących utrzymanie cen na dotychczasowym poziomie obecnie zmniejszył się znacznie.

"Motywem podnoszenia cen jest prawdopodobnie stabilizacja a nawet niewielki wzrost popytu wewnętrznego. Niewielki wzrost zatrudnienia, umiarkowany wzrost realnych płac obserwowany w ostatnich miesiącach przy spadającej inflacji stanowią dla przedsiębiorstw zachętę do poszukiwania nowej, wyższej ceny równowagi" - pisze BIEC.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA