REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ropa naftowa nareszcie tanieje

REKLAMA

Ceny ropy naftowej spadły na międzynarodowych rynkach do najniższego poziomu od prawie trzech miesięcy. Jest to reakcja na wzrost rezerw w USA oraz obniżenie się tempa wzrostu zapotrzebowania na strategiczny surowiec w Chinach.
Zapasy ropy naftowej w Ameryce, która jest jej największym na świecie konsumentem, zwiększały się przez 14 tygodni w tym roku, osiągając najwyższy poziom od 1999 r. Dostawy benzyny w tygodniu zakończonym 6 maja były o 3,2 proc. wyższe niż średnia sezonowa z ostatnich pięciu lat. Według raportu amerykańskiego Departamentu Energii rezerwy przewyższyły przeciętne zapasy o 6,5 proc.

Równocześnie dość pocieszające informacje nadeszły z Chin, których gospodarka z każdym miesiącem chłonęła coraz większe ilości ropy naftowej, wywołując na rynkach poważne napięcia. Jak wynika z danych administracji celnej Chin, w kwietniu import do Państwa Środka zwiększył się o 22,5 proc. do 12,3 mln ton, wobec 23-proc. wzrostu w marcu. W tym roku chiński import wzrósł o 4,4 proc. do 41,9 mln ton. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA), która jest doradcą 26 uprzemysłowionych państw świata, w zeszłym tygodniu zredukowała prognozę wzrostu zapotrzebowania chińskiej gospodarki do 7,4 proc. wobec wzrostu rzędu 16 proc., jaki zanotowano w zeszłym roku.

Analitycy nie mają wątpliwości, że rezerwy ropy naftowej u głównych konsumentów rosną, gdyż OPEC, będący źródłem dostaw 40 proc. ropy naftowej na świecie, pompuje rzeczywiście tyle ropy, ile jest w stanie wyprodukować. Kartel zwiększył limity produkcji 16 marca, odchodząc od swej polityki obniżania wydobycia w drugim kwartale, kiedy zapotrzebowanie jest tradycyjnie mniejsze – oświadczył sekretarz generalny organizacji Adnan Shihab-Eldin. Obecnie OPEC wydobywa ponad 30 mln baryłek na możliwości produkcyjne szacowane na 32,7 mln baryłek dziennie.

Ropa amerykańska z dostawą na czerwiec spadła w Nowym Jorku 1,5 proc. do 47,94 dol. za baryłkę, a Brent w dostawie czerwcowej do 48,06 dol. za baryłkę.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
 


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA