| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ropa naftowa nareszcie tanieje

Ropa naftowa nareszcie tanieje

Ceny ropy naftowej spadły na międzynarodowych rynkach do najniższego poziomu od prawie trzech miesięcy. Jest to reakcja na wzrost rezerw w USA oraz obniżenie się tempa wzrostu zapotrzebowania na strategiczny surowiec w Chinach.

Zapasy ropy naftowej w Ameryce, która jest jej największym na świecie konsumentem, zwiększały się przez 14 tygodni w tym roku, osiągając najwyższy poziom od 1999 r. Dostawy benzyny w tygodniu zakończonym 6 maja były o 3,2 proc. wyższe niż średnia sezonowa z ostatnich pięciu lat. Według raportu amerykańskiego Departamentu Energii rezerwy przewyższyły przeciętne zapasy o 6,5 proc.

Równocześnie dość pocieszające informacje nadeszły z Chin, których gospodarka z każdym miesiącem chłonęła coraz większe ilości ropy naftowej, wywołując na rynkach poważne napięcia. Jak wynika z danych administracji celnej Chin, w kwietniu import do Państwa Środka zwiększył się o 22,5 proc. do 12,3 mln ton, wobec 23-proc. wzrostu w marcu. W tym roku chiński import wzrósł o 4,4 proc. do 41,9 mln ton. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA), która jest doradcą 26 uprzemysłowionych państw świata, w zeszłym tygodniu zredukowała prognozę wzrostu zapotrzebowania chińskiej gospodarki do 7,4 proc. wobec wzrostu rzędu 16 proc., jaki zanotowano w zeszłym roku.

Analitycy nie mają wątpliwości, że rezerwy ropy naftowej u głównych konsumentów rosną, gdyż OPEC, będący źródłem dostaw 40 proc. ropy naftowej na świecie, pompuje rzeczywiście tyle ropy, ile jest w stanie wyprodukować. Kartel zwiększył limity produkcji 16 marca, odchodząc od swej polityki obniżania wydobycia w drugim kwartale, kiedy zapotrzebowanie jest tradycyjnie mniejsze – oświadczył sekretarz generalny organizacji Adnan Shihab-Eldin. Obecnie OPEC wydobywa ponad 30 mln baryłek na możliwości produkcyjne szacowane na 32,7 mln baryłek dziennie.

Ropa amerykańska z dostawą na czerwiec spadła w Nowym Jorku 1,5 proc. do 47,94 dol. za baryłkę, a Brent w dostawie czerwcowej do 48,06 dol. za baryłkę.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
 


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »