REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Już obowiązuje. Przeniesienie numeru telefonu do innego operatora

Już obowiązuje - od 7 kwietnia -  nowy akt wykonawczy do prawa telekomunikacyjnego, określający m.in. warunki realizacji prawa abonentów do zachowania dotychczasowego numeru, mimo zmiany operatora.Trzeba jednak wiedzieć, że operatorzy komórkowi będą realizować takie „przenoszenie” numerów najwcześniej od 10 października br.

Badania. E-mail w pracy

Ponad 5533 osób w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, krajach skandynawskich, USA i Australii wzięło udział w badaniu dotyczącym używania e-maila w pracy.

Kartele. Zakazane porozumienia rynkowe

Na polskim rynku powstaje coraz więcej karteli, czyli zakazanych porozumień przedsiębiorców, które eliminują z rynku konkurencję.

Zmniejsz podatek o 1 proc.

Podatnikom przysługuje prawo odliczenia kwoty 1 proc. podatku przekazanego na konto organizacji pożytku publicznego. Jest to 1 proc. podatku należnego za cały rok podatkowy, a niepodlegającego wpłacie do urzędu skarbowego po ostatecznym wypełnieniu zeznania. Jeśli jednak podatnik spóźni się ze złożeniem zeznania, nie może skorzystać z ulgi.

REKLAMA

Dzień pogrzebu Papieża dniem wolnym

Rząd zaapelował do pracodawców oraz władz samorządowych, aby 8 kwietnia, czyli dzień pogrzebu Ojca Świętego, w podległych im zakładach pracy i instytucjach był dniem wolnym od pracy. Premier zadecydował wcześniej, że dzień ten będzie wolny od pracy w administracji rządowej.

Prezes NBP o wzroscie gospodarczym w Polsce

Przyjęcie euro może zwiększyć wzrost gospodarczy w Polsce o około 0,2-0,4 proc. rocznie - powiedział podczas seminarium prezes NBP Leszek Balcerowicz.

Mamy wyższe bezrobocie

W Polsce jest 38 proc. rodzin, w których są osoby bezrobotne, poszukujące jakiejkolwiek pracy.

Zeznanie PIT-38

Rozliczenie osiągniętych w ub.r. dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych sprawia obecnie podatnikom najwięcej kłopotów - wynika z sygnałów docierających do „Gazety Prawnej”. Niewykluczone, że wiele osób już po złożeniu rocznego zeznania PIT-38 może być wzywanych do urzędów skarbowych dla wyjaśnienia spornych kwestii.

REKLAMA

Duża podwyżka akcyzy na olej

Opakowania. Już obowiązuje nowa dyrektywa

Od 5 kwietnia obowiązuje dyrektywa 2005/20/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 marca 2005 r. zmieniająca dyrektywę 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Dz.Urz. UE L 070).

Środki unijne dla rybołówstwa. NIK o opóźnieniach

Opóźnienia w przygotowaniu aktów wykonawczych przez administrację rządową uniemożliwią pełne wykorzystanie unijnych funduszy strukturalnych przeznaczonych dla rybołówstwa w latach 2004-2006 i mogą spowodować ograniczenie środków UE na ten cel w latach 2007-2013.

Senat o VAT. Definicja samochodu na potrzeby podatków

Senat na życzenie resortu finansów postanowił uszczelnić system odliczenia VAT od samochodów z dwoma rzędami siedzeń. Aby zrozumieć nową definicję, trzeba ją czytać i analizować zdanie po zdaniu.

Firmy będą musiały rozpocząć wdrażanie systemu HACCP

Firmy działające w branży spożywczej, które nie rozpoczęły wdrażania systemu HACCP, będą karane - wynika z projektu nowelizacji ustawy o warunkach żywności i żywienia, który niebawem wpłynie do Sejmu.

36 proc. deficytu na koniec marca

Spółka europejska. Działalność w kraju i za granicą

Wkrótce polscy przedsiębiorcy po zawiązaniu spółki europejskiej będą mogli prowadzić działalność w kraju i za granicą, przenieść siedzibę za granicę bez potrzeby likwidowania jej tutaj i podlegać innemu systemowi podatkowemu. Jest jednak i łyżka dziegciu, mianowicie obowiązek umożliwienia pracownikom wywierania wpływu na sprawy spółki.

Senat przyjął nowe przepisy o abonamencie

Senat przyjął w piątek (wraz z poprawkami) ustawę o opłatach abonamentowych, która ma zastąpić przepisy z 1992 r.

RPO: ZUS zaniża wysokość kapitału początkowego

Przyjęte przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasady obliczania kapitału początkowego w pełnych latach powodują, że niektórzy ubezpieczeni nie mają zaliczonego okresu 6 miesięcy i to mimo opłacania składek w tym okresie - alarmuje rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do ministra polityki społecznej.

Wzrasta zatrudnienie- głownie w usługach

W ubiegłym roku, po raz pierwszy od kilku lat, liczba pracujących w gospodarce narodowej, zamiast spaść, zwiększyła się o 340 tysięcy.

Za brak opakowań będą nakładane kary

O ok. 6 proc. wzrośnie w ciągu najbliższych trzech lat ilość opakowań na rynku. Przedsiębiorcom, którzy nie będą w stanie zebrać i poddać recyklingowi określonych limitów opakowań, grożą kary - według dziś obowiązujących stawek - na poziomie co najmniej 400 mln zł.

Skargi przedsiębiorców do UOKiK na zagraniczne firmy wysyłkowe

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów napływa coraz więcej skarg na działalność zagranicznych firm wysyłkowych, które wysyłają do polskich przedsiębiorców oferty rzekomej reklamy, nie informując, że w rzeczywistości wiąże się o­na z kosztami.

Deficyt obrotów bieżących

Deficyt w obrotach bieżących w styczniu wyniósł 72 mln euro wobec 163 mln euro w grudniu i 333 mln euro deficytu oczekiwanego - podał NBP.

Inflacja na poziomie 3,5 proc.

Walka z nielegalnym zatrudnieniem

Związki zawodowe nie zgadzają się na propozycję rządu zamrożenia płacy minimalnej na najbliższe dwa lata i zaniechania prac nad wprowadzeniem obowiązkowego ubezpieczenia na wypadek bezrobocia.

Weszło w życie. Recykling u usługodawców

Właścicieli firm usługowych czekają nowe obowiązki. Jeśli w swojej działalności wykorzystują opakowania (lub produkty w opakowaniach), to będą musieli rozliczać się z masy lub ilości zużytych opakowań, osiągniętych poziomów ich recyklingu, a także uiszczać opłaty produktowe.

Senat. Dziś głosowanie nad VAT

Sprzedaż. Większość klientów bierze paragon

Odpowiedź rządu na „Czarną listę barier”

Pod kierownictwem odchodzącego ze stanowiska ministra gospodarki i pracy Jerzego Hausnera rząd przygotował odpowiedź na opublikowaną przez PKPP Lewiatan „Czarną listę barier”.

KPP: Rząd lekceważy głosy organizacji pracodawców i związkowców

Z inicjatywy Konfederacji Pracodawców Polskich odbyło się spotkanie partnerów społecznych, którzy na co dzień wchodzą w skład Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.

Europejski znak Ecolabel dla polskich firm

Polskie firmy, które chcą podnieść swój prestiż i wzmocnić markę, mogą poddać się certyfikacji lub wprowadzać ekologiczne systemy zarządzania. Oprócz popularnych ISO i EMAS, można teraz uzyskać także europejski znak ekologiczny (Ecolabel).

Klaster - nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej

Nową formą prawną prowadzenia w grupie działalności gospodarczej rolniczej mają być w przyszłości klastry. Obejmowałyby co najmniej trzech uczestników, w tym co najmniej jedno przedsiębiorstwo rodzinne.

UE nałoży 15 proc. cła na produkty z USA

Unia Europejska od 1 maja nałoży dodatkowy 15-procentowy podatek importowy na niektóre wyroby pochodzące z USA - poinformowała w czwartek Komisja Europejska.

Dziś mija termin na złożenie rocznego zeznania CIT-8

Dziś mija termin złożenia rocznego zeznania przez firmy podlegające ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. Do tego rodzaju rozliczeń służy druk CIT-8.

Od dziś niższe odsetki

Od dziś stopa lombardowa wynosić będzie 7,5 proc., co oznacza, że stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych będzie wynosić 15 proc. zamiast dotychczasowych 16 proc. kwoty zaległości w stosunku rocznym.

Ulga podatkowa dla firm z branży nowoczesnych usług

Od dziś pierwsza firma z branży tzw. nowoczesnych usług będzie mogła korzystać z ulgi podatkowej.

VAT. Skutki zaminy wpisu w ewidencji działalności gospodarczej

Jeżeli w wyniku przekształcenia wpisu do ewidencji następuje wykreślenie z niego jednego z małżonków, a działalność kontynuuje ten, który występował jako podatnik VAT, to nie nastąpi zmiana podmiotu podatkowego w podatku od towarów i usług - stwierdziły organy podatkowe.

Polska - Szwecja. Ustawa o unikaniu podwójnego opodatkowania

W Sejmie znajduje się projekt ustawy, która upoważnia prezydenta do ratyfikacji umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Polskę ze Szwecją.

Francuzi rezygnują z 35-godzinnego tygodnia pracy

Francuzi zakończyli kilkuletni eksperyment z 35-godzinnym tygodniem pracy. Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę, która zezwala, za zgodą pracowników, na wydłużenie czasu pracy.

Obniżka stóp procentowych

Zeznanie rocznego CIT-8 do 31 marca

31 marca upływa termin złożenia zeznania rocznego CIT-8 przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Druk tego zeznania nie przewiduje miejsca na deklarację podatnika co do ewentualnej nadpłaty.

Od 5 sierpnia tylko tachografy cyfrowe

Od 5 sierpnia br. nowo rejestrowane i wprowadzane do użytku autobusy oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t wykonujące transport drogowy mają być wyposażone w tachografy cyfrowe.

Dzisiaj decyzja RPP

Rynek finansowy wstrzymał oddech przed dzisiejszą decyzją Rady Polityki Pieniężnej. Jeśli będzie zgodna z oczekiwaniami, nie powinna wpłynąć na ceny obligacji i kurs złotego. Istotny będzie również komentarz po posiedzeniu.

Pensje są powiązane z rozmiarami firmy

Wydaje się, że wysokość zarobków jest powiązana z rozmiarami firmy i jej możliwościami wypracowywania zysków. Premie nie wpływają zazwyczaj w Polsce w znaczący sposób na wynagrodzenia pracowników

Linie lotnicze. Zażalenia do Komisji Ochrony Praw Pasażerów

Ze sprawami dotyczącymi odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład samolotu albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów będzie można się zwracać do specjalnie do tego celu utworzonej Komisji Ochrony Praw Pasażerów przy Prezesie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Wchodzi w życie: nowe obowiązki pracodawców w zakresie BHP

Pracodawcy zatrudniający pracowników w warunkach narażających ich na działanie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym muszą od dzisiaj m.in. wykonywać ich pomiary, informować pracowników na bieżąco o zagrożeniach związanych z pracą w takich warunkach oraz szkolić ich w zakresie ochrony przed jej negatywnymi skutkami.

Usługi na odległość: firmy dostarczą więcej informacji

Planuje się, aby przedsiębiorcy świadczący usługi finansowe na odległość przekazywali konsumentom jeszcze więcej niż obecnie informacji związanych z zawarciem umowy, mimo że zaledwie od sierpnia ub.r. obowiązują dodatkowe wymogi, jakie muszą spełniać firmy oferujące takie usługi.

ETS. Wykładnia szóstej dyrektywy

Podmiot, który zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, lecz nadal płaci czynsz oraz opłaty związane z pomieszczeniem służącym uprzednio wykonywaniu tej działalności, jest uważany za podatnika i może odliczyć VAT naliczony od poniesionych w ten sposób wydatków - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Stawka VAT dla leków

Resort zdrowia uważa, że wszystkie leki powinny być opodatkowane 7-proc. stawką VAT. Ministerstwo Finansów obiecuje pomoc. Tymczasem firmy farmaceutyczne nie wiedzą, jaki podatek naliczać od lekarstw korzystających z tzw. centralnej rejestracji UE.

Duże zróżnicowanie regionalne w wynagrodzeniach

W Polsce występuje bardzo duże zróżnicowanie regionalne w wynagrodzeniach wypłacanych w przemyśle i budownictwie.

Dzisiaj początek posiedzenia RPP

Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe, prawdopodobnie o 50 punktów bazowych.

RPO interweniuje w sprawie przedsiębiorców z Ochoty

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do prezydenta Warszawy o podjęcie inicjatywy mającej na celu rozwiązanie problemów przedsiębiorców z dzielnicy Ochota wynajmujących lokale komunalne.

REKLAMA