| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd nie wstrzyma poboru akcyzy od używanych samochodów

Rząd nie wstrzyma poboru akcyzy od używanych samochodów

Rząd nie wstrzyma poboru podatku akcyzowego od używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy. Akcyza będzie pobierana w takiej wysokości jak obecnie, do czasu wejścia w życie tzw. podatku ekologicznego - poinformowała Maria Hiż z biura prasowego Ministerstwa Finansów.

W środę Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego wezwała polski rząd do wstrzymania poboru podatku akcyzowego od używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy."Rząd podtrzymuje swoje stanowisko, że akcyza będzie pobierana do czasu wejścia w życie podatku ekologicznego" - powiedziała Hiż.Według niej, wprowadzenie podatku ekologicznego ma na celu sprowadzanie z zagranicy samochodów bardziej bezpiecznych, z katalizatorami, które emitują mniej spalin do środowiska. Byłaby to jednorazowa opłata, której wysokość zależałaby od pojemności silnika oraz wieku samochodu.Nie wiadomo dokładnie, kiedy podatek ekologiczny wszedłby w życie, ponieważ projekt ustawy w tym zakresie znajduje się obecnie w trakcie prac sejmowych i czeka na pierwsze czytanie. Termin uchwalenia ustawy zależy od prac parlamentu. Po opublikowaniu uchwalonej ustawy w Dzienniku Ustaw będzie obowiązywał trzymiesięczny okres przejściowy przed wejściem w życie tych przepisów."Kierownictwo ministerstwa jest w pełni przekonane, że ten podatek jest zgodny z prawem UE. Przepisy unijne nie regulują wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych; w dyrektywie unijnej jest delegacja do przepisów krajowych, które ustanawiają taki podatek poprzez przepisy krajowe" - powiedziała. Hiż zaznaczyła, że po 1 maja 2004 r. każda ustawa jest już w fazie projektu konsultowana z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej.Również zanim wprowadzono akcyzę na samochody używane sprowadzane z zagranicy, została ona sprawdzona pod kątem zgodności z przepisami unijnymi. Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego wezwała rząd do wstrzymania poboru akcyzy w reakcji na petycję Szymona Szynkowskiego, który w październiku 2004 r. "poskarżył się" Komisji na utrudnienia, jakie stwarza rząd polski obywatelom w sprowadzaniu używanych samochodów z zagranicy.Rząd różnicuje stawki akcyzy (dla samochodów importowanych są znacznie wyższe niż dla krajowych), co - nie tylko zdaniem autora petycji, ale także Komisji Europejskiej - może być niezgodne z prawem wspólnotowym. W UE obowiązują zróżnicowane stawki akcyzy i są zgodne z prawem unijnym, jeśli nie mają charakteru fiskalnego i nie wiążą się z "przekroczeniem granicy przez samochód", ale z pierwszą rejestracją samochodu.Jak wskazuje w uzasadnieniu autor petycji, przykładowo opłaty za używany samochód sprowadzany z zagranicy stanowią około 65 proc. jego wartości, a za nowy samochód zarejestrowany w Polsce około 3,1 proc. jego wartości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »