REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd nie wstrzyma poboru akcyzy od używanych samochodów

REKLAMA

Rząd nie wstrzyma poboru podatku akcyzowego od używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy. Akcyza będzie pobierana w takiej wysokości jak obecnie, do czasu wejścia w życie tzw. podatku ekologicznego - poinformowała Maria Hiż z biura prasowego Ministerstwa Finansów.
W środę Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego wezwała polski rząd do wstrzymania poboru podatku akcyzowego od używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy.

"Rząd podtrzymuje swoje stanowisko, że akcyza będzie pobierana do czasu wejścia w życie podatku ekologicznego" - powiedziała Hiż.

Według niej, wprowadzenie podatku ekologicznego ma na celu sprowadzanie z zagranicy samochodów bardziej bezpiecznych, z katalizatorami, które emitują mniej spalin do środowiska. Byłaby to jednorazowa opłata, której wysokość zależałaby od pojemności silnika oraz wieku samochodu.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy podatek ekologiczny wszedłby w życie, ponieważ projekt ustawy w tym zakresie znajduje się obecnie w trakcie prac sejmowych i czeka na pierwsze czytanie. Termin uchwalenia ustawy zależy od prac parlamentu. Po opublikowaniu uchwalonej ustawy w Dzienniku Ustaw będzie obowiązywał trzymiesięczny okres przejściowy przed wejściem w życie tych przepisów.

"Kierownictwo ministerstwa jest w pełni przekonane, że ten podatek jest zgodny z prawem UE. Przepisy unijne nie regulują wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych; w dyrektywie unijnej jest delegacja do przepisów krajowych, które ustanawiają taki podatek poprzez przepisy krajowe" - powiedziała. Hiż zaznaczyła, że po 1 maja 2004 r. każda ustawa jest już w fazie projektu konsultowana z Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej.

Również zanim wprowadzono akcyzę na samochody używane sprowadzane z zagranicy, została ona sprawdzona pod kątem zgodności z przepisami unijnymi. Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego wezwała rząd do wstrzymania poboru akcyzy w reakcji na petycję Szymona Szynkowskiego, który w październiku 2004 r. "poskarżył się" Komisji na utrudnienia, jakie stwarza rząd polski obywatelom w sprowadzaniu używanych samochodów z zagranicy.

Rząd różnicuje stawki akcyzy (dla samochodów importowanych są znacznie wyższe niż dla krajowych), co - nie tylko zdaniem autora petycji, ale także Komisji Europejskiej - może być niezgodne z prawem wspólnotowym. W UE obowiązują zróżnicowane stawki akcyzy i są zgodne z prawem unijnym, jeśli nie mają charakteru fiskalnego i nie wiążą się z "przekroczeniem granicy przez samochód", ale z pierwszą rejestracją samochodu.

Jak wskazuje w uzasadnieniu autor petycji, przykładowo opłaty za używany samochód sprowadzany z zagranicy stanowią około 65 proc. jego wartości, a za nowy samochód zarejestrowany w Polsce około 3,1 proc. jego wartości.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA