Koniunktura w budownictwie poprawiła się
REKLAMA
"W kwietniu ogólna koniunktura w budownictwie oceniana jest korzystnie, znacznie lepiej niż w marcu i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Na sytuację tę wpływają pozytywne oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień oraz bardziej optymistyczne niż w ubiegłym miesiącu prognozy produkcji budowlanej i sytuacji finansowej przedsiębiorstw" - napisał GUS w komunikacie.
Według badań GUS przedsiębiorstwa odnotowują w kwietniu niewielki wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Znacznie mniej pesymistyczne niż w marcu są oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej. W najbliższych trzech miesiącach przewidywana jest poprawa portfela zamówień.
Oceny przyszłej produkcji są również optymistyczne, lepsze niż w marcu. Opóźnienia odczuwane przy ściąganiu płatności od dłużników utrzymują się na podobnym jak w ubiegłym miesiącu poziomie. Bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych jest niezadowalająca, choć lepsza niż przed miesiącem. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są pozytywne, bardziej optymistyczne niż prognozy formułowane w marcu.
Ankieta GUS pokazuje, że w najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy przewidują wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych, nieco szybszy niż prognozowano przed miesiącem. Przewiduje się również wzrost zatrudnienia w budownictwie.
W stosunku do portfela zamówień oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy 19 proc. przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 70 proc. jako wystarczające, a 11 proc. jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do ocen formułowanych przed miesiącem.
W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, zwiększa się natomiast odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające i zbyt małe.
REKLAMA
REKLAMA