Sejm uchwalił ostateczną wersję ustawy o opłatach abonamentowych - określa ona zasady płacenia abonamentu za radioodbiorniki i telewizory, katalog osób zwolnionych z opłat, sposób ustalania opłat i ich pobierania.
Zwolnione z opłat będą m.in. osoby, które ukończyły 75 lat, inwalidzi I grupy itp. Zwolnienie jednak nie przysługuje, jeśli wraz z osobą spełniającą kryteria mieszkają co najmniej dwie inne osoby powyżej dwudziestego szóstego roku życia. Sejm rozpatrywał senackie poprawki do tej ustawy – jedna z nich zakładała, że sanatoria straciłyby przywilej płacenia jednego abonamentu RTV, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników radiowych i TV. Senatorowie argumentowali, że sanatoria prowadzą działalność komercyjną i powinny być traktowane tak samo jak inne firmy.
Posłów nie przekonały jednak argumenty Senatu, aby sanatoriom odebrać przywilej abonamentowy. Jeden abonament RTV – niezależnie od liczby odbiorników – będą też płacić publiczne zakłady opieki zdrowotnej, żłobki, publiczne i prywatne jednostki oświatowe oraz szkoły wyższe oraz domy pomocy społecznej. Opłaty trzeba będzie uiszczać do dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca.
Ustawa przewiduje też maksymalne stawki opłat abonamentowych – za samo radio może płacić maksymalnie 0,7 proc. minimalnego miesięcznego
wynagrodzenia, a za telewizor albo radio i TV razem – 2,2 proc.
Kos