REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eurodeputowani mogą stracić hojne dodatki

REKLAMA

Eurodeputowani wkrótce mogą mieć ujednolicone zarobki do 84.000 euro rocznie, lecz w zamian mieliby stracić hojne dodatki, które niejednokrotnie wynoszą dziesiątki tysięcy euro rocznie - pisze w czwartek na pierwszej stronie brytyjski dziennik gospodarczy "Financial Times".
To wspaniale, jeśli jesteś Litwinem, ale Włochów może to zdenerwować - komentuje dziennik wyjaśniając, że obecnie zarobki 732 eurodeputowanych są tak zróżnicowane, że różnica w pensji może być nawet dziesięciokrotna. Propozycja ujednolicenia pensji dla wszystkich członków Parlamentu Europejskiego będzie - jak zapowiada gazeta - tematem dyskusji unijnych ministrów w najbliższym czasie, tak aby sprawę rozstrzygnąć jeszcze za przewodnictwa Luksemburga, czyli do końca czerwca tego roku.

Odpowiadający w rządzie Luksemburga za sprawy zagraniczne i imigrację Nicolas Schmit, którego cytuje "FT", powiedział, że "parlament jest mocno zainteresowany osiągnięciem tego porozumienia". "Po miesiącach żmudnej pracy Schmit ma nadzieję, że kraje członkowskie zatwierdzą plan, kończąc tym samym z metodami odpisywania kosztów, które od lat podważały reputację parlamentu" - zaznacza gazeta.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami, tłumaczy dziennik, eurodeputowani mogą domagać się zwrotu kosztów za drogie bilety na przeloty do Brukseli bądź Strasburga, nawet jeśli faktycznie odbywają podróż tanimi liniami lotniczymi za ułamek tej ceny.

W przyszłości natomiast zwrot kosztów podróży nastąpi na podstawie rachunku - pisze gazeta. Dotychczasowa metoda opłacania posłów z 25 krajów, kontynuuje dziennik, polega na tym, że eurodeputowanym wypłaca się pensje w wysokości ustalonego pułapu w ich narodowych parlamentach: "dlatego włoski eurodeputowany zarabia około 11.000 euro miesięcznie, a jego koledzy z krajów Bałtyckich 800 euro" - podkreśla "FT".

Gazeta przypomina także, że poprzednie próby reformy, zmierzające do zmiany sposobu opłacania pracy eurodeputowanych spełzły na niczym, ale teraz wielu eurodeputowanych czuje, że nadszedł najwyższy czas podjęcia działań.

W styczniu 2004 roku - przypomina "Financial Times" - niemieccy eurodeputowani zablokowali propozycję ujednolicenia płacy na poziomie 8.671 euro miesięcznie pod presją Berlina obawiającego się, że musiałby płacić więcej niż według istniejącego systemu.

"Propozycja Luksemburga mówiąca o 7.000 euro miesięcznie mogłaby rozwiać takie obawy: ujednolicona pensja byłaby bliska temu, co niemieccy posłowie otrzymują w tej chwili" - pisze gazeta dodając, że na reformie systemu najwięcej straciliby Włosi.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA