REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizny kościelne na konto

REKLAMA

Darowizny kościelne powinny być przekazywane na rachunki bankowe kościołów - uznała wczoraj sejmowa Komisja Finansów Publicznych i przyjęła odpowiednią poprawkę do rządowego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz ustaw o PIT i CIT.
Komisja była gotowa do przyjęcia zmian w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i innych ustaw jeszcze w ubiegłym tygodniu, ale rząd zadeklarował chęć złożenia autopoprawek. Dotyczą one m.in. zmian w ustawach o podatkach lokalnych i opłacie skarbowej. Umożliwiają one radom gmin określenie zasad składania informacji i deklaracji podatkowych w formie elektronicznej. Zniesiono instytucje płatnika opłaty skarbowej w przypadku notariuszy. Koszty składania przez nich deklaracji i administrowania opłatą przed gminy są w tym przypadku wyższe niż zyski z tego tytułu płynące.
Komisja przyjęła też poprawki jej przewodniczącego Ryszarda Czerniawskiego dotyczące dokumentowania darowizn przekazywanych (i otrzymywanych) na cele charytatywno-opiekuńcze kościelnych osób prawnych. Przygotowało je Ministerstwo Finansów. Resort tłumaczy, że zmiana ma na celu ujednolicenie zasad dokumentowania wszelkich darowizn przekazywanych lub otrzymanych przez podatnika. Obecnie w tym względzie występują różnice. W przypadku darowizn przekazywanych na cele charytatywno-opiekuńcze kościelnych osób prawnych (uregulowane przepisami tzw. ustaw kościelnych) nie ma wymogu składania przez podatników odpowiednich formularzy podatkowych ani dokumentowania przekazania kwot darowizny na rachunek bankowy kościoła. Ministerstwo Finansów zapewnia, że poprawka nie dotyczy kontrowersyjnej kwestii składania przez kościoły sprawozdań informujących o sposobie wykorzystania darowizn otrzymanych od podatników. Prawdopodobnie w przyjętych wczoraj przez komisję poprawkach o darowiznach znalazł się błąd. Zgodnie z wolą resortu finansów i uzasadnieniem przedstawionym przez posła Mieczysława Czerniawskiego, wprowadzone przez poprawkę zmiany mają dotyczyć PIT i CIT. Tymczasem z druków poprawek, które przyjęła komisja, wynika, że zmiana dotyczy art. 3 nowelizacji odnoszącego się do ustawy o PIT i art. 2, który wprowadza zmiany w... kodeksie postępowania cywilnego, a nie ustawie o CIT.
– Tekst poprawki przygotowało Ministerstwo Finansów. Sprawozdanie komisji nie zostało jeszcze podpisane. Jeżeli wkradł się tu tego typu błąd, to jest jeszcze czas, by go naprawić – powiedział „GP” poseł Czerniawski.
Nowelizacja zostanie teraz skierowana do drugiego czytania. Wcześniej zmiany ma zaopiniować Komitet Integracji Europejskiej.
Marcin Musiał


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA