REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o "złotym wecie" powinna objąć KGHM

REKLAMA

Posłowie sejmowej komisji skarbu państwa chcą dołączyć KGHM do spółek, w stosunku do których Skarb Państwa (SP) będzie miał szczególne uprawnienia, wymienionych w projekcie ustawy o tzw. "złotym wecie".
Nie jest to jednak zgodne z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Podczas czwartkowego posiedzenia komisja rozpatrywała sprawozdanie podkomisji do rządowego projektu ustawy o "złotym wecie", która ma dać Skarbowi Państwa kontrolę niektórych decyzji strategicznych w wybranych spółkach z jego udziałem.

Posłowie zgłosili do projektu poprawkę, która pozwoli zaliczyć KGHM do grona tych spółek. Projekt ustawy został przesłany dla zaopiniowania do Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Projekt przewiduje m.in., że w wymienionych w ustawie spółkach Skarbowi Państwa będzie przysługiwało prawo weta wobec niektórych decyzji organów spółek, które uznane zostaną za istotne dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Będzie to dotyczyło m.in. rozwiązania spółki, przeniesienia jej siedziby za granicę i zmiany przedmiotu działalności.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) określił, jakie branże mogą być rozpatrywane przy wybieraniu tych spółek. Są to: telekomunikacja, energetyka i transport. Zdaniem przedstawicieli resortu skarbu państwa, jeśli w ustawie zostanie umieszczona poprawka, która da możliwość objęcia KGHM szczególnymi uprawnieniami, to ustawa w takim kształcie może nie zostać zaakceptowana przez UE, gdyż KGHM nie należy do żadnej z branż wymienionych przez ETS. "Staraliśmy się umieścić w projekcie te branże, o których ETS wypowiadał się, że są dopuszczalne.

Z wcześniejszych naszych konsultacji w ramach rządu wynikało, że KGHM może być problematyczny" - powiedział wiceminister skarbu państwa Przemysław Morysiak. Dodał, iż wątpliwości posłów budzą zrozumienie. "Można podzielić merytoryczną stronę wątpliwości posłów. KGHM z punktu widzenia gospodarki państwa należy do sektorów strategicznych, ale jest pytanie, czy może zostać objęty szczególnymi uprawnieniami.

Rząd na to odpowiedział, że nie" - powiedział Morysiak. Obecnie kryteria projektu spełnia 14 spółek. Do grupy spółek o istotnym znaczeniu dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego zaliczono: PGNiG, Grupę Lotos, Naftobazy, PKN Orlen, Kompanię Węglową, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, PSE-Operator, PGNiG-Przesył, PERN Przyjaźń, Naftoport, PKP Polskie Linie Kolejowe, Południowy Koncern Energetyczny, BOT Górnictwo i Energetyka oraz TP Emitel jako głównego operatora przesyłania sygnałów publicznej radiofonii i telewizji.(
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA