REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pośrednicy w opłacaniu rachunków zakładają izbę gospodarczą

REKLAMA

Firmy, które pośredniczą w opłacaniu rachunków, zakładają ogólnopolską izbę gospodarczą. Izba ma walczyć o rozwiązania prawne dla tej branży i poprawić jej wizerunek.
Pośrednicy w opłacaniu rachunków za prąd, gaz i inne media mają w ostatnich miesiącach czarną serię. W marcu br. upadła firma MM w Łodzi, zostawiając wielu klientów z nieuregulowanymi rachunkami sięgającymi nawet kilkuset złotych. Pod koniec 2004 r. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał Grupę Finansowo-Handlową NOVA z Gdańska, działającą przez sieć punktów Multikasa, która oszukała ok. 1500 osób. Ponieważ wpłaty nie trafiały na konta wierzycieli (głównie zakładów energetycznych, gazowni czy firm telekomunikacyjnych), oszukani klienci muszą jeszcze raz opłacić rachunki. Inaczej wygląda sytuacja, gdy płacimy na poczcie i w bankach. Z tymi podmiotami pośrednicy wygrywają jednak niższymi prowizjami.

REKLAMA

A jest o co walczyć, bo – według szacunkowych danych – rynek masowych płatności to ok. 50 mln rachunków miesięcznie. Pośrednicy mają obecnie ok. 10 proc. rynku, ale do 2007 r. chcą obsługiwać 25 proc. tego typu płatności. Istnieje już 1300-1500 punktów kasowych, które obsługują nawet 5 mln transakcji miesięcznie na sumę ok. 600 mln zł. Branża jest jednak zróżnicowana – obok siebie działają giganci mający w sieciach po kilkadziesiąt punktów i tworzący fundusze gwarancyjne na zabezpieczenie ewentualnych roszczeń klientów, ale też wiele małych, pojedynczych punktów. Nikt nie kontroluje, w jaki sposób prowadzona jest w nich obsługa klientów, czy są reklamacje i jak są załatwiane, jaka jest kondycja finansowa tych firm itp. – Coraz ważniejsza staje się zatem potrzeba prawnego uregulowania rynku pośrednictwa opłat – uważa Mariusz Kloc z firmy EuroKasa, p.o. rzecznika prasowego nowej izby.

REKLAMA

Dlatego branża postanowiła przejść do ofensywy i utworzyć ogólnopolską izbę gospodarczą. Spotkanie założycielskie odbyo się w sobotę w Warszawie. – Firmy, które się już zadeklarowały, zrzeszają ok. 700 podmiotów – mówi M. Kloc. Chodzi o liczbę punktów oraz franczyzobiorców (część firm działa bowiem w systemie franczyzy). Mariusz Kloc podkreśla, że izba chce zrzeszać firmy, które starają się tworzyć fundusze gwarancyjne, kontrolują agentów, których zatrudniają, ustanawiają stosowne zabezpieczenia finansowe (np. weksle) i gwarantują szybkie przelewy pieniędzy klientów. Izba miałaby upowszechniać te standardy wśród całej branży.


Michał Kosiarski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA