REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS: Preferencje dla studentów

REKLAMA

Rząd pracuje nad rozwiązaniem, które miałoby, przez obniżenie składek na ZUS, zachęcać studentów do zakładania i prowadzenia własnych firm. Nie jest jeszcze przesądzona jego forma.
W Polsce studiuje obecnie ponad 1,8 mln osób. Równocześnie (patrz tabela) wskaźnik bezrobocia wśród osób najmłodszych dochodzi do 40 proc. Zwraca uwagę bardzo wysoki poziom bezrobocia wśród osób z wykształceniem średnim zawodowym i średnim ogólnokształcącym. Można przypuszczać, że wiele z nich, studiując, szuka równocześnie pracy, ale nie może jej znaleźć. Między innymi dlatego rząd zastanawia się nad tym, aby ograniczyć obciążenia składkowe (obecnie wynoszą ponad 700 zł) dla studentów prowadzących działalność gospodarczą.
Jak powiedział „GP” wiceminister gospodarki i pracy Piotr Kulpa, w rządzie istnieje akceptacja dla postulatu zgłoszonego przez parlament studentów, aby wprowadzić preferencje finansowe dla studentów zakładających własne firmy. Rozwiązania szczegółowe nie są jednak jeszcze przesądzone. Możliwe do realizacji scenariusze zakładają rozwiązania od wprowadzenia preferencji dla studentów prowadzących firmy tylko w ramach spółdzielni studenckich (dodatkowo z ograniczonym zakresem prowadzonej działalności) po preferencje obejmujące wszystkich studiujących. Nie jest też jeszcze przesądzone, jaka forma preferencji ma wchodzić w grę. Możliwe jest zarówno całkowite zwolnienie przedsiębiorczych studentów z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (koszt prowadzenia firmy spadłby dla nich o prawie 600 zł – opłacaliby tylko ponad 160 zł na składkę na ubezpieczenie zdrowotne), jak i wprowadzenie dla nich preferencyjnej, niższej od obowiązującej obecnie (60 proc. przeciętnego wynagrodzenia) podstawy naliczania składek.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

– Problemem do rozstrzygnięcia jest możliwość pojawienia się nadużyć polegających na tym, że osoba prowadząca firmę przerejestruje ją na studenta uprawnionego do opłacania preferencyjnych składek – podkreśla wiceminister. Z tego m.in. powodu prace nad konkretnym rozwiązaniem są na etapie ustalania szczegółów i jest mało prawdopodobne, aby zostało ono wprowadzone do projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i rynku pracy, nad którą pracuje w tej chwili Sejm. Bardziej prawdopodobne jest to, że wypracowane rozwiązanie znajdzie się w odrębnym projekcie.
Bartosz Marczuk


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA