REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie. Nadal dużo osób z bardzo niskimi kwalifikacjami

REKLAMA

Przy masowym bezrobociu istnieją niewykorzystane miejsca pracy. Mimo boomu edukacyjnego w Polsce wciąż jest bardzo dużo osób z niskimi kwalifikacjami.
Równocześnie brakuje pracowników z tradycyjnymi zawodami, wieloma uprawnieniami, znajomością języków i coraz częściej inżynierów. Zdarza się też, że pracodawcy za bardzo wybrzydzają.

Do urzędów pracy trafia około 30 proc. wszystkich ofert pracy, które pojawiają się na rynku. Pracodawcy poszukują bowiem pracowników, a nie bezrobotnych, wśród których dużo jest osób niemających zajęcia przez długi okres i z tego powodów uważanych, najczęściej niesłusznie, za trochę gorszych. Ale nawet w sytuacji, gdy w większości przedsiębiorcy zatrudniają nowych pracowników na własną rękę, w urzędach zatrudnienia pojawia się rocznie kilkaset tysięcy ofert pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się jednak, że nawet przy masowym bezrobociu znalezienie osoby, która odpowiadałaby wymaganiom pracodawcy, jest trudne. Mimo boomu edukacyjnego nadal duża część mieszkańców naszego kraju ma niskie kwalifikacje. Dotyczy to nie tylko ludzi starszych, którzy są na ogół gorzej wykształceni, wśród młodych osób jest to także istotnym problemem. Wykształcenie tylko podstawowe ma 14 proc. Polaków w wieku 25-44 lata, ponadto w tej grupie wiekowej aż 40 proc. osób jest zaledwie po zawodówce. Tymczasem wymagania pracodawców wzrosły, chętniej zatrudniają osoby z wykształceniem co najmniej średnim.

Ale niektórzy wyraźnie przesadzają. Taki przypadek występuje na przykład w powiecie kłodzkim – woj. dolnośląskie. Jeden z pracodawców złożył tam ofertę pracy dla kucharza, kelnera i pomocy kuchennej. Od stycznia urząd pracy skierował do niego 60 bezrobotnych. Przedsiębiorca nie przyjął jednak żadnego, gdyż nie odpowiadały mu przedstawiane kwalifikacje. Okazało się, że nawet wykształcenie gastronomiczne dla pomocy kuchennej jest za małe. – Nie wiemy, co dalej robić, bo przedsiębiorca nie wycofuje oferty ani nie zatrudnia kolejnych kandydatów do pracy – mówią w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kłodzku.

Z drugiej strony są urzędy pracy, które nie chcą ponieść kosztów związanych na przykład z podniesieniem kwalifikacji bezrobotnych, aby były zgodne z potrzebami konkretnego przedsiębiorcy. Ale na przykład w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żaganiu (woj. lubuskie) jest inaczej. – Chcemy organizować szkolenia językowe, bo jest wiele ofert pracy z zagranicy, między innymi z branży hotelarskiej i gastronomicznej. Mamy nadzieję, że dzięki temu część bezrobotnych nauczy się języka obcego w stopniu komunikatywnym, co umożliwi im zdobycie płatnego zajęcia – informuje Wioletta Tybiszewska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Żaganiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA