REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raffarin w Chinach-sprawa embarga i kontrakty na 3 mld euro

REKLAMA

Wizyta premiera Francji Jean-Pierre'a Raffarina w Chinach rozpoczęła się w czwartek od podpisania kontraktów na sumę trzech miliardów euro, a także potwierdzenia przez szefa francuskiego rządu, że Paryż będzie nadal zabiegać o zniesienie unijnego embarga na dostawy broni do Chin.
Premierzy Francji i Chin - Raffarin i Wen Jiabao (czyt. uen dzia- pao) - byli uczestniczyli w czwartek rano w ceremonii podpisania serii chińsko-francuskich kontraktów, z których największe to porozumienie o zakupie przez Chiny 30 samolotów Airbusa, w tym pięciu wielkich super-jumbo A380.

Chiny zakupią też we Francji urządzenia dla siłowni jądrowych oraz tabor kolejowy. Rozpoczynając trzydniową wizytę w Chinach, Jean-Pierre Raffarin potwierdził na spotkaniu z dziennikarzami poparcie swego kraju dla zniesienia unijnego embarga na dostawy broni do Chin, wprowadzonego po masakrze na pekińskim placu Tiananmen w 1989 r.

Towarzyszący na konferencji prasowej francuskiemu premierowi szef chińskiego rządu Wen Jiabaao podziękował mu za takie postawienie sprawy, określając sankcje mianem "politycznej dyskryminacji" i podkreślając, że sprawa embarga nie może być w jakikolwiek sposób wiązana z kwestią praw człowieka. Raffarin ocenił także, że uchwalone w marcu przez chiński parlament i krytykowane jako wymierzone w Tajwan tzw. prawo antysecesyjne jest zgodne z uznawaną przez Francję i inne kraje "zasadą jednych Chin i dwu systemów". Zgodnie z tym prawem, Chiny mogą uderzyć na Tajwan, jeśli wyspa ogłosi niepodległość.

Raffarin poruszył też kontrowersyjny temat eksportu chińskich tekstyliów do Europy, sugerując, że strona chińska mogłaby ściślej trzymać się międzynarodowych zobowiązań. W odpowiedzi Wen Jiabao oświadczył, iż Chiny "dokładnie stosują się do przepisów Światowej Organizacji Handlu" i "podjęły odpowiednie inicjatywy" w tej kwestii, rozważając m.in. zwiększenie ceł eksportowych na sporne towary.

Kraje UE, obawiające się zalewu tanich tekstyliów chińskich i tym samym zagrożenia dla własnych producentów, liczą, że strona chińska z własnej woli ograniczy eksport kontrowersyjnych artykułów; w przeciwnym razie Unia zamierza sięgnąć po określone w ustawach środki, chroniące własny rynek.

Zgodnie z warunkami, wynegocjowanymi z Pekinem, kiedy w 2001 r. Chiny były przyjmowane do Światowej Organizacji Handlu (WTO), kraje członkowskie mogą sięgnąć po "środki ochronne", zabezpieczające przed zalewem chińskich tekstyliów. Warunkiem sięgnięcia po takie środki jest jednak wykazanie, że firmy krajowe ponoszą z tytułu importu tekstyliów z Chin dotkliwe straty.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA