REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raffarin w Chinach-sprawa embarga i kontrakty na 3 mld euro

REKLAMA

Wizyta premiera Francji Jean-Pierre'a Raffarina w Chinach rozpoczęła się w czwartek od podpisania kontraktów na sumę trzech miliardów euro, a także potwierdzenia przez szefa francuskiego rządu, że Paryż będzie nadal zabiegać o zniesienie unijnego embarga na dostawy broni do Chin.
Premierzy Francji i Chin - Raffarin i Wen Jiabao (czyt. uen dzia- pao) - byli uczestniczyli w czwartek rano w ceremonii podpisania serii chińsko-francuskich kontraktów, z których największe to porozumienie o zakupie przez Chiny 30 samolotów Airbusa, w tym pięciu wielkich super-jumbo A380.

Chiny zakupią też we Francji urządzenia dla siłowni jądrowych oraz tabor kolejowy. Rozpoczynając trzydniową wizytę w Chinach, Jean-Pierre Raffarin potwierdził na spotkaniu z dziennikarzami poparcie swego kraju dla zniesienia unijnego embarga na dostawy broni do Chin, wprowadzonego po masakrze na pekińskim placu Tiananmen w 1989 r.

Towarzyszący na konferencji prasowej francuskiemu premierowi szef chińskiego rządu Wen Jiabaao podziękował mu za takie postawienie sprawy, określając sankcje mianem "politycznej dyskryminacji" i podkreślając, że sprawa embarga nie może być w jakikolwiek sposób wiązana z kwestią praw człowieka. Raffarin ocenił także, że uchwalone w marcu przez chiński parlament i krytykowane jako wymierzone w Tajwan tzw. prawo antysecesyjne jest zgodne z uznawaną przez Francję i inne kraje "zasadą jednych Chin i dwu systemów". Zgodnie z tym prawem, Chiny mogą uderzyć na Tajwan, jeśli wyspa ogłosi niepodległość.

Raffarin poruszył też kontrowersyjny temat eksportu chińskich tekstyliów do Europy, sugerując, że strona chińska mogłaby ściślej trzymać się międzynarodowych zobowiązań. W odpowiedzi Wen Jiabao oświadczył, iż Chiny "dokładnie stosują się do przepisów Światowej Organizacji Handlu" i "podjęły odpowiednie inicjatywy" w tej kwestii, rozważając m.in. zwiększenie ceł eksportowych na sporne towary.

Kraje UE, obawiające się zalewu tanich tekstyliów chińskich i tym samym zagrożenia dla własnych producentów, liczą, że strona chińska z własnej woli ograniczy eksport kontrowersyjnych artykułów; w przeciwnym razie Unia zamierza sięgnąć po określone w ustawach środki, chroniące własny rynek.

Zgodnie z warunkami, wynegocjowanymi z Pekinem, kiedy w 2001 r. Chiny były przyjmowane do Światowej Organizacji Handlu (WTO), kraje członkowskie mogą sięgnąć po "środki ochronne", zabezpieczające przed zalewem chińskich tekstyliów. Warunkiem sięgnięcia po takie środki jest jednak wykazanie, że firmy krajowe ponoszą z tytułu importu tekstyliów z Chin dotkliwe straty.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA