Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Istnieje przestrzeń do obniżek stóp procentowych

Utrzymujący się wysoki dysparytet stóp procentowych pomiędzy Polską a krajami UE oraz prognozy inflacji zbliżonej do celu RPP przynajmniej do końca 2006 roku sprawiają, że RPP ma przestrzeń do małych obniżek stóp po maju 2005 roku - uważa Stanisław Nieckarz z Rady Polityki Pieniężnej.
 "Dostępne prognozy podstawowych wielkości makroekonomicznych większości ośrodków analitycznych potwierdzają, że inflacja, co najmniej do końca 2006 stabilizuje się blisko środka celu inflacyjnego 2,5 proc.(+/-1). Dodam, że nawet uwzględniając jeszcze pewne obniżki stóp procentowych, które byłyby wskazane dla wsparcia rozwoju gospodarczego" - powiedział Nieckarz.

Zdaniem członka RPP przy określeniu przestrzeni do obniżek stóp uwzględniać należy też dysparytet między stopami procentowymi w Polsce, a stosowanymi w krajach UE.

"Obniżki są także potrzebne dla stopniowego zbliżania naszych stóp procentowych do stosowanych w krajach UE. Zmniejszyła się bowiem skala ryzyka dla nabywców naszych papierów dłużnych i innych instrumentów finansowych, zwłaszcza po upływie rocznej obecności w UE. Fakt ten należałoby mieć na uwadze, przy określaniu przestrzeni dla obniżek stóp procentowych" - powiedział.

"W pierwszym etapie odniesieniem może być również poziom stóp procentowych z 2004 r. przed rozpoczęciem cyklu ich podwyżek. Ustało, bowiem już działanie tych jednorazowych czynników, które uzasadniały podwyżki w owym czasie" - dodał Nieckarz.

"Jednak nie jesteśmy obecnie w sytuacji wymagającej pospiesznych działań" - ocenia członek RPP.

Rada Polityki Pieniężnej po podwyższeniu w 2004 roku stóp procentowych o 125 pkt bazowych z poziomu 5,25 proc., w marcu i kwietniu 2005 roku obniżała stopy po 50 pkt, sprowadzając główną stopę NBP do poziomu 5,5 proc. Dodatkowo Rada w kwietniu przeszła w polityce monetarnej z nastawienia łagodnego do neutralnego, co miało być sygnałem, że obecnie równie prawdopodobne są obniżki i podwyżki stóp procentowych.

"Na razie bilans ryzyk jest zrównoważony i niewykluczone, że w końcu maja przeważyć mogą czynniki zmniejszające presję inflacyjną" - powiedział członek RPP.

Na majowym posiedzeniu RPP będzie miała do dyspozycji nową projekcję inflacyjną przygotowaną przez ekspertów NBP. Ostatnia, lutowa projekcja zakładała spadek inflacji na koniec 2005 roku do celu RPP, czyli 2,5 proc., a w 2006 roku stabilizację inflacji na poziomie zbliżonym do celu.

"Przebieg inflacji w nowej projekcji będzie na pewno korzystniejszy niż to wynikało z projekcji lutowej. Wszystko wskazuje na to, że na długo, co najmniej do końca 2007 roku, zostaniemy w korytarzu 2,5 proc. plus minus 1 pkt proc." - powiedział Nieckarz.

"Jednak Rada nie kieruje się tylko projekcją ekspertów NBP. Dotychczas, każda kolejna projekcja korygowała do dołu wcześniejsze przewidywania przebiegu inflacji" - dodał.

Zdaniem Nieckarza wskaźnik CPI w kwietniu obniżył się do 3,0 proc. z 3,4 proc. w marcu, a w grudniu może być nawet poniżej 1,5 proc.

"Inflacja może nie przekroczyć 3 proc., powinna wynieść 2,9-3,0 proc. Natomiast w grudniu może być niższa niż 1,5 proc., czyli nasz dolny przedział. W 2005 roku inflacja średniorocznie będzie oscylowała wokół 2,5 proc." - powiedział członek RPP.

"Wchodzimy w etap stabilizacji inflacji wokół 2,5 proc. przynajmniej do końca 2006 roku, ale zawsze mogą wystąpić jakieś niespodzianki, związane jednak z otoczeniem międzynarodowym" - dodał.

W opinii Nieckarza, niepewność, co do perspektyw wskaźnika CPI wynika m.in. z kształtowania się kursu złotego głównie na skutek sytuacji na rynkach międzynarodowych, zmian cen paliw, żywności, a także z wewnętrznej sytuacji politycznej.

"Można stwierdzić, że złoty jest ciągle za mocny. Pośrednio o tym może świadczyć znaczne odchylenie kursu od umownego parytetowego koszyka walutowego z 2001 r., które obecnie wynosi 10-12 proc., po stronie aprecjacji" - powiedział członek RPP.

"W powszechnych opiniach twierdzi się, że można spodziewać się większych wahań kursu złotego pod wpływem sytuacji politycznej. Nie przeceniałbym znaczenia tego czynnika. Nie rysuje się bowiem większa obawa, aby nowy rząd odszedł od zasady corocznego zmniejszania deficytu sektora finansów publicznych i nie kontrolował bezpiecznego poziomu długu publicznego. Deklaracje ważniejszych ugrupowań politycznych w tej mierze są pomyślne" - dodał.

Zdaniem Nieckarza przygotowane przez ministra finansów Mirosława Gronickiego wstępne założenia do przyszłorocznego budżetu są realne, ale do osiągnięcia 4-proc. wzrostu PKB konieczny będzie wzrost inwestycji w granicach 15 proc.

"Założenia do budżetu na obecnym etapie ich ogólności i w istniejących uwarunkowaniach są poprawne. Wzrost PKB o 4 proc. jest realny, ale pod warunkiem przyspieszenia dynamiki przyrostu inwestycji w 2006 roku o co najmniej 15 proc." - powiedział członek RPP.

"Natomiast w 2005 roku bardzo trudno będzie osiągnąć planowany wzrost PKB w wysokości 5 proc. Dobrze będzie, jeżeli dynamika ta wyniesie 4 proc." - dodał.

Nieckarz nazwał "dobrą wiadomością" zapowiedź ministra finansów obniżenia deficytu budżetowego do około 30 mld zł z 35 mld zł w 2005 roku. Dodał, że założenie 1,5 proc. inflacji średniorocznej w 2006 roku jest zbyt ambitne, a jego realizacja w takiej skali mogłaby niekorzystnie wpłynąć na sferę realną gospodarki.

Nieckarz zwraca uwagę na konieczność dochodzenia do spełnienia parametrów fiskalnych, co jest jednym z warunków wejścia do euro oraz umożliwia poluzowanie polityki pieniężnej.

"Jeżeli z roku na rok będzie następowało zmniejszanie deficytu sektora finansów publicznych, a więc zacieśnianie polityki fiskalnej, to powstaną lepsze przesłanki do łagodzenia restrykcyjności polityki monetarnej, a tym samym do poprawy warunków dla szybszego rozwoju gospodarczego" - powiedział członek RPP.

Ministerstwo Finansów w założeniach do projektu przyszłorocznego budżetu zamierza przyjąć szacunek deficytu general government zbliżonego do 3,0 proc. PKB wobec 3,6 proc. PKB w 2005 roku i 4,6 proc. PKB w 2004 roku.
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Problemy firm widoczne na długo przed niewypłacalnością
  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż 1/3 bankrutów i 1/4 restrukturyzowanych przedsiębiorstw nie płaciła swoim kontrahentom już na 2 lata przed ogłoszeniem niewypłacalności.
  Ceny mieszkań w Polsce osiągnęły maksimum w połowie 2022 roku? Niewykluczone
  Czekaliście ze sprzedażą mieszkania, aż ceny osiągną apogeum? No więc, chyba pora udać się do pośrednika obrotu nieruchomościami. Ceny sprzedaży mieszkań, w niektórych miastach zaczęły spadać, a ponadto serwisy nieruchomościowe puchną od ofert z rynku wtórnego.
  Nowoczesna komunikacja PR elementem inwestycji biznesu
  Cyfryzacja, zmiana pokoleniowa i coraz bardziej wymagający rynek. Nawet w niedalekiej przyszłości prowadzenie biznesu będzie całkowicie innym wyzwaniem, aniżeli kilka lat temu. Dynamiczna transformacja społeczno-gospodarcza wymaga od przedsiębiorców jeszcze szerszego spojrzenia zarówno na swoich klientów, jak i inwestorów, kontrahentów, czy sam zespół.
  Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
  Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
  Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
  Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
  Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
  Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
  W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
  Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
  Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
  Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
  Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
  Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
  Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
  Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
  Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Procenty z lokat przegrywają z inflacją w Polsce i UE
  Inflacja dwucyfrowa jednak odsetki w bankach niewiele wyższe niż przed wojną. To realia nie tylko polskie
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
  Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
  PIE: w sierpniu indeks koniunktury spadł do 98,6 pkt
  Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu o 3,8 pkt, do poziomu 98,6 pkt - przekazał PIE. Po raz pierwszy od lutego odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych - dodano.
  50 mln zł rocznie na wykup byłych mieszkań pracowniczych
  50 mln rocznie przekaże polski rząd samorządom, które zdecydują się wykupić od podmiotów prywatnych dawne mieszkania pracownicze, aby ich lokatorom nie groziły podwyżki czynszu - powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Zgierzu (woj. łódzkie), gdzie jest ok. 40 takich mieszkań.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  E-commerce: zmiana zawartości maila po wysyłce? To możliwe!
  Zawartość wysłanego już maila można zmienić dzięki technologii real time content management (RTCM). Korzystanie z tego rozwiązania staje się coraz powszechniejszym trendem na polskim rynku e-commerce.
  Internet Rzeczy. Rewolucja, która w Polsce jest nowością
  Przedmioty połączone cyfrowo. Internet Rzeczy to technologia, od której w biznesie nie ma już odwrotu. Skoro tak, to dlaczego zaledwie 29 proc. firm w UE wykorzystuje IoT? Polska nie zaskakuje — znajdujemy się w ogonie wspólnoty. Nowe dane Eurostatu pokazują, jak wygląda wykorzystanie tej technologii w UE.
  Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
  Na koniec drugiego kwartału 2022 roku firma Knight Frank opublikowała Prime Global Cities Index, czyli indeks śledzący ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Po dwóch latach, w trakcie których obserwowaliśmy historycznie najwyższą dynamikę wzrostu cen nieruchomości luksusowych widoczny jest spadek.
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.