REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Są zmiany w sposobie egzekucji alimentów

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę przewidującą m.in. zmiany w sposobie egzekucji alimentów oraz przyznawania i wypłaty świadczeń rodzinnych. Już niedługo staną się więc o­ne obowiązującym prawem.
Głównym celem uchwalonej 22 kwietnia 2005 r. ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej jest poprawa skuteczności „ścigania” osób uchylających się od łożenia na swoje dzieci.

Zmiany w tym zakresie mają wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw, czyli na pewno przed wakacjami. Przewiduje się m.in., że gdy osoba niepłacąca alimentów odmówi podjęcia proponowanej jej pracy, organizowanej na zasadach robót publicznych (albo będzie uniemożliwiać przeprowadzenie wywiadu środowiskowego), straci prawo jazdy.

Jeśli egzekucja alimentów będzie bezskuteczna, komornik ma współpracować z organami samorządu, a gmina będzie mogła wystąpić do sądu o zobowiązanie dalszych członków rodziny dłużnika (np. jego rodziców) do opłacania alimentów. Przewiduje się także, że komornik – minimum raz na pół roku – będzie przeprowadzać dochodzenie, aby ujawnić dochód, majątek i miejsce zamieszkania dłużnika. Jeśli działania podjęte przez niego okażą się bezskuteczne, to na jego wniosek miejsce zamieszkania i pracy dłużnika sprawdzi policja.

Ponadto samotni rodzice będą otrzymywać z gminy (od września br.) nowy rodzaj pomocy. Ci, którzy nie mogą wyegzekwować alimentów (jeśli dochód na członka rodziny nie przekracza 583 zł netto), otrzymają zaliczkę alimentacyjną. Wyniesie ona 170 zł na dziecko (lub 250 zł na dziecko niepełnosprawne), jeśli w rodzinie wychowuje się dwoje dzieci, albo odpowiednio 120 zł lub 170 zł, jeśli w rodzinie jest więcej niż dwoje dzieci. Zaliczka w wyższej wysokości (po 300 zł lub 380 zł dla jednej lub dwóch osób uprawnionych w rodzinie albo 250 zł 300 zł, gdy takich osób jest więcej) będzie wypłacana, gdy dochód rodziny nie przekracza połowy kwoty 583 zł.

Inne zmiany w świadczeniach rodzinnych przewidują, że zostanie ograniczona (od września br.) liczba osób otrzymujących dodatek dla samotnych oraz że będzie nowy dodatek dla rodzin wielodzietnych (50 zł). Zaliczkę i świadczenia rodzinne będzie można przekazywać w formie rzeczowej, gdy ośrodek pomocy społecznej odkryje, że osoba je otrzymująca marnotrawi je lub wydaje niezgodnie z przeznaczeniem.
Bartosz Marczuk


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA