REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynik PKN Orlen powinien być wyższy niż przed rokiem

REKLAMA

Wynik PKN Orlen w drugim kwartale 2005 roku powinien być lepszy niż przed rokiem, dzięki korzystnym wskaźnikom marży rafineryjnej oraz dyferencjału URAL/Brent - poinformował w poniedziałek prezes spółki Igor Chalupec.
W drugim kwartale 2004 roku PKN Orlen miał 668 mln zł zysku netto.

"Przy założeniu, że wskaźnik marży rafineryjnej i dyferencjału utrzyma się do końca kwartału na obecnych poziomach, to wynik netto powinien być lepszy niż przed rokiem" - powiedział podczas konferencji prasowej Chalupec.

Chalupec poinformował, że marża rafineryjna i dyferencjał URAL/Brent w drugim kwartale 2005 roku są wyższe odpowiednio o 70 i 14 proc. od wcześniejszych założeń spółki.

"Odnotowujmy do chwili obecnej marżę rafineryjną na poziomie 6,6 USD na baryłce, a dyferencjał URAL/Brent 4 USD na baryłce. Jest to w przypadku marży poziom porównywalny z drugim kwartałem 2004 roku, a dyferencjał jest o około 29 proc. wyższy w porównaniu z drugim kwartałem rok temu" - powiedział Chalupec.

Wiceprezes spółki Paweł Szymański dodał, że pozytywnie na wyniki PKN Orlen w drugim kwartale wpłynie dywidenda z Polkomtela, która w 2004 roku była księgowana w pierwszym kwartale. "Na wynik netto negatywnie wpłynie natomiast przestój w instalacji do produkcji olefin" - powiedział Szymański

Paweł Szymański powiedział po konferencji, że zaplanowany na drugi kwartał przestój instalacji do produkcji olefin nie zostanie zrównoważony przez dywidendę z Polkomtela, która zostanie zaksięgowana w drugim kwartale tego roku. Walne Polkomtela zdecydowało w kwietniu o wypłacie 424,7 mln zł dywidendy, co oznacza wypłatę 20,72 zł na jedną akcję.

Rok wcześniej Polkomtel wypłacił akcjonariuszom 347,9 mln zł dywidendy. PKN Orlen ma 19,61 proc. akcji Polkomtela, co oznacza, że płocka spółka otrzyma od telekomu w ramach dywidendy około 84 mln zł. Na konferencji Szymański powiedział, że spółka nie będzie miała problemów z wykorzystaniem środków z dywidendy i zostaną one przeznaczone na inwestycje zapewniające odpowiedni wzrost z zaangażowanego kapitału. Dodał, że od czerwca w wynikach PKN Orlen konsolidowany będzie czeski Unipetrol.

Szymański powiedział, że cena wynegocjowana za kupno Unipetrolu jest poniżej wartości aktywów netto.

"Oznacza to, że przy konsolidacji wystąpi coś co określa się mianem negatywnego goodwillu i według międzynarodowych standardów rachunkowości negatywny goodwill przeprowadza się jednorazowo przez rachunek wyników i to może mieć znaczący, pozytywny wpływ na wynik finansowy. Ale jest to zabieg księgowy" - powiedział Szymański.

Skonsolidowany zysk netto PKN Orlen w I kwartale wzrósł do 630,6 mln zł z 366 mln zł rok wcześniej. Ankietowani analitycy spodziewali się, że zysk netto grupy PKN wyniósł średnio 603,5 mln zł, w przedziale prognoz od 501,1 mln zł do 770 mln zł. Przychody PKN w I kwartale 2005 roku wzrosły o 7 proc. do 6,8 mld zł. Zysk operacyjny wzrósł do 807,5 mln zł z 527,4 mln zł przed rokiem. Konsensus analityków dla zysku operacyjnego wyniósł 698 mln zł, a przychodów 7,64 mld zł.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA