| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Złoty znów słabszy, obligacje stabilne

Złoty znów słabszy, obligacje stabilne

Poniedziałkowe kwotowania polska waluta rozpoczęła spadkiem wartości wskutek rosnącego kursu dolara wobec euro oraz pogorszeniem nastrojów w krajach wschodzących.

W poniedziałek spadek złotego może być jeszcze głębszy. Rynek obligacji pozostaje stabilny. W poniedziałek około 9.30 za euro płacono 4,21 zł wobec 4,183 zł w piątek pod koniec kwotowań, a za dolara 3,34 zł wobec 3,212 zł w piątek. Odchylenie od starego parytetu wyniosło około 11 proc. po jego mocnej stronie wobec 11,7 proc. w piątek.


"Na rynku nic się nie dzieje. Obawiam się, że złoty może się dalej osłabiać z uwagi na negatywny sentyment w krajach wschodzących i kurs eurodolara" - powiedział Jacek Turczyński, dealer ABN Amro.Dolar umacnia się od kilku dni w reakcji na lepsze od prognoz dane z USA.W poniedziałek za euro płacono na rynku międzybankowym 1,2596 dolara wobec 1,2636 w piątek około godz. Zdaniem dealerów kurs euroodolara w tym tygodniu może się obniżyć do 1,24-1,25.Kurs dolar/złoty może przełamać silną barierę wzrostową na poziomie 3,33, co w konsekwencji może sprowadzić kurs do 3,40. Jednocześnie kurs dolar/złoty może się zbliżyć do 4,20.W poniedziałek GUS poda dane o inflacji. Rynek spodziewa się, że inflacja roczna w kwietniu 2005 roku spadła do 2,9 proc. z 3,4 proc. w marcu. Na rynku długu rentowność nie zmieniła się istotnie wobec piątkowego zamknięcia. Na rynkach bazowych ceny spadają."Rynek obligacji będzie zależał od sytuacji na rynku złotego, danych o inflacji i komentarzy członków RPP. Pewne wahnięcia może też spowodować publikacja wielkości podaży na środowy przetarg" - powiedział Piotr Pazio, dealer Banku BPH.Rentowność obligacji dwuletnich w poniedziałek rano wyniosła 5,30 proc. wobec 5,32 proc. w piątek na zamknięciu, pięcioletnich 5,40 proc. wobec 5,39 proc., a dziesięcioletnich DS1015 5,39 proc. wobec 5,39 proc.Ministerstwo Finansów w środę organizuje przetarg obligacji pięcioletnich. Oferta, która zostanie podana w poniedziałek, ma zawierać się w przedziale 2,5-3,0 mld zł.Dealerzy uważają, że zachowanie inwestorów zagranicznych na tej aukcji będzie wskazówką co do nastrojów na rynku obligacji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK