REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty znów słabszy, obligacje stabilne

REKLAMA

Poniedziałkowe kwotowania polska waluta rozpoczęła spadkiem wartości wskutek rosnącego kursu dolara wobec euro oraz pogorszeniem nastrojów w krajach wschodzących.
W poniedziałek spadek złotego może być jeszcze głębszy. Rynek obligacji pozostaje stabilny. W poniedziałek około 9.30 za euro płacono 4,21 zł wobec 4,183 zł w piątek pod koniec kwotowań, a za dolara 3,34 zł wobec 3,212 zł w piątek. Odchylenie od starego parytetu wyniosło około 11 proc. po jego mocnej stronie wobec 11,7 proc. w piątek.
"Na rynku nic się nie dzieje. Obawiam się, że złoty może się dalej osłabiać z uwagi na negatywny sentyment w krajach wschodzących i kurs eurodolara" - powiedział Jacek Turczyński, dealer ABN Amro.

Dolar umacnia się od kilku dni w reakcji na lepsze od prognoz dane z USA.

W poniedziałek za euro płacono na rynku międzybankowym 1,2596 dolara wobec 1,2636 w piątek około godz. Zdaniem dealerów kurs euroodolara w tym tygodniu może się obniżyć do 1,24-1,25.

Kurs dolar/złoty może przełamać silną barierę wzrostową na poziomie 3,33, co w konsekwencji może sprowadzić kurs do 3,40. Jednocześnie kurs dolar/złoty może się zbliżyć do 4,20.

W poniedziałek GUS poda dane o inflacji. Rynek spodziewa się, że inflacja roczna w kwietniu 2005 roku spadła do 2,9 proc. z 3,4 proc. w marcu. Na rynku długu rentowność nie zmieniła się istotnie wobec piątkowego zamknięcia. Na rynkach bazowych ceny spadają.

"Rynek obligacji będzie zależał od sytuacji na rynku złotego, danych o inflacji i komentarzy członków RPP. Pewne wahnięcia może też spowodować publikacja wielkości podaży na środowy przetarg" - powiedział Piotr Pazio, dealer Banku BPH.

Rentowność obligacji dwuletnich w poniedziałek rano wyniosła 5,30 proc. wobec 5,32 proc. w piątek na zamknięciu, pięcioletnich 5,40 proc. wobec 5,39 proc., a dziesięcioletnich DS1015 5,39 proc. wobec 5,39 proc.

Ministerstwo Finansów w środę organizuje przetarg obligacji pięcioletnich. Oferta, która zostanie podana w poniedziałek, ma zawierać się w przedziale 2,5-3,0 mld zł.

Dealerzy uważają, że zachowanie inwestorów zagranicznych na tej aukcji będzie wskazówką co do nastrojów na rynku obligacji.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA