REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tańszy materiał, niższa cena

REKLAMA

Zastosowanie do remontu dachu materiałów bez certyfikatów i atestów nie powoduje nieważności umowy o roboty budowlane.
Można by to potraktować jako nienależyte wykonanie zobowiązania, gdyby zlecający o tym nie wiedział. A ponieważ wiedział, a w dodatku wybrał tę ofertę, bo była najtańsza, nie może się domagać ani kar umownych, ani odszkodowania za wady.

Firma Tennger West – Awa zawarła w październiku 1997 r. umowę ze spółką Komfort na remont dachu. Strony postanowiły, że zakres prac i techniczne przedmiary robót określi załącznik do umowy. Umówiły się także, że zakończenie robót uzależnione będzie od postawienia przez inwestora specjalnych ścian osłonowych, odgradzających front robót. Wykonawca wykonał tyle pracy, ile mógł do czasu, gdy staną ściany, a ponieważ ich nie postawiono, przerwał pracę.

W lutym i marcu 1998 r. wystawił dwie faktury na nieco ponad milion zł, co równało się należnemu wynagrodzeniu, ale Komfort zapłaciła tylko ok. 700 tys. zł. Wtedy wykonawca o różnicę wystąpił do sądu. W odpowiedzi na pozew Komfort przedstawiła do potrącenia 340 tys. zł z tytułu kar umownych za opóźnione wykonanie prac, poza tym twierdziła, że do potrącenia jest jeszcze odszkodowanie za wykonanie obiektu z wadami, ponieważ wykonawca użył materiałów nieposiadających wymaganych atestów i certyfikatów.

Sąd I instancji uwzględnił powództwo, a sąd II instancji oddalił apelację pozwanej. Sąd ustalił, że pozwana nie zabezpieczyła frontu robót, do czego była zobowiązana, więc wykonawca mógł od umowy odstąpić. W takiej sytuacji nie należą się Komfortowi kary umowne. Jeśli chodzi o odszkodowanie za wady, wynikające ze złej jakości materiałów, to okazało się, że wykonawca w przedstawionej ofercie wyraźnie zaznaczył, jakich będzie używał, w związku z czym podał niższą cenę niż inni.

Od wyroku sądu apelacyjnego firma Komfort wniosła kasację, ale Sąd Najwyższy 12 maja ją oddalił. W ustnym uzasadnieniu podkreślił przede wszystkim, że za wykonane roboty budowlane trzeba zapłacić. Pogląd, że użycie gorszych materiałów spowodowało nieważność umowy i wywołało takie skutki, jakby jej w ogóle nie było, jest za daleko idący.

Mogłoby to ewentualnie spowodować konieczność wypłaty odszkodowania za nienależyte wykonanie zobowiązania, gdyby zlecający roboty o tym nie wiedział. Ale przecież wiedział, bo potwierdza to materiał dowodowy. Sytuacja byłaby też inna, gdyby użycie takich materiałów zagrażało zdrowiu lub życiu, czego również w tym wypadku nie było.
Sygn. akt III CK 613/04
Marta Pionkowska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA