REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miliardy na przywileje dla wybranych

REKLAMA

Nawet 100 mld zł w 2030 r. może wydać budżet państwa, jeśli nastąpi przedłużenie prawa do wcześniejszych emerytur do 2020 r. Ministerstwo Polityki Społecznej przygotowało wyliczenia ewentualnych kosztów wprowadzenia w życie projektów ustaw - dwóch poselskich i jednego obywatelskiego.
W najbliższy czwartek Komitet Rady Ministrów zapozna się z projektem ustawy o emeryturach pomostowych i rekompensatach przygotowanym przez MPS. To konkurencyjne rozwiązanie wobec dwóch projektów poselskich oraz jednego obywatelskiego mających na celu przedłużenie prawa do przechodzenia na wcześniejsze emerytury po 1 stycznia 2007 r.

Z szacunków resortu polityki społecznej wynika, że najtańszy w realizacji będzie projekt ustawy przedstawiony przez grupę posłów wspieranych przez OPZZ (druk 3719). Zgodnie z nim wydatki na wcześniejsze emerytury będą systematycznie spadały. W 2030 r. rozwiązania zaproponowane przez związkowców będą o 4 mld zł tańsze niż rządowe.

Przypominamy, że posłowie związani z OPZZ proponują, aby prawo do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę przedłużyć do 2011 r. Jeśli jednak ktoś w 2011 r. będzie miał staż pracy uprawniający do wcześniejszej emerytury, to nie musi mieć odpowiedniego wieku (niższego niż 60 lat – kobiety oraz 65 lat – mężczyźni).

W praktyce oznacza to, że osoby te przechodziłyby na wcześniejsze emerytury aż do 2030 r. Według autorów tego projektu, wysokość emerytur byłaby liczona tak jak w obecnym systemie (wartość zapisanego na koncie indywidualnym kapitału podzielona przez dalsze oczekiwane trwanie życia), z tym że kapitał ubezpieczonego byłby zwiększany o wartość składek za te lata, których ubezpieczonemu brakuje do wieku emerytalnego, a to może budzić kontrowersje.

O wiele bardziej kosztownym rozwiązaniem może być wdrożenie projektu obywatelskiego (druk 3864), który proponuje wprowadzenie specjalnych uprawnień dla górników. Wnioskodawcy chcą, aby otrzymywali oni wcześniejsze emerytury na starych zasadach. Natomiast inne grupy zawodowe miałyby prawo do emerytur pomostowych i rekompensat. Nowe rozwiązania mogą kosztować prawie o 10 mld zł więcej niż wprowadzenie emerytur pomostowych w wersji rządowej.

Wysokie koszty tego rozwiązania wynikają z faktu, że wysokość podstawy wymiaru nowo przyznanej emerytury górniczej może wynieść nawet 3945,25 zł (w 2004 r. – 2596,38 zł).

Najwięcej będą musieli zapłacić podatnicy, jeśli Sejm przyjmie poselski projekt popierany przez Związek Zawodowych Górników w Polsce (projekt 3823). Projektodawcy chcą, aby górnicy mieli prawo do wcześniejszych emerytur bez względu na wiek i przy zachowaniu starych zasad ich wyliczania. Natomiast pozostałe osoby pracujące w szczególnych warunkach lub charakterze przed 1999 r. miałyby prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę na starych zasadach do 31 grudnia 2020 r.

Przyjęcie tej nowelizacji spowoduje, że 300 tys. nauczycieli będzie mogło jeszcze przez 14 lat przechodzić na wcześniejsze emerytury. Za taki przywilej budżet państwa musiałby zapłacić prawie 70 mld zł więcej niż w przypadku uchwalenia rządowego projektu emerytur pomostowych i rekompensat.
Bożena Wiktorowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA