REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm. Nowelizacja kodeksu karnego skarbowego

REKLAMA

Nadzwyczajna sejmowa komisja zajmowała się wczoraj nowelizacją kodeksu karnego skarbowego. Wszystko wskazuje na to, że projekt, który utknął w Sejmie ponad rok temu, szybko nie zostanie uchwalony.
Podczas wczorajszych obrad nadzwyczajnej komisji posłowie nie dyskutowali o sprawach budzących największe emocje – czyli zaostrzeniu kar za przestępstwa skarbowe. Debata skupiła się na przepisach dotyczących przepadku i zniszczenia przedmiotów zajętych w postępowaniu karnym skarbowym. Chodzi głównie o wyroby tytoniowe, ale nie tylko. Producentom tytoniu zależy, by ustawa nakazywała sądom obligatoryjne orzekanie o zniszczeniu tych przedmiotów. Takiego samego zdania jest też Ministerstwo Finansów.
– Dokładna analiza wskazuje, że obligatoryjne niszczenie zajętych papierosów, co do których orzeczono przepadek na rzecz Skarbu Państwa, jest w interesie Skarbu Państwa. To znacznie skróciłoby procedurę niszczenia przejętego tytoniu – argumentował podczas posiedzenia podkomisji Dariusz Bobiński, radca ministra finansów, naczelnik w biurze międzynarodowych relacji skarbowych. Dlaczego fiskusowi tak zależy na szybkim niszczeniu przejętych papierosów? Bo co roku zatrzymuje się ich kilkaset milionów sztuk. W ubiegłym roku liczba ta przekroczyła 400 mln, w magazynach zalega 260 mln szt. papierosów.
Tymczasem eksperci podkomisji są zdania, że sądom należy pozostawić swobodę w orzekaniu, czy zajęte przedmioty należy zniszczyć, czy nie. Z podobnego założenia wychodzi resort sprawiedliwości, który jest autorem nowelizacji. Chodzi o to, by do obrotu można było dopuścić wyroby, które mogą się przydać np. szpitalom czy domom dziecka.
– Tu mamy do czynienia z lekami, czy kosmetykami pochodzącymi z legalnych źródeł, ale nielegalnych z punktu widzenia prawa skarbowego. Szkoda by było zaprzepaszczać takiej szansy, w przypadkach gdy akt legalizacyjny tych przedmiotów byłby tylko formalnością – tłumaczyła posłom Beata Mik, dyrektor departamentu legislacyjno-prawnego w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Ostatecznej decyzji o kształcie przepisów dotyczących niszczenia zajętych towarów posłowie wczoraj nie podjęli.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA