reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm. Nowelizacja kodeksu karnego skarbowego

Sejm. Nowelizacja kodeksu karnego skarbowego

Nadzwyczajna sejmowa komisja zajmowała się wczoraj nowelizacją kodeksu karnego skarbowego. Wszystko wskazuje na to, że projekt, który utknął w Sejmie ponad rok temu, szybko nie zostanie uchwalony.

Podczas wczorajszych obrad nadzwyczajnej komisji posłowie nie dyskutowali o sprawach budzących największe emocje – czyli zaostrzeniu kar za przestępstwa skarbowe. Debata skupiła się na przepisach dotyczących przepadku i zniszczenia przedmiotów zajętych w postępowaniu karnym skarbowym. Chodzi głównie o wyroby tytoniowe, ale nie tylko. Producentom tytoniu zależy, by ustawa nakazywała sądom obligatoryjne orzekanie o zniszczeniu tych przedmiotów. Takiego samego zdania jest też Ministerstwo Finansów.
– Dokładna analiza wskazuje, że obligatoryjne niszczenie zajętych papierosów, co do których orzeczono przepadek na rzecz Skarbu Państwa, jest w interesie Skarbu Państwa. To znacznie skróciłoby procedurę niszczenia przejętego tytoniu – argumentował podczas posiedzenia podkomisji Dariusz Bobiński, radca ministra finansów, naczelnik w biurze międzynarodowych relacji skarbowych. Dlaczego fiskusowi tak zależy na szybkim niszczeniu przejętych papierosów? Bo co roku zatrzymuje się ich kilkaset milionów sztuk. W ubiegłym roku liczba ta przekroczyła 400 mln, w magazynach zalega 260 mln szt. papierosów.
Tymczasem eksperci podkomisji są zdania, że sądom należy pozostawić swobodę w orzekaniu, czy zajęte przedmioty należy zniszczyć, czy nie. Z podobnego założenia wychodzi resort sprawiedliwości, który jest autorem nowelizacji. Chodzi o to, by do obrotu można było dopuścić wyroby, które mogą się przydać np. szpitalom czy domom dziecka.
– Tu mamy do czynienia z lekami, czy kosmetykami pochodzącymi z legalnych źródeł, ale nielegalnych z punktu widzenia prawa skarbowego. Szkoda by było zaprzepaszczać takiej szansy, w przypadkach gdy akt legalizacyjny tych przedmiotów byłby tylko formalnością – tłumaczyła posłom Beata Mik, dyrektor departamentu legislacyjno-prawnego w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Ostatecznej decyzji o kształcie przepisów dotyczących niszczenia zajętych towarów posłowie wczoraj nie podjęli.

 
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama