| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wyjaśnienie MF. Spółki małżeńskie

Wyjaśnienie MF. Spółki małżeńskie

Małżonkowie zarejestrowani w ewidencji działalności gospodarczej na podstawie wspólnego wpisu mają obowiązek złożyć wniosek o zmianę wspólnego wpisu.

Po zmianie wpisu każdy z małżonków będzie miał status odrębnego przedsiębiorcy, a w przypadku braku między nimi umowy spółki cywilnej – każdy z małżonków prowadził będzie odrębną pozarolniczą działalność gospodarczą – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

W związku z wejściem w życie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1808), wspólne prowadzenie działalności gospodarczej przez małżonków możliwe będzie tylko w formie organizacyjnej przewidzianej prawem cywilnym,  tj. spółki cywilnej lub przepisami kodeksu spółek handlowych, np. spółki jawnej.

W przypadku niezawarcia między małżonkami umowy spółki niemającej osobowości prawnej, podatnikiem podatku od towarów i usług będzie ten małżonek, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb VAT – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów.
W przypadku niezłożenia stosownego wniosku, na organie ewidencyjnym spoczywa obowiązek wykreślenia wspólnego wpisu małżonków z ewidencji działalności gospodarczej w terminie do 31 grudnia 2005 r. Oznacza to, iż z końcem 2005 r. z ewidencji działalności gospodarczej zostanie wyeliminowana działalność zarejestrowana na imię obojga małżonków zwana spółką małżeńską, jako forma prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Po zmianie wpisu każdy z małżonków będzie miał status odrębnego przedsiębiorcy, a w przypadku braku między nimi umowy spółki cywilnej, każdy z małżonków będzie prowadził odrębną pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie obowiązujących przepisów prawa.


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »