Małżonkowie zarejestrowani w ewidencji działalności gospodarczej na podstawie wspólnego wpisu mają obowiązek złożyć wniosek o zmianę wspólnego wpisu.
Po zmianie wpisu każdy z małżonków będzie miał status odrębnego przedsiębiorcy, a w przypadku braku między nimi umowy spółki cywilnej – każdy z małżonków prowadził będzie odrębną pozarolniczą działalność gospodarczą – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów.
W związku z wejściem w życie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1808), wspólne prowadzenie działalności gospodarczej przez małżonków możliwe będzie tylko w formie organizacyjnej przewidzianej prawem cywilnym, tj. spółki cywilnej lub przepisami kodeksu spółek handlowych, np. spółki jawnej.
W przypadku niezawarcia między małżonkami umowy spółki niemającej osobowości prawnej, podatnikiem podatku od towarów i usług będzie ten małżonek, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb VAT – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów.
W przypadku niezłożenia stosownego wniosku, na organie ewidencyjnym spoczywa obowiązek wykreślenia wspólnego wpisu małżonków z ewidencji działalności gospodarczej w terminie do 31 grudnia 2005 r. Oznacza to, iż z końcem 2005 r. z ewidencji działalności gospodarczej zostanie wyeliminowana działalność zarejestrowana na imię obojga małżonków zwana spółką małżeńską, jako forma prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Po zmianie wpisu każdy z małżonków będzie miał status odrębnego przedsiębiorcy, a w przypadku braku między nimi umowy
spółki cywilnej, każdy z małżonków będzie prowadził odrębną pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie obowiązujących przepisów prawa.