reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Biuro Informacji Kredytowej wyda certyfikaty wiarygodności kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej wyda certyfikaty wiarygodności kredytowej

BIK chce wprowadzić wydawanie klientom zaświadczeń o ich wiarygodności kredytowej, które mogłyby być wykorzystywane w rożnych sytuacjach życiowych, w umowach kupna i sprzedaży samochodu, wynajmu mieszkania itd.

Biuro Informacji Kredytowej sprzedaje coraz więcej raportów kredytowych i tzw. scoringowych zawierających punktową ocenę rzetelności klientów banków. W planach jest wprowadzenie certyfikatów wiarygodności, które byłyby wykorzystywane w umowach pozabankowych.
Z przeprowadzonych przez instytut Pentor badań wynika, że 87 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia pomysł wprowadzenie przez BIK wydawania klientom zaświadczeń o ich wiarygodności kredytowej.
Jednak zainteresowanie posiadaniem takiego zaświadczenia zadeklarowało 68 proc. badanych. Fakt odpłatności zniechęciłby do nabycia tego dokumentu 39 proc. respondentów.
Certyfikaty z powodzeniem funkcjonują w krajach Europy Zachodniej. W ub.r. w Niemczech sprzedano około 900 tys. takich zaświadczeń. Ponad połowa ankietowanych twierdzi, że BIK jest w większym stopniu przydatne dla banków, a tylko 11 proc. uważa, że większą korzyść z działania biura odnoszą klienci. Tylko 39 proc. respondentów wie, że w biurze można sprawdzić dane o sobie. Blisko 70 proc. respondentów jest zdania, że informacje BIK ułatwiają uzyskanie kredytu, ale mniej niż połowa twierdzi, że wpływają na obniżenie kosztów związanych z obsługą kredytów. Bankowcy z kolei zwracają uwagę, że działalność BIK znacznie zmniejsza poziom kredytów zagrożonych.
BIK oprócz „tradycyjnych” raportów kredytowych wydaje ocenę punktową. W styczniu sprzedano 100 tys. raportów scoringowych.
Wiceprezes BIK Mariusz Wyżycki poinformował, że w tym roku liczba sprzedanych raportów powinna przekroczyć ubiegłoroczny wynik 6,5 mln.
Z BIK współpracuje, czyli przekazuje informacje, 38 banków i SKOK-i, które łącznie obsługują 95 proc. sektora bankowości detalicznej. Wszystkie banki korzystają z negatywnej bazy danych (o klientach niespłacających zobowiązań w terminie). W Polsce pozytywną historię kredytową ma 95 proc. społeczeństwa. Zwykły raport kredytowy kosztuje średnio równowartość 1 euro, a ocena punktowa połowę tej ceny.
Wczoraj instytut Pentor poinformował, że wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł z 28,8 do 28,1 pkt. Jest to piąta z rzędu obniżka indeksu.

Monika Krześniak


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama