REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duże zróżnicowanie regionalne w wynagrodzeniach

REKLAMA

W Polsce występuje bardzo duże zróżnicowanie regionalne w wynagrodzeniach wypłacanych w przemyśle i budownictwie.
Średnie zarobki w województwach o największym potencjale ekonomicznym są aż o 1100-1300 zł większe niż w województwach najsłabszych, z największym udziałem rolnictwa.
W pierwszych dwóch miesiącach tego roku średnie wynagrodzenie brutto w przemyśle wyniosło 2430 zł. Z danych GUS wynika jednak, że wśród 16 województw aż w 13 przeciętne płace były niższe od średniej krajowej. Przy tym w okresie styczeń – luty najlepiej zarabiali pracownicy przedsiębiorstw przemysłowych funkcjonujących na Śląsku. Ich średnia płaca w styczniu i lutym wyniosła 3018 zł. O przeciętnej płacy decydują w tym regionie kopalnie, w których zarobki są wysokie i rosną szybko. Podwyżki płac w górnictwie nierzadko nie mają związku z wynikami ekonomicznymi branży. Wprawdzie w ubiegłym roku duża część kopalń była po raz pierwszy od wielu lat na plusie, ale na górnictwie ciąży ogromny dług. W lutym tego roku wynagrodzenia w górnictwie wzrosły o 18,3 proc. w stosunku do stycznia w związku z wypłatą 14 pensji. Jeszcze więcej, bo o 26 proc., wzrosły w lutym na Śląsku płace w firmach energetycznych – wypłacono w nich dodatkowo m.in. premie roczne.
Na drugim miejscu pod względem przeciętnej płacy jest woj. mazowieckie. W okresie styczeń – luty tego roku przeciętne wynagrodzenie w przemyśle wyniosło w tym regionie 2956 zł. Zarobki w woj. mazowieckim winduje stolica, która przyciąga prywatny kapitał krajowy i zagraniczny. W efekcie w woj. mazowieckim działa ponad 15 proc. zakładów osób fizycznych funkcjonujących w Polsce oraz aż ponad 25 proc. prywatnych spółek prawa handlowego z udziałem kapitału krajowego. Równocześnie co trzecie przedsiębiorstwo z udziałem kapitału zagranicznego ulokowane jest w tym regionie. Trzecie miejsce pod względem wysokości zarobków w przemyśle zajmuje woj. dolnośląskie. W pozostałych 13 województwach przeciętne wynagrodzenia w przemyśle są niższe od średniej krajowej. Najmniej zarabiają pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach woj. warmińsko-mazurskiego (1945 zł), lubuskiego (1954 zł) i podlaskiego (1956 zł) – w tych regionach przeciętne miesięczne wynagrodzenie jest aż o prawie 1100 zł niższe od wypłacanego w woj. śląskim.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Z danych GUS wynika również, iż w okresie styczeń – luty tego roku przeciętne wynagrodzenie w budownictwie było o 280 zł niższe od zanotowanego w przemyśle i osiągnęło poziom 2151 zł. Wyłamało się z tego województwo mazowieckie ze średnimi miesięcznymi zarobkami w budownictwie wynoszącymi 2978 zł. Najtańsza jest praca w firmach budowlanych woj. lubuskiego (1667 zł) i podkarpackiego (1741 zł), gdzie średnie wynagrodzenie jest o ok. 1300 zł niższe niż na Mazowszu. Regionalne zróżnicowanie płac jest duże i utrzymuje się od lat. Wynagrodzenia, choć w dużym stopniu decydują o kosztach pracy, nie są, wbrew potocznym opiniom, czynnikiem przesądzającym o lokowaniu inwestycji krajowych i zagranicznych. Natomiast zwykle tam, gdzie zarobki są małe, najczęściej jest wysokie bezrobocie, które z kolei ogranicza wzrost nawet niskich płac.
Janusz K. Kowalski
 


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA